1,026    2    2  

Mdf/smartpanel rett på leca kjellervegg

 1     0
Vi har en hytte med kjeller der grunnmuren er bygget med 25 cm lecablokker, ikke ISO blokker. Det er etterisolert på utsiden av muren under terreng. 50 cm av kjellerveggen er over terreng, denne er ikke isolert. 

Nå skal vi igang med oppussing  innendørs og spørsmålet er om vi kan legge mdf/smartpanel rett på lecaveggen i kjelleren uten å gjøre noe med veggen først. Den er ubehandlet inne pr nå. Det jeg tenker på er fukt, kondens osv. Det er en sommerhytte, så isolasjon mtp varme på vinteren er ikke så relevant. Må vi behandle veggen, lekte ut eller legge på noe før vi legger mdf? 

Er det noen fagfolk der ute som har peiling på dette? 

   #1
 5     1
Behandle muren på innside med Heyd'i sealer, luftespalte mellom plater og betong, f.eks 23x48. Derreter plater på. Viktig å få sirkulasjon av luft bak platene slik at muren får puste.
   #2
 15,443     1
Pusse Leca og male med difusjonsåpen maling. Mdf blir helt tett. I sommerhytte er det ganske stor variasjon i luftfuktighet gjennom året. Ville derfor ikke hatt tette plater på Leca. Skal du ha noe så må du behandle muren inne først allikevel.