1,616    2    0  

Oppgradering av rom i 1. og 2. etasje

 68     0
Hei.

Har kjøpt et hus fra 1955, har fjernet all tapet, bakom er det porøse pappplater som er spikret på det originale furupanelet. Jeg har tenkt å lekte ut 5-10 cm  mot yttervegger på innsiden  for å etterisolere. Dette for at bordkledning er nylig byttet av forrige eier uten etterisolering.

Burde jeg fjerne pappplater samt gammel furupanel før jeg lekter ut og isolerer eller lekter jeg ut på de gamle porøse papplatene, legger plast og så nytt panel?

Sistnevnte stjeler mere plass men jeg får jo bedre isoleringsevne med panel og papp i tillegg til 5-10 cm isolasjon.

Mvh
Huseiern

   #1
 5,337     Tromsø     0
Har et hus som er ørlite eldre (1948) og ser mye brun "papp" der også. Strengt tatt er det en nær slektning av papp, trefiberplater med lav tetthet (LDF, low density fiberboard) sannsynligvis solgt under navnet Huntonitt.
Siste lag innvendig før man kommer til reisverket hos oss er rupanel som står på skrå. Diagonalt for å stive opp reisverket? Da vi skar oss gjennom den for å montere noen ventiler, fikk vi bekreftet det megler og selgers verge mente å tro men ikke kunne garantere, huset var etterisolert med innblåst glassvatt.

I ditt hus vil jeg også anbefale å fjerne huntonitt (eller har du virkelig papp?) og panel i alle fall i et hull stort nok til å se og føle om det er tomt inni der. Eller om det er femtitalls-isolasjonsmatter som kan minne om boblejakker, tynne med hvite fibre mellom to svarte lag tekstil eller impregnert vindtett papir. Disse mattene fyller som regel ikke hulrommet.
Hvis en slik hulltaking viser at reisverket er tomt eller dårlig fylt, vil jeg anbefale å strippe til stenderne og fylle reisverket med moderne isolasjon, så trenger du kanskje ikke ofre så mye areal ved å lekte ut så mye innvendig.
Om du fjerner all panel innvendig, spør fagfolk først om den har noen funksjon i å stive opp huset før du gjør det.  Smile
Signatur
   #2
 557     Sørlandet     0
Ville i det minste sjekket hva som var bak rupanelet et par steder. Hvis det ikke fyllt opp med isolasjon av dagens standard ville jeg tatt ned alt og isolert ordentlig. Egentlig ville jeg gjort det uansett når du først er inne på oppgaven med å etterisolere. Ved å ta ned så mye som mulig vil du også kunne redusere kuldebroer der innvendige vegger møter yttervegg.