44,846
8
21
Papir remsen bobler i gips skjøt, hva er gjort galt??
224
6
hey,
Papir remsen bobler opp når den får sparkel på seg.
slik gikk jeg frem : Sparklet skjøt, dro av sparkel, rullet ned papir remse rett etter jeg sparklet skjøten (den satt ikke fast hele veien), dro over remsen, sparklet på ny. lot det tørke. (så bra ut etter første strøk med sparkel)
Når jeg da sparklet andre gangen boblet remsen når den ble vått.
Hva kan jeg nå gjøre ??
Papir remsen bobler opp når den får sparkel på seg.
slik gikk jeg frem : Sparklet skjøt, dro av sparkel, rullet ned papir remse rett etter jeg sparklet skjøten (den satt ikke fast hele veien), dro over remsen, sparklet på ny. lot det tørke. (så bra ut etter første strøk med sparkel)
Når jeg da sparklet andre gangen boblet remsen når den ble vått.
Hva kan jeg nå gjøre ??
I noen tilfeller kan man også få det bra med å snitte bobla, dytte inn finsparkel og massere papiret godt inn i sparkelen. Eller dytte inn trelim som et skikkelig tjyvtriks, det flyter lettere enn sparkel.
Men hvorfor dro du av sparkel før du la remsa? og sparkla over den før det var tørt?
Jeg har kommet til at det lønner seg å bruke ganske rikelig med finsparkel, så bretter man papirremsa på langs, og trykker bretten godt inn i sparkelen før man masserer ut all luft og overflødig sparkel med fingertuppene ut mot remsas kanter. Så først drar man over med sparkel for å fjerne overflødig sparkel som tyter ut i kantene.
Og så venter jeg med å sparkle over papirremsa der det ikke allerede er sparkel til ddet er tørt, neste dag.
Grunnen til at det bobler er at den har ikke festet seg. og når sparkelen over blir våt så sveller det og du ser boblene.
Det du gjør er at du skjærer løs de delene av remsen som har boblet seg , og fyller med sparkel.
MVH
Sakke
1. Remsen har to sider. Den skal faktisk ligge en bestemt vei.
2. Det skal brukes finsparkel på disse to lagene som vil være i kontakt med remsen. Etterpå kan man gå over til medium.
3. Samme som tidligere tips om at det skal tørke før første lag legges utenpå.
Med finsparkel så er det en lek. Mye mer lim i sparkel.
1.bruk alltid sparkel som er velegnet til strimmel, beckers j el lignende
2.for sterkest mulig resultat legger man strimmelen i sparkel, press den fast med sparkelskjeen, men uten å dra bort for mye og ikke legg sparkel utenpå igjen
3.når tørt påfør ett lag til med samme sparkel før man til slutt bruker en medium sparkel (lik korning som gips)
Sant som nevnt i ett tidligere innlegg, strimmelen har en rett side som skal inn mot vegg, vanligvis den med skrift på
For enkelt å fikse blærer skjærer man de bort, bruk våtromsgrunn og lim på ny strimmel hvor den er skjært bort og sparkle den ut igjen
det som da er igjen på sparkelspaden skrapes av og kastes.... og tar en ny ladning for neste remse.... sparkelmassen tørker fort ut når man drar den langs gipsplaten har jeg funnet ut. så papiremsen må kjapt bakes inn i sparkelmassen.....
aldri fått bobler med denne metoden, men har fått det når jeg ikke overdekker papirbåndet med sparkelmasse, mulig fordi sparkelmassen tørker for fort, før båndet trekker til seg fuktigheten og får lime effekten