6,844
9
1
Rust på ståldrager
1,699
Trondheim
0
Heisann
Holder på å bygge nytt. Har et par HEB 200 ståldragere i huset. Disse har en del overflaterust på seg.
Er det bare å kle disse inn i veggene og ikke bry seg - eller burde det vært gjort noe for å stoppe rusten?
Holder på å bygge nytt. Har et par HEB 200 ståldragere i huset. Disse har en del overflaterust på seg.
Er det bare å kle disse inn i veggene og ikke bry seg - eller burde det vært gjort noe for å stoppe rusten?
Signatur
Brune nupper har ingen styrkebetydning, men som hans nevner kommer det til å være fuktig der de er montert. Ville jeg tenkt anderledes. For da angripes også innkassingen.
Bjelken er montert opp, men ikke bygget inn enda - så det er fortsatt mulig og gjøre tiltak.
Er snakk om overflaterust.
Many of the great achievements of the world were accomplished by tired and discouraged men who kept on working...
Jeg ville ikke vært redd for strukturellt svekket drager, men derimot at rustvann kan renne ut og gi misfarging. Det skal ikke mye til før det blir stygt. Er det fare for svekket drager så vil det nok vise seg i form av rustfarget vann.
Når jeg rev innkassingen var det ikke nevneverdig forskjell på fargen og rusten har ikke spredt seg. Alt jern får overflaterust hvis det har vært utsatt for litt fuktighet og ikke blir malt, men det vil ikke spise seg innover uten videre.
Børst vekk det løse og mal med Corroless hvis du er i tvil, den binder seg til rusta og holder ny rust borte lenge, selv i ganske aggressivt miljø.
Er nok av andre ting og henge fingrene i
Many of the great achievements of the world were accomplished by tired and discouraged men who kept on working...
Et rustbelegg vil ikke hverken bremse eller hindre videre rustdannelse. Det er kun tilfelle på enkelte spesielle jernlegeringer. Disse benyttes enda ikke i bærebjelker for bolig. Oksydet på aluminium i motsetning vil være en barriære for videre oksydering (rust)
Men poenget til snektriker er det nok god holdbarhet i. Rustdannelsen vil gå så sakte i et tørt oppvarmet rom hvor luftfuktigheten som regel ligger mellom 25-60 % relativ fuktighet at videre rustdannelse vil gå svært sakte og vil med stor sannsynlighet ikke ha betydning for bæreevnen på mange tiår.
Der deler av bjelken ikke er godt isolert slik at den opptrer som kuldebro og dermed til stadig utsettes for kondenserende fukt eller svært fuktig luft så kan rusten gjøre store innhog i stålet i løpet av en bygnings levetid.
Men en får kjøpt remedier en kan smøre på tynnere rustlag (der de løse flakene er børstet bort) som binder seg til jernoksydet og danner en rusthindrende hinne. Ferro-bet markedsfører vel noen slike om jeg ikke husker feil. Spørsmålet er om det er behov for å gjøre noe som helst med overflaten på bjelken som enkelte her nevner.