4,064    7    0  

Takkonstruksjon

 42     Bergen     0
Hei

Vi har fått tegnet et hus. 
Holder nå på å hente inn priser fra ulike entreprenører for å få bygget huset.
Jeg er i tvil på takkonstruksjonen.  Takvinkel er 3,9 grader.  Det er pulttak.

I vår spesifikasjon på huset som vi har levert til de forskjellige entreprenørene, står det at takkonstruksjonen skal være utført som kompakttak.
Så er det vist til byggedetaljblad 525.207 Kompakte tak. Tekking med folie.

I tilbudet fra det ene bygg firmaet står det følgende om tak :
Yttertak (uten ifra og inn):
Takfolie- Utv. plater- Takbjelker- Isolasjon - Fuktsperre - 30 mm nedlekting - Gipsplater.
Dette var altså et utdrag fra tilbudet fra byggefirmaet.

Nå er ikke jeg noen fagperson på bygg, men jeg trodde kompakt tak hadde isolajonen over de bærende elementer.  I tilbudet fra byggefirmaet ser det ut til at isolajonen ligger mellom takbjelkene ? ( Hvis jeg forstår det riktig ).

Vil konstruksjonen til byggefirmaet være grei ? 
Bør jeg stille noen kontrollspørsmål til byggefirmaet ?



   #1
 9,677     Kysten     0
Det bør du ja. Normalt legges Q- dekke, plastfolie, isolasjon og taktekking på topp. Q-dekke bør ha liten nedbøyning om det skal legges gips under.
  (trådstarter)
   #2
 42     Bergen     0
Takk for svar!

Den konstruksjonen som byggefirmaet skisserer, vil den kunne fungere dersom den blir utført på en bestemt måte ?

   #3
 9,677     Kysten     0
Det kan legges litt isolasjon mellom sperr og resten over. Husker ikke forholdet. GLAVA har en anvisning på det. Men uansett forstår jeg ikke hva de tenker med utvendige plater under tekking.
  (trådstarter)
   #4
 42     Bergen     0
Ok ! Jeg skal forhøre meg litt hos byggefirmaet. 

Hvis jeg husker riktig, skal takvinkler på under 6 grader bygges opp som ett flatt tak. 
Da er det vel antageligvis kompakt tak som gjelder. 

Jeg skal da prøve å få en ny pris med kompakt tak.

Hvordan er det med Q-dekke.  Vil det ruste bort etter 40-50 års tid.  ? ( dersom det blir utsatt for fukt )

   #5
 9,677     Kysten     0
Ingenting varer evig, men det er ikke mye fukt som skal komme på dem. Nå har den løsningen ikke vært på markedet i 60 år så vidt jeg vet. Jeg har ikke hørt om noen som har byttet pga av korrosjon.
  (trådstarter)
   #6
 42     Bergen     0
Flott

Jeg har aldri fått så kjapt svar på noe forum før.

Takker.