2,650    4    0  

Hvordan gjøre vannbåren varme anlegget mest mulig energi effektivt?

 171     Nordland     0
Hei.
Jeg er kjempe fornøyd med vannbåren varme. Lakt rør og gjort det meste selv. Stilte det inn og det har fungert siden.
Men.. Bruker en del strøm. Ser ut som jeg ender på rundt 30000 timer på et år.
Høres det mye ut?

-Hvordan temperatur er mest effektiv å kjøre på vannet? På sommeren har jeg hatt 36-37,vinter 38-39)

Har ikke prøvd meg på å senke temperaturen på natten og sånt? Hvordan fungerer det på vannbåren varme? Mye å hente der?

På den bobbelmantlet berederen er der 2x7,5 kw elementer. Og jeg må stille inn tempraturen på vært element. Til nå har jeg bare stilt det ene inn på ønsket tempratur og det andre har stått på lavere tempratur. Skal disse stilles likt? Har dette noe å si? Så lenge man har ønsket temperatur?

Kom gjerne med tips og erfaringer! Smile

Info
-byggeår 2012
-1 skap første etg (12 kurser-150 m2) skap i 2 etg(8 kurser - 115 m2)
- oso epc 360 dobbelmantlet bereder (2x7.5 kw elementer på gulv varme systemet)
- styring roth touchline

   #1
 1,185     0
Skjønner det slik at du kjører anlegget ditt på kun strøm. Varme i gulv fyrt på ren strøm er dyrt, da kunne man like så greit fyrt med varmekabler. Du sier ikke hvordan anlegget ditt er oppbygd. Ligger rørene dine nedstøpt? I så fall er anlegget tregt å regulere og gevinsten med nattsenking minimal. Om rørene er forlagt i plategulv e.l. stiller det seg noe annerledes, og du vil da kunne spare noen prosenter med energi med å senke temperaturen 5 grader om natten.

Jeg vil si at det største inngrepet du kan gjøre for å redusere strømforbruket ditt er å installere en varmepumpe. Luft/vann varmepumpe er rimeligst men med mest ustabil effektivitet på grunn av varierende utetemperatur. Smile
  (trådstarter)
   #3
 171     Nordland     0
Alle gulv i 1 etg er i betongen.
2etg ligger bad og gang i avrettings masse(25m2) resten ligger i trinnlyds plater med spor gips oppå der før laminaten.

vaske rom, kinorom, teknisk rom,garasje og alle soverom har ikke varme på.
Skjønner at å fyre med strøm er dyrt men tror jeg blir å fortsette å varme opp huset en stund til. 
Så da har ikke natt senking noe for seg?
Hvor mange grader kjører dere på vannet?

Hva kan forbruket skylles da?
Vi bruker  vask og tørketrommelen mye samt tv og sonos, så har jeg en nettverks pc som står på døgnet rundt.

Fllere tips
   #4
 2,346     Trondheim     0

Så da har ikke natt senking noe for seg?
Hvor mange grader kjører dere på vannet?
Hva kan forbruket skylles da?
Vi bruker  vask og tørketrommelen mye samt tv og sonos, så har jeg en nettverks pc som står på døgnet rundt.
Fllere tips

-Når du sier du bruker  tørketrommel mye og den nok er på rundt 3 kW effekt, så kan det godt være den står for 10% av strømforbruket. Derfor, finn en plass å tørke klær ute. Rene klær må du ha, så vask må du gjøre.
-Gammel fryseboks arvet av "bestefar"? Begynner å bli få av de, men eldre frysere spiser strøm.
-Varmvannsforbruket? Karbad fremfor dusj? Sparedusjhode?
-Pærer, spotlight/downlight med +40W pærer?
-Om du har styring som kan programeres med nattsenkning, så bruk det. Lite å hente som nevnt, men når det er gratis å programmere det på styringen, så gjør det. Kanskje smart å bare begynne med 2 timer peride for å prøve deg frem, i og med tregheten i systemet.   

Gå på Jula å benytt deg av tilbudet de har på sin lille inverterpumpe for tiden. 5000,- for den.
Du vil om optimalt montert ha tjent den inn første året, eller til julen neste år.
Signatur