6,062
9
0
Mitt nye, gamle anlegg: Jeg skjønner ingenting
16
0
Hei,
Har ovetatt et hus med vannbåren varme. Etter noen måneder er gulvet på kjøkkenet kaldt. Tar vekk luka i veggen på teknisk rom og er usikker på hvordan dette fungerer.
Ser at den rød "korken" i nummer 4 er helt nede, i motsetning til flere av de andre målerne som vel indikerer en form for trykk (?). Hvorfor er nummer 4 og delvis 5 nede, mens de andre er høyt oppe? Se bilde 1. (nummer 4 er for øvirg kjøkkenet som er kaldt)
Jeg vred på den sorte tappen (bilde 3) sånn at trykkmåleren økte til 2 bar (bilde 2). Vil det ha noen effekt?
Hvordna funker dette anlegget og hvordan får jeg gulvvarme på kjøkkenet igjen? :)
Setter veldig stor pris på svar. Tipper dette er banale spørsmål, dere får tilgi meg. :)
Har ovetatt et hus med vannbåren varme. Etter noen måneder er gulvet på kjøkkenet kaldt. Tar vekk luka i veggen på teknisk rom og er usikker på hvordan dette fungerer.
Ser at den rød "korken" i nummer 4 er helt nede, i motsetning til flere av de andre målerne som vel indikerer en form for trykk (?). Hvorfor er nummer 4 og delvis 5 nede, mens de andre er høyt oppe? Se bilde 1. (nummer 4 er for øvirg kjøkkenet som er kaldt)
Jeg vred på den sorte tappen (bilde 3) sånn at trykkmåleren økte til 2 bar (bilde 2). Vil det ha noen effekt?
Hvordna funker dette anlegget og hvordan får jeg gulvvarme på kjøkkenet igjen? :)
Setter veldig stor pris på svar. Tipper dette er banale spørsmål, dere får tilgi meg. :)
Tipper at du har luft i to av sløyfene eller at termostaten er satt for lavt. De røde "korkene" er strømningsmålere. To av kursene er "døde".
Trykket på 2 bar er trykket i vannsystemet ditt. 2 bar er nok OK.
Bildet med grå "kopper" med ledning er ventilmotorer som styres av termostater i de enkelte rom/sløyfer. Når termostaten kaller på varme, så slipper ventilen på mer varmt vann.
Dersom det er luft i sløyfa, så klarer ikke sirkulasjonspumpa å få vannet rundt. (Dette er "svake" pumper, minner om en rørepinne. De er helt avhengig av at rørene hele veien er fylt med vann for å få dette rundt.
For å få ut eventuell luft er det flere metoder:
- en mikrobobleutskiller som fortløpenede forsøker å fjerne luft fra vannet
- luftekraner på de høyeste punktene i installasjonen
- spylemulighet.
Det siste innebærer at en med egen (slage og) kran setter på vanlig springvann på systemet samtidig som en åpner et dren. Vannstrømmen må være så sterk at den spyler gjennom sløyfa og blåser ut ev luft. Ofte vil det imidlertid skilles ut ny luft fra det friske vannet, slik at de to nevnte metodene over må benyttes.
Prøv å ta av termoelektrisk element (den grå "koppen") på sløyfa til kjøkkenet. Det er da full åpning.
Kjenn på begge røra, tur og retur, om det vert noko forskjell.
Har vore ute for att dei term.el elementa berre "tar kveld"
Kan være en vokskapsel som varmes opp styrt med strøm fra termostaten. Voksen endrer volum og påvirker ventilen. (Fungerer slik her i et annet system der denne motoren styrer shuntventilen)
Der er sirkulasjon på andre kurser, ergo er neppe luft problemet.
Ser ut til at det har vært utskiftinger av disse thermoelektriske ventilåpnerene tidligere på noen kurser, er det ikke 3 forskjellige typer jeg skimter?
Dersom nå kjøkkenet er "på loftet" og den høyeste kursen i systemet. Hva er det som hindrer vannet i å sirkulere i kjellerstuen om det er fullt av luft på loftskursen?
Ellers så er det nok mest nærliggende å sjekke termoelementene først.
Det betyr at du også har en mottaker eller flere i nærheten av fordelerne i det tekniske rommet.
- Er termostatene trådløse så sett i nye batterier.
- Skru termostaten på fullt (over romtemperatur) og se om du får signal på mottakeren. Dette pleier på å vises med en lysende diode, men det kan ta noen minutter før signalet fra termostaten blir sendt.
- Om mulig; ta med termostaten til mottaker/fordeler og se at du får signal når du skrur termostat opp og ned.
- Hvis du nå får signal til mottaker så skal aktuatoren (de grå med ledninger på) etterhvert åpne for vannstrømmen og du vil se du får gjennomstrømning på kurs 4.
- Hvis det ikke skjer så ta av aktuatoren og sjekk at den lille "tappen" du da ser kan trykkes inn og deretter kommer ut igjen av seg selv. Det kan være at ventilen sitter fast i stengt posisjon. Du kan da prøve å dra den ut med en tang.
- Får du gjennomstrømning når aktuator er fjernet men mister det igjen når du setter den på plass, og du har signal fra termostat er aktuatoren defekt.
PS! Aktuator er det de andre her kaller både motor og thermoelektrisk element ;D
Prøv å sette spenning på den. Det står antageligvis på den hvilken spenning, men 24V er vanlig. Etter etpar minutter skal da "korken" komme opp (veldig sakte) slik som på de to andre som synes på bildet. Hvis det ikke skjer er den defekt. Skjer det så er det termostat eller styring evt. strømforsyning det er noe galt med.
Kjøkkenet (4) er fin etter at jeg tok av hetten (Aktuator). Dersom jeg setter den på igjen, faller den røde duppen til bunns igjen. Men har den løs/liggende oppå. Da fungerer osgå alle de andre, med unntak av 5 - vaskerommet. Men det er ikke så viktig.
Det er ikke farlig/problematisk å ha det slik? Altså at nummer 4 har fri gjennomstrømming og derfor fungerer ok i praksis?
I går skjønte jeg lite, for da gikk 2 og 3 litt opp og ned om hverandre, men har stabilisert seg nå, virker det som.
PS! Ang termostater: Er tre stykker hengt opp på veggen i huset: 1 oppe på badet, 1 i gangen nede like ved teknisk rom og 1 vegg-i-vegg på det lille badet.
Dersom det nå blir for varmt på kjøkknet kan du kanskje finne opp en fikleløsning for å strupe den kursen litt til du ev får ny betjener (actuator) på plass.