3,541
6
0
Kalde gulv
190
0
Har et hus med vbv. Det er 10 kurser med aktuatorer som er koblet sammen med datastyring. Har en Atria 12 kW vp som produserer al varmen til gulv og vv. Det rare er at kurs nr. 1 som er nærmest turledningen er den som er kaldest. Stiller jeg gulvet inn på pcen og sier at jeg vil ha 35 grader så kommer uansett temperatur ikke høyere enn 16 grader. Slik har den stått i flere dager. Tenkte så at det var luftlommer i rørsløyfen og koblet fra kursen og kjørte inn nytt kaldt vann og lot det renne ca 2 minutter. Koblet det så sammen igjen og startet opp. Uansett så får jeg ikke opp temperaturen. Rørene er nedstøpt. Har også fått ut en del luft fra akkumulatortanken på 100 liter. Trykket på gulvvarmen er ca 1,5 kg. Har under denne perioden stengt alle de andre kursene. På kurs nr. 1 så tok jeg vekk aktuatoren, slik at det ble full gjennomstrømming på ca 4 l. Har vannmengdemålere på hver kurs. Temperaturen på tur er maks 34 grader. Temperaturfølerne ligger i gulvet.
Lokje
Lokje
Hvor henter VP temperaturinformasjon fra? rom? gulv? vann ut fra VP?
Lokje
Å varme opp betong kan ta veldig lang tid..
Men siden de andre kursene blir varme, så regner jeg med det er sirkulasjon som er problemet.
Tett ventil på samlestokken eller luft er det første som slår meg.
Men når du sier dette:
Så begynner jeg å lure, for dersom temperaturen inn på samlestokken er 34grader, og du har en gjennomstrømning på 4L/min så skal det bli varmt etterhvert.. varmen fordufter ikke.
har selv tenkt på at det kansje er rusk i ventilen i samlestokken , enten på truen eller returen. Kansje kurs nr. 1 er totalt feilinnstilt fra rørlegger.
Ja det er jo dette jeg lurer fælt nye på. Kansje er det feil på vannmengdemåleren. Ja er enig i dine ressonement. Mellom tur og retur står en strupevetil. Den går fra 1 til 10. Den står på 4. Er ikke sikker på hva som er full åpning eller stengt på den.
Begynner å tro alt rusket som ligger i rørene fra akkumulatortanken fra oppstart av anlegget er stoppet opp i returen der aktuatorene er koblet på.
Lokje
Lokje