250    15    0  

Utfordringer med vannbåren gulvvarme – manglende temperaturregulering

 7     0
Jeg bor i et rekkehus fra 2011/2012 med vannbåren gulvvarme, og har bodd her i ca. 6 år. Dessverre er dette et system jeg aldri har fått ordentlig kontroll på.

Anlegget fremstår som et sammensatt og lite oversiktlig system bestående av varmepumpe på taket, ulike sløyfer, pumper og tanker. Det opptar rundt halve boden og minner mest om en mindre romstasjon. I tillegg krever anlegget 1–2 servicer i året, ofte med utskifting av komponenter som pumper eller ekspansjonskar. Årlige kostnader på ca. 5–10 000 kroner til deler og service har jeg akseptert som «greit nok».

Hovedproblemet er imidlertid temperaturreguleringen. Ingen av de 5–6 forskjellige rørleggerne eller teknikerne som har vært involvert, har klart å løse dette. Det virker som om samtlige fem termostater i boligen fullstendig ignorerer innstilt temperatur. Jeg ser at sentralen som termostatene kommuniserer mot, blinker når jeg foretar en endring på den kursen den er satt på, så selve kommunikasjonen er nok ikke problemet. 

Per i dag står alle termostater på under 15 °C, men gulvtemperaturen ligger likevel på ca. 27–32 °C. Kjøkkenet er eneste rom som tilsynelatende ikke får varme – selv med termostaten satt til 30 °C skjer det ingenting. Badet holder derimot over 32 °C selv når det er satt til 15 °C.

Dette går dessverre betydelig utover livskvaliteten. På soverommet måler jeg over 30 °C, til tross for at temperaturen er satt til 15 °C, vinduet står åpent, og det er gjennomtrekk i hele huset. Selv om desember har vært uvanlig varm, er situasjonen ekstrem. Jeg sover uten dyne, men våkner likevel gjennomsvett og får knapt sove.

Om sommeren er eneste løsning å slå av strømmen til anlegget. Hvis ikke bikker innetemperaturen 45 °C, og det er helt umulig å oppholde seg innendørs. Ulempen er at dette ofte fører til nye servicebehov eller reparasjoner når anlegget startes igjen, noe som fort blir kostbart.

Jeg har hatt tre teknikere på besøk bare i år, og har tatt opp temperaturproblematikken med samtlige. Ingen har hatt en god forklaring eller løsning. Er dette virkelig så vanskelig å få riktig?

Jeg har byttet batterier i alle termostater flere ganger. På et tidspunkt ble jeg bedt om å gjennomføre et eksperiment der alle fem termostater skulle samles i samme rom, og jeg skulle justere kun én av dem for å se hvilket rom som ble påvirket. På grunn av systemets treghet tok dette 1–2 uker å teste, uten at det ga noen nyttig innsikt(ingen rom endret temperatur).

Spørsmål:
Er det noen her som har opplevd lignende problemer med vannbåren gulvvarme, eller som har kompetanse på slike anlegg og kan gi råd om hva som kan være galt – og hvordan dette faktisk kan løses?

Like før jeg vurderer å ta en sovepose og et liggeunderlag og sove i uteboden Angel . Kjenner jeg savner vanlig strømførende varmekabler. Er særdeles lite imponert over dette systemet jeg har. 

   #1
 39,267     Lillestrøm kommune     0
Vil tro at det er et valg NO/NC noe sted dvs normally Open og Normalky Closed dvs at termostatene regulerer motsatt vei

Vil anta at de har verifisert at aktuatorene faktisk virker

Det virker som det er veldig amatørmessige teknikere du får tak i hvordan hyres disse inn ?

Jeg ville sett på overspenningsvern o.l i huset det skal ikke være behov å bytte komponenter i det omfanget du beskriver

Få montert RC ledd over styre strøm til kontaktorer hvis du har det i huset.
   #2
 5,652     Sørlandet     0
Begynn med å fortelke hvilket system fu har også legge ut bilder.
   #3
 2     0
Hei, jeg har med mitt anlegg ett problem som kan ligne på ditt. Uønsket høy varme i enkelte rom, for lite varme i andre rom. Hos meg var utgangspunktet kalde bad uansett innstilling på termostater. Varmen i et rom hos meg ble veldig påvirket av faktorer som varmetap i rør på vei til det spesifikke rommet, manglende isolasjon av rør og derav varmetap underveis, og uønsket varmeavgivelse til andre rom. For å løse problemet med kalde baderom måtte jeg øke tur temperaturen fra 30 til 45-50 grader, jeg sjekket at det var innenfor akseptable grenser. Jeg fikk da endelig varme bad, dessverre aldri over 28 grader på vinter. Men, problemet jeg fikk med økt turtemperatur er at dette gjelder da automatisk tur temperatur på alt vann som sirkulerer. Dette gir meg da 26-30 grader i gangen året rundt, på grunn av at rørene til bad går gjennom gangen, og litt irritasjonsmoment ved at en går med en kald fot og en varm fot som følge halve gulvet i gangen er kaldt på sommeren. Jeg får ikke isolert rør som allerede er nedstøpt uten en urimelig høy kostnad ved å knuse og gjenoppbygge ca 25 kvm gangareal, samt åpne diverse vegger for å isolere rørene. Tilbake til ditt problem med for høy varme, årsaken kan kanskje være at du må senke turtemperaturen sommerstid. Alternativ to, hvis dine rør til bad ikke avgir varme til andre rom på vei til badet som hos meg, og du har separate sløyfer til de rom som er for varme om sommeren, så kan du vurdere å stenge av sirkulasjon til de sløyfene helt i denne perioden, men sjekk med en rørlegger at dette er greit først.
   #4
 2     0
Litt kortere oppsummert:
Sjekk hva turtemperturen er, og eksperimenter med å regulere denne. Har du støpte gulv, merk at det kan ta lett tre døgn å se effekten pga langsomt varmetap fra vannbåren varme i betonggulv.
   #5
 15,915     0
Siden noe er helt uten av styring her så vil jeg tro at det er noe grunnleggende som er feil. Det var en tråd for en tid tilbake som hadde den beskrevede NC / NO som var feilen på anlegget. Dessverre finnes det dessverre utrolig mange rørleggere som ikke kan styring av VBV. Når en har hatt så mange forskjellige innom så tyder det jo på at en driver med folk som ikke kan dette.

  (trådstarter)
   #9
 7     0
Står NC på aktuatorene. Virke rikke som at termostaene kan endre dette ifølge chatgpt.
A 4004 NC

Det ene soverommet så ser ventilen? til å ha den røde søyla hekt opp i toppen: Er dette maks varme eller helt lukket? Det andre soverommet er 50 % oppe. Begge termostatene er på 15 grader.
  (trådstarter)
   #10
 7     0
Kjører litt selvdiagnose med chatgpt...

Anbefalt å skru soveroms temrostat til 30 grader for å observere ventilen. Den gikk da fra full rød stav, som er åpent? Til helt ned. Så det kan være at:

Styresignalet fra CF2+ er invertert
Altså:
  • CF2+ tror den styrer NO-aktuatorer

  • Men det sitter NC-aktuatorer (4004 NC) på anlegget


    Ikke sikkert dette er riktig, men lar det stå, så får jeg håpe det ikke blir sykt varmt.
    Per nå er soverommet 26.3 grader, med vindu åpent, det er uansett for varmt.