4,278    9    0  

Varme fra teknisk rom - bruke fornuftig

 149     0
Hei,

Jeg har i dag et lite teknisk rom på 2-3 m2 ved inngangsdøra i 1. Etg. Rett ovenfor det tekniske rommet i 2. Etg har jeg kjøkken som nå skal pusses opp.

I forbindelse med nytt kjøkken vil en lang radiator under et vindu erstattes av en ny kjøkkenbenk. Men, siden kjøkkenbenken er rett over det tekniske rommet så lurte jeg på følgende Petter smart løsning:

På det tekniske rommet står en thermia optimim g2 varmepumpe og rommet er ofte veldig varmt. Jeg lurte derfor på å hogge ut en luftspalte fra det tekniske rommet, gjennom etasjeskillet og opp i kjøkkenbenken over. Med en lufterist i sokkelen på kjøkkenbenken så burde varm luft stige fra det tekniske rommet og spre seg som en fin tilleggsvarme ut på kjøkkengolvet.

Hva tror dere om det? Vil det være mulig å hente noe fornuftig ut av overskuddsvarmen som danner seg inne på det knøttlille tekniske rommet? Må jeg ha en vifte for å få sirkulasjon på lufta? Vil det skape undertrykk på det lille rommet og føre til at det 'stopper av seg selv'?


   #1
 4,452     Vestlandet     0
Tja, lufta varmer jo uansett litt opp konstruksjonen. Men å få det ut over gulvet foran f.eks stekeplata eller vasken kan vel ikke skade. Det er vel kanskje uansett mulighet at sirkulasjonen og undertrykk trekker luft inn på teknisk rom fra 1. etasje?
Signatur
   #2
 3,412     Akershus     0
Du vil få littegran skorsteins-effekt, så litt varmluft vil sige oppover.  Om du vil ha sirkulasjonspumpe vil jo det øke varmeeffekten videre, men hvor mye ekstra det gir er det vanskelig å si uten å regne på det. 

Er det åpning under døra eller på annen måte lufttilførsel til det tekniske rommet?

Varmen som blir produsert i det tekniske rommet må ut derifra uansett på et eller annet vis.  Hvis det tekniske rommet er omgitt av andre rom på alle kanter, og du har et kjøkken over, så får du allerede nesten all denne varmen ut i huset uansett... 

(Tar det for gitt at du ikke har balansert ventilasjon med varmegjenvinner, for da ville du fått gjenvunnet denne varmen gjennom ventilasjonssystemet).

For meg er litt av grunnen til å stue ting bort i et teknisk rom at da slipper man unna støy.  Bråker varmepumpen din såpass lite at det ikke vil være generende å høre den på kjøkkenet?
Signatur
   #3
 222     0
Har tekniskrom i kjellern, Monterte ventil i yttervegg og monterte vifte styr etter temperatur.
I gang i kjeller monterte jeg en boks av gips med glava plater.
Disse platene (3 stykker) er montert vertikalt med hull som er i motsatt ende av hverandre.

Dette medfører at varm luft blir presset ut igangen og ingen lyd kommer med.
   #4
 25,354     Akershus     0
Tror TS  vil trenge vifte for å få noe effekt av dette. Dermed lydfelle. Videre, all luft som kommer til kjøkkenet må rundt og tilbake til teknisk rom, ellers stopper det hele opp.
Signatur
  (trådstarter)
   #5
 149     0
God poeng med lyden/lydfelle - det hadde jeg ikke tenkt på.
Det tekniske rommet ligger rett ved siden av inngangsdøra og er omsluttet av yttergang, hall, kjellerstue. I hallen har jeg vannbåren varme på flisgulv og der er det godt og varmt hele vinteren. Så er det åpent trappeløp opp fra hall til stor stue/kjøkkenløsning.

Jeg tror noe av varmen på det tekniske rommet slipper ut i gangen og ut ytterdør i dag, i tillegg til at gangen som regel er et par grader varmere enn stue/kjøkken (har med gamle radiatoren vs gulvvarme å gjøre. Lang historie)

Men, utifra det jeg har lest nå så kan det være mulig med relativt enkle grep å kjøre varm luft opp fra teknisk rom og ut via sokkel i kjøkkenbenken. (Det vil muligens gå vann og avløpsrør omtrent samme fra kjøkken til teknisk rom.). Jeg må tenke på lyd. Andre ting? Kondens? Brannfare? Tidligere sto det en oljefyr i rommet og derfor er det branndør og gipsplater på rommet i dag.

   #6
 678     Bergen     0
Alternativt kan du prøve å isolere varmekildene på teknisk rom.
Da får du bedre virkningsgrad på varmeanlegget og du kan du bedre regulere varmen så det ikke blir for varmt på kjøkkenet på sommeren eller sende varmen andre plasser der du måtte ønske.
Signatur
  (trådstarter)
   #7
 149     0

Alternativt kan du prøve å isolere varmekildene på teknisk rom.
Da får du bedre virkningsgrad på varmeanlegget og du kan du bedre regulere varmen så det ikke blir for varmt på kjøkkenet på sommeren eller sende varmen andre plasser der du måtte ønske.


2 meget gode poeng.

   #8
 3,412     Akershus     0

Alternativt kan du prøve å isolere varmekildene på teknisk rom.
Da får du bedre virkningsgrad på varmeanlegget og du kan du bedre regulere varmen så det ikke blir for varmt på kjøkkenet på sommeren eller sende varmen andre plasser der du måtte ønske.


Jeg skjønner utmerket godt hva du mener, Reodor, og på et vis er det du sier om virkningsgrad absolutt riktig.

På et annet vis er det under et sett med mulige betingelser helt feil...  Hvis all varme på teknisk rom lar seg utnytte i huset på en god måte, så vil det lønne seg å FJERNE all isolasjon på teknisk rom, siden det vil gjøre at varmepumpen får lettere for å gi fra seg varme og dermed får en noe bedre virkningsgrad...  :-)

TS sier han har har rom som har nytte av varmen rundt og over sitt tekniske rom, bortsett fra at han mister noe varme ut i gang og ytterdør, så spørsmålet er om dette tapet blir større enn gevinsten i virkningsgrad :-)

Uansett er det helt riktig det du sier om at med bedre isolasjon kan man bedre styre varmen dit man vil ha den Smile
Signatur
   #9
 678     Bergen     0
Vi hadde oljefyr med dårlig, etter vår tids standard, isolering på rørene i fyrrommet tidligere.

Det var husets varmeste rom på tross av at det var dårlig isolert både på yttervegger og mot resten av huset.

Det finnes sikkert mange finurlige måter å definerer virkningsgrad på men det var en dyr måte å varme hus og varmtvann enten den ble fyrt på El kolbe eller olje. På el kolbe var man etter nytteverdi å dømme sikkert under COP 0.7 om man ser på strøm inn sammenlignet med varme der man trengte den når man trengte den..
Signatur