11,516
19
1
Balansert ventilasjon: Avkast/Utluft føres til garasje
5,416
Langhus
0
Som heading sier, kan man kjøre utlufta fra balansert ventilasjon gjennom (integrert) garasje? (da for "tørking" av snø og våte biler)
Neste spørsmål blir jo, hvor kald er egentlig den lufta? vil den være varm nok til å holde garasjen over null vinterstid?
Neste spørsmål blir jo, hvor kald er egentlig den lufta? vil den være varm nok til å holde garasjen over null vinterstid?
Signatur
Om prosjektet vårt på hjem.no
Tror Carmacom vurderte dette i en tidligere tråd.. han slo det fra seg... prøv å søke frem den...
her er den: http://www.byggebolig.no/index.php?topic=3406.0
Brannkrav er vel også et stikkord ser eg...
Med tanke på at lufta kan være fuktig tviler jeg vel på at den vil kunne holde minusgrader (siden det i så fall trolig ville være rim-problemer).
Brannkrav er jo selvsagt en issue, men hvis det lovlig og sikkert kan løses med selvlukkende spjeld bør jo ikke det være noe problem.
Nei slo det ikke fra meg
Merk. at dette ikke er en garasje for bruksbilen, men kun for hobbybiler som ikke er ute på vinteren. Jeg ville ikke ha hatt varme i en garasje hvor bilen er full av sne eller våt, det er å be om at den skal ruste og muligens mugle i interiøret.
Jeg får ca 312m3 med luft i timen inn i garasjen som har volum på 72m3 (32m2) så det skulle ikke være noe problem å holde temperaturen over utetemperatur uten annen oppvarming. Kanalen er 20cm, men fordeles ut i rommet i flere dyser for å holde lufthastigheten nede, ellers hadde det blitt frisk bris der inne :)
Jeg er ikke sikker på hvor lav fralufttemperauren kan bli på ett ventilasjonsanlegg med rotorveksler, men tviler på at den blir minus grader slik det kan bli i en plateveksler. Men hvis temperaturen blir lavere i fraluften enn det er i garasjen, så kobler også spjeldet automatisk over til bypass.
Jeg har egen ventilator for kjøkkenhetta, som går rett ut i friluft.
Ved brann så stenger ventilen og lufta går bypass. Meen jeg ser ikke for meg at det skal gå ann at varmen sprer seg inn igjennom kanalen som blåser ut i rommet, da må det skje andre veien, innenfra huset og ut i garasjen.
Nå er ikke dette anlegget i bruk enda, så jeg kan ikke si hvordan det ble enda
avkastet i garasjen er vel smak og behag det er vel gjennomførbart,men til tider da
mye forskjellige lukter
Kent (Jobber i ventilasjonsbransjen)
Det er vel ganske vanlig at i parkeringskjeller så blir luften fra butikkene brukt som oppvarming
Ved 22grader og 50% luftfuktighet er duggpunktet 11 grader.
Det vil si at om du kjøler denne luften til 11 grader så er luftfuktigheten 100%.
Eller om du har noe i garasjen som har en overflatetemperatur under 11 grader så vil det dugge på gjenstanden.
Kilde: Byggforsk 527.245, fig. 12a.
Man regner gjerne alt under 50% som trygt for rust. 50% ved 3grader tilsvarer ca. 18% fukt ved 20 grader. Så tørt er det neppe innendørs selv om vinteren.
Jeg er redd kosebilen din vil konvertere til jernoksyd raskere enn du setter pris på!
(men det virker jo kanskje ut som om utluft i garasje ikke er "direkte optimalt", da..)
En annen ting er at rotorvekslere reklamerer med at de er bedre en platevekslere siden de ikke trenger avløp til sluk... med andre ord så kondenseres det ikke i veksleren og deler av fuktigheten blir tilført den nye innelufta. Sånn har i allefall jeg forstått det, men dette er ikke noe jeg har noe særlig kompetanse på ;)
Hva er egentlig normale fuktighetsnivå i ett hus? hvis det eksempelet som ble nevnt med 50% luffuktighet og kondenspunkt på 11`C er normalt, så vil det si at kondenseringspunktet er veldig lang inne i veggen når det er skikkelig kaldt ute. La os si det er -20`C ute og 22`C inne... da tror jeg faktisk at kondenseringen ville skje i de 5 siste cm med isolasjon, og dermed før dampsperren i en normalt bygd vegg med inntrukket dampsperre, med de følgene det vil få(sopp og mugg)