54    7    0  

Fukt bak seng i kjellerleilighet.

 4     0
Hei!

Jeg mottok idag melding fra min leietaker med bilder av mugg i ett hjørne der sengen hans har stått, dette er inntil yttervegg i kjellerleilighet. Leiligheten har gode lufteluker og dette har aldri vært ett problem tidligere, han påstår at luftelukene har stått åpne. Jeg har sett at han har tettet vinduet på soverommet med ett pledd, uten at jeg vet om dette er relevant. Han har bodd i leiligheten i 9 måneder.

Jeg synes dette ser ut som vanlig mugg som oppstår ved dårlig ventilasjon, har sett bilder av det flere ganger, men hva tenker dere? Han er veldig bestemt på at dette ikke er hans feil og at det må ligge i konstruksjonen. Skal kontakte fagmann(takstmann?) på mandag, men tenkte høre her først.

Kjedelig å måtte bruke flere tusen på en takstmann skal komme å si det jeg allerede tror, men hvis han da beviser at det er ventilasjon, og jeg har i kontrakten at lufteluker skal stå åpne, må da leietaker betale for takstmann? Leiligheten ble bygd i 2010 og drenert samme år.
Fukt bak seng i kjellerleilighet. - IMG_17401.jpg - Chiru

   #1
 38,929     Lillestrøm kommune     0
Dette er under bakken ?

Da er veggen kaldere og vi vet ikke hva slags seng det er. Det burde antagelig vært litt luft mellom seng og vegg

Sommerstid blir fukt høy også inne det skal da ikke så mye til for å få kondens
   #3
 38,929     Lillestrøm kommune     0
Ramme madrassen blir jo veldig tett så ikke sikker på om det er annet enn mangel på ventilasjon

Her hos oss er det sengegavl som er mot yttervegg og da noen cm med luft på utsiden av den
   #4
 25,543     Akershus     0
Ville festet vertikale spiler på veggen slik at seng, madrass og dyne kom 3-4 cm fra veggen. Videre lagt en liten frostovn på gulvet helt ut mot hjørnet. Under sengen må det være fri luftsirkulasjon.

Pledd på vinduet høres ut som invitasjon til at vinduet skal ise igjen.
Signatur
   #5
 38,929     Lillestrøm kommune     0
Men ikke sikker på at ovnen faktisk har regler som gjør at løsningen er godkjent
   #6
 5,486     Sørlandet     0
Er relativt vanlig i kjellerleieligheter med lite isolasjon på utsiden om man setter seng imot er mitt inntrykk.

Fikk det samme her hjemme når leieboer satt en madrass mot veggen. Vasket med klor og ga beskjed om at madrasser og senger måtte stå litt ifra. Har siden etterisolert betongveggen på utsiden og ikke sett noe mer muffsopp.

Lufteluken hos meg er ikke mulig å stenge helt. Har satt en skrue i de.

Jeg ville ikke hatt en ovn eller annet elektrisk under seng 
   #7
 23     0
må si til han at senga ikke må stå inntil veggen , blir dårlig med luft bak der og klamt , hjelper ikke med ventil på veggen for det