11,198
9
0
Unngå luftespalte i dører - både inn og ut luft
651
Sunnmøre
0
Er det noen som tenker som meg at husene med balansert ventilasjon og luftespalte i dørene blir altfor lytt? Med små barn som sover må man passe på ekstra for ikke å forstyrre/vekke de...
Derfor har vi vurdert om vi skal sørge for både inn og ut luft gjennom kanaler iallfall på visse rom (først og fremst soverom). Er det noen som har erfaring med dette og kjenner til om det blir veldig kompleks/fordyrende?
Derfor har vi vurdert om vi skal sørge for både inn og ut luft gjennom kanaler iallfall på visse rom (først og fremst soverom). Er det noen som har erfaring med dette og kjenner til om det blir veldig kompleks/fordyrende?
Signatur
Jeg benyttet denne løsningen i min utleiedel som er av hybler. Satte samtidig inn B30 35dB dør inn til soverommene.
Rommet er primært ikke definert som branncelle... men gjorde dette pga lydreduksjon.
Jeg kommer til å gjøre det samme i min egen boenhet når jeg bryter meg på ventilasjonen til høsten...
Man må da ikke passe ekstra på de små når de sover, de passer seg veldig bra selv de....du får begynne å la ungen sove ute på terassen og sørge for å støvsuge i nærheten når de sover, da blir de fort vant til lyder i huset ;)
"Et gammelt jungelord" fra en som hadde 2 kolikkunger som varte i hhv 3 og 4 mnd på kvelds/nattestid.
Lekehusbloggen min
Terassebyggebloggen
260m2 bta trehus etter TEK07, Thermia Optimum G2 8kw i serie med 200ltr OZO Super. 180m energihull. Roth vannbåren varme.
Dessuten har vi planlagt å bygge en bolig med åpne løsninger fra stue-hall (hovedetg) og trapperom mot loft og kjeller. Dette betyr at selv soverom på loft vil få dør mot stuens "lytterom". Da kan man f.eks. ikke skru lyden på TV for høyt opp.
Vurderer først og fremst å gjøre dette på to soverom på loft og kanskje bad i 1. etg. Badet blir nærme stue og kjøkken og det er hensiktsmessig å redusere private lyder som forplanter seg videre;-)
Lurte også litt på hvordan to ventiler for inn og ut luft bør plasseres? Man må jo unngå at de står for nærme hverandre, men er det greit at begge står i tak?
Sleneset - langtidsprosjektet som endelig realiseres
Lekehusbloggen min
Terassebyggebloggen
260m2 bta trehus etter TEK07, Thermia Optimum G2 8kw i serie med 200ltr OZO Super. 180m energihull. Roth vannbåren varme.
Hva en oppfatter som lytt er jo individuelt, men enn dør med luftespalte har dårlig lydisolasjon.
AtW
Veldig enig i at lyden bærer bedre i luftespalte kontera uten, men å karakterisere det som lytt er nok å overdrive. Bodd i hus som uten luftespalte har vært vesentlig mer lytt enn i vårt nåværende. God og mye isolering betyr mye mer enn en 2cm spalte under dørene for bæring av lyden. Avstand, vinkler og vegger som bryter demper lyden. Men er soverommet i direkte frisikt fra f.eks TV/radio eller andre oppholdsrom så klart dette vil bety noe fremfor å ha hel dør. Det beste hadde jo vært å ta hensyn til lyd og lyddempning ift de nye kravene til balansert ventilasjon, men da vil nok en del tiltak bli veldig dyre. Slike forhold bør tas med i planelggingen og utformingen av hvor dører og rom plasseres i hus og i valg av hus hvor eksvis lyd er hensyntatt.
Lekehusbloggen min
Terassebyggebloggen
260m2 bta trehus etter TEK07, Thermia Optimum G2 8kw i serie med 200ltr OZO Super. 180m energihull. Roth vannbåren varme.
Det er en sannhet med modifikasjoner. La oss si du har en lettvegg med dobbel gips og 50mm hulrom med isolasjon, om du da har en dør med 2 cm glippe i den vil døra være 100% dimensjonerende, vegen vil gi utrlogi mye mere lydisolasjon, og døra vil i praksis slippe igjennom all lyden som kommer til neste rom. En dør med en slik glipe er kanskje i beste fall r'w = 20 dB, det er knept mulig å få en så drålig vegg om den er tett. (riktignok så er veggen større, så den trenger høyere isolering for å slippe igjennom samme mengde lydenergi som en dør, men allikevel, veggen jeg sikssert har vel en r'w på mellom 40 og 50 dB.
AtW
Lars Løkke, Siv.Ing VVS og energi
Unionconsult
Ja, i midt personlig tilfelle er jeg desverre uheldig nok til å ha ett oppsett der hele veggen mellom soverommet og vaskerommet (der mekanisk avtrekk ligger) er dekt av en dør, eller et klesskap.
AtW