#11
 10,486     Akershus     0

Skal i gang med å pusse opp et rom på 12 kvadratmeter. Skal benytte rommet som tøy/hobbyrom, og tenker å ha tørkestativet her inne. Per i dag er det ingen ventilasjon, med unntak av et vindu i rommet. Hva slags ventilasjon bør jeg ha på et rom hvor jeg klær skal henge til tørk? Holder det med en type manuell/mekanisk lufteluke? Eller er det en ide å investere i luftavfukter?


Jeg tror en miniventilasjon (søk) og avfukter burde funke fint. Vi har en liten avfukter fra Clas på badet, men den er i tregeste laget for å tørke mye klær. Når vi lager tørke-/vaske-/teknisk-rom i kjellern kommer det til å bli ventilasjon via balansert ventilasjon, og i tillegg tenkte jeg sette inn en billig liten AC.

Det kommer litt an på mengden og bruk. Med et rom på 12 kvm så blir ikke luften veldig fuktig om du henger opp en bitteliten, godt sentrifugert klesvask. Det burde funke fint med en liten avfukter som står og surrer og går, men om du gjerne henger opp mye på en gang, så vil det ta ganske lang tid før fuktigheten kommer ned på et fornuftig nivå.

Jeg leste nylig et sted at hovedandelen av fuktskader kommer fra tørking av klær, så det er absolutt verdt å tenke seg litt om.
Signatur