5,146
11
0
Ventilasjonskanaler nedgravd i bakken?
10,486
Akershus
0
Er det noe i veien for å legge ventilasjonsrørene nedgravd i bakken under kjellergulvet? De vil da krysse over huset i gulvet og gå opp gjennom veggen på andre siden av rommet.
Det blir snakk om 100 eller 125mm rør.
Jeg regner med de må isoleres på noe vis, holder det å bare tulle dem inn i glava eller liknende, og kanskje en bit fiberduk utenpå?
Det blir snakk om 100 eller 125mm rør.
Jeg regner med de må isoleres på noe vis, holder det å bare tulle dem inn i glava eller liknende, og kanskje en bit fiberduk utenpå?
Signatur
Kan ikke se at det skulle være noe problem å legge rør under gulvet såfremt de legges tørt eller av ikke-korroderende materiale. Regner med at det snakkes om mekanisk ventilasjon.
Ingen annen isolasjon rundt rørene enn den boksen rundt?
Jeg tenker på balansert ventilasjon. Det går vel som mekanisk?
Det blir noen rør litt hit og dit. Å lage en slags kabel-/rørgate av isolasjon var ikke så dumt. Det blir litt mer å grave ut, men det begynner jeg jo å bli vant med :)
Det skal også en del rør til gulvvarme, viftekonvektorer og sånt på kryss og tvers, så det krever litt planlegging
Grave? Flytte masser? Komprimere? Støype? www.budsjettmaskiner.no Eidsvoll, Arendal. Noe du vil leie ut? Ta kontakt, vi har plass til flere.
Tror ikke temperaturen skal være noe problem. Tenker mest på å unngå kondens. Normalt sett så vil vel luften i rørene være varmere enn bakken, så det bør kanskje ikke være noe problem?
En annen ting litt i samme gate : Det blir ganske langt fra varmtvannstanken til kranene på badet. Kunne man støpt røret til kaldtvann i vasken inn i gulvet for derved å få litt varmt/lunka vann å vaske hendene fort og gæli i uten å vente på at det skal komme varmt vann fra tanken?
Grave? Flytte masser? Komprimere? Støype? www.budsjettmaskiner.no Eidsvoll, Arendal. Noe du vil leie ut? Ta kontakt, vi har plass til flere.
http://www.uponor.no/upload/Documents%20(PDF%20and%20officedocuments)/Norway/IE/PDF%20Ventilasjon/TD_grunn.pdf
Hos meg er det lagt varmekabler på varmtvannsrørene. Har ca. 40 meter fra bereder og frem til fordelingspunkt. Det er lagt en selvovervåkende kabel som holder vannet på vel 30 grader. Er trukket kobberrør gjennom kulverten (i trekkrør) påtapet kabel og isolasjonsstrømpe. Er sånn passe håndvarmt i kranen før det plutselig stiger til ca. 70 grader.
Jeg angrer på at jeg ikke bad rørlegger legge opp et koblingsskap i andre etasje for å fordele varmt vann ut herifra. Slik det er nå så har jeg et rør til hver krane helt fra tank og frem. På kjøkken (lengst unna) er jeg fristet til å kjøpe meg en sånn varmtvannsdings som varmer vannet mens det brukes.
Kondens inni rørene er neppe ideelt det heller, men vil det bli noe problem? Hvor mye isolasjon bør jeg bruke rundt rørene? Vil det holde greit å lage en slags gate av 5cm EPS?
Det blir ikke veldig langt fra tanken. Huset er 7,5*7,5 meter. Til dusjen blir det vel ca. 10 meter totalt tipper jeg. Jeg vurderer også å legge tynnere rør til varmtvannet i dusjen og til krana. 12mm burde vel gi god nok flow, til sånt? Badekar får uansett grøvre dimensjon.
Grave? Flytte masser? Komprimere? Støype? www.budsjettmaskiner.no Eidsvoll, Arendal. Noe du vil leie ut? Ta kontakt, vi har plass til flere.
1) Er litt tvilende til hvor lenge vanlig "simple galvaniserte" spirorør vil holde i det fuktige miljøet det er nedi bakken. (Jeg var innom samme problemstilling ifm. lufting til peis, og gikk da for plastrør til det formålet).
I ditt tilfelle ville jeg ha kostet på meg spriorør i rustfritt stål de meterene.
Et hus er ment å vare i 50-100 år (ikke som enkelte entreprenører tar høyde for... ut reklamasjonstiden på 5 år
2) Dim100-125 ? , er det bare til et rom eller 2 da. Pass på at du bruker stor nok dimensjon. Veldig vanskelig å bytte i ettertid