12,820
12
0
Garasje under bakkenivå mot nabogrense
7
Stavanger
0
Har vurdert å bygge garasje under bakkenivå (Stavanger - Våland). Der hvor jeg har tenkt å grave ut for garasje på tomten er det ca. 3,2 meter opp til plenen min (fjellvegg).
Det jeg lurer på er om det er mulig i samsvar med naboen å grave ut og sette opp betongveggen helt inntil tomtegrensen?
Denne betongveggen blir jo som en "underjordisk grenseskiller". Naboen vil ikke merke noe til garasjen ettersom det blir plen/sten/skifer oppå garasjen.
Er det noen regler på hvor nærme en kan sette opp betongvegger til nabogrense som ikke synes ettersom den kommer under bakkenivå?
Det jeg lurer på er om det er mulig i samsvar med naboen å grave ut og sette opp betongveggen helt inntil tomtegrensen?
Denne betongveggen blir jo som en "underjordisk grenseskiller". Naboen vil ikke merke noe til garasjen ettersom det blir plen/sten/skifer oppå garasjen.
Er det noen regler på hvor nærme en kan sette opp betongvegger til nabogrense som ikke synes ettersom den kommer under bakkenivå?
En av naboene her satte opp betonggarasje med veggen helt intil tomteskillet. Jeg kjenner daværende nabo og han sa at han bare hadde sikret seg retten til evt. å sette sin garasje i forlengelsen av naboens. Altså vegg mot vegg. Men dette forutsetter nok at din nabo går med på det.
Så har vi de nye byggeforskriftene og loven
Denne sier litt om ditt tilfelle, men ikke alt
http://www.sivilombudsmannen.no/bygningers-hoeyde-plassering-paa-byggetomta-og-avstand-til-nabogrense-utnyttelsesgrad/81-dispensasjon-fra-reglene-om-minste-avstand-til-nabogrense-article1285-476.html
Jeg tror at det må full søknadsbehandling til og hvor bl.a. naboens ulemper nå og i fremtiden (kan tenkes å bygge en viss avstand fra garasjen osv.
Det er nok mye som går rundt omkring når det er regulert og forutsatt slik. Bl.a. fra hvor du skal reparere garasjetaket om det går lekk.
Så her må noe konstuktivt opp i dagen
http://handlefrakina.blogspot.no
epost arn-haga@online.no
La ved en tegning som gir et klarere bilde av hva jeg mener. (paint desverre, eneste tilgjenngelige atm)
Regner nok med at jeg både trenger arketekt og må inn et par ganger til kommunen før dette kommer i boks.
=)=)
Kanskje de til og med kunne tenke seg å bli med på å gjøre det samme på sin side og dermed få en lavere pr. garasje kostnad. Er ikke naboen positivt innstilt ville jeg lagt planen på is. Jeg tror de vil kunne stoppe den.
Men det ser ut som det praktiske like gjerne kan bli showstopperen. Det bør være gode grunnforhold om du skal grave ned under og inntil grunnmuren. Så etter nabomøtet bør du nok ta en prat med fagfolk på grunnarbeider før du bruker for mye penger og energi på det. Det var jo et eksempel på ekstremt gjør-det-selv grunnarbeide med sørgelig resultat her for en tid siden (Sandnes?).
Se denne linken http://www.byggesak.com/temppages/viewDoc.asp?imuid=4&ldocid=4292 for regler.
Det skal visst være noe lignende på Nesodden nylig.
Mao det er endel regel mhp brann osv., men første bud er at en finner en løsning begge parter kan leve med nå og i fremtiden: neste generasjon og etter salg!
De på kommunen finner sikkert en paragraf så kanskje ikke lurt å si noe til dem?
Om du velger å lage kjeller på vanlig garasje vil det ihvertfall være "gratis" areal, som ikkje teller med. Vil tru det samme vil være om du ikkje bygger garasje på toppen men kun under bakken.