11,799
17
0
Vann og kloakk
6
Molde
0
Har kjøpt en jordflekk på 300m2 hvor en nabo har vann og kloakk nedgravd. Denne naboen har en veldig generell klausul i kjøpskontrakten at han kan grave ned dette et eller annet sted på denne eiendommen. Hvor sterkt stiller jeg med et evt. krav om flytting av dette? Ønsker å bygge garasje over der rørene går ....
Leker med tanken om kjeller på garasjen, ønsker vel da å få rørene flyttet for sikkerhets skyld.
Kort oppsummering;
Er naboens rett ikke tinglyst, så har han ingen rettigheter :-)
Vil heller ikke være mulig for naboen din å gå til tidligere eier, siden det nå er du som står som eier av tomten, og da vil det også være du som måtte underskrive på en slik tinglysning.
Om det ikke er tinglyst noe der så kan du jo tilby naboen en avtale om å få ha sin kloakk over din eiendom bare han betaler kostnaden med å få det flyttet vekk fra der du skal bygge garasje.
Det beste er alltid om begge kan bli fornøyde. Særlig om den andre parten tar kostnadene. Det er min lille filosofi om slike ting.
Var du klar over at nabo hadde rett til å legge rør over tomten da du kjøpte?
Hva med å prøve å komme til en enighet? Det koster ikke mange kronene å leie en 3-tonn minigraver en helg og bare legge vann og avløp et sted det passer bedre for alle parter. Forutsatt at det er relativt greit å grave.
Grave? Flytte masser? Komprimere? Støype? www.budsjettmaskiner.no Eidsvoll, Arendal. Noe du vil leie ut? Ta kontakt, vi har plass til flere.
Enighet? Tvilsomt da naboen har uttalt at alt skal gjøres for å hinde bygging på tomta grunnet forringelse av utsikten!! Vil jeg kunne tvinge gjennom en flytting av rør? På naboens eller min regning?
Det står vel og faller på hvorvidt kommunen godkjenner hans rett til å legge vann og kloakk over ditt eller ikke.
Godkjenner kommunen det, blir det jo rimelig at du selv betaler for flytting av sulamitten. Skal naboen liksom betale for at du skal kunne bygge garasje når han har fått lov til å legge sin vann og kloakk på den eiendommen som nå er din av tidligere eier?
Mht. til bygging av garasje er det ikke noe din nabo har noe med hvis kommunen godkjenner det. Om det hindrer han utsikt kan kommunen likevel overprøve det. Så det der kan du bare overhøre og søke i vei.