2,715    7    0  

Elektriker glemte å koble stikkontakten

 6     0
Hei.
Flyttet inn i nytt hus for ca 3 uker siden
Holdt i dag på å flytte på noen kasser inne i en bod/disp rom da jeg la merke til at det ikke var monter stikkontakt på ene veggboksen.
Tok av lokket og såg til min forbauselse at det var kveilet opp kabel inni uten noen form for isolasjon på endene.
Målte med voltmeter og sjokkerende nok var det 230 volt på det ene paret.
Jeg ble mildt sagt sjokkert. Synes ikke noe særlig om å ha bodd her med en potensiell brannkilde i veggen.

Hva bør jeg gjøre videre?
Kan jeg stole på at resten av anlegget er forskriftsmessig?
Burde jeg fått inn et annet firma for å sjekke at alt er i orden?

Har selvsagt lagt ut kursen.

Mvh
MrB


   #1
 6,705     Akershus     0
Høres jo ikke helt betryggende ut. I første omgang ville jeg begynt med å ringe firmaet som har gjort jobben. Det er godt mulig det bare er en forglemmelse.

Det er vel også rimelig å kreve at firmaet går over anlegget for å sjekke etter liknende blundere.
   #2
 7,686     Bærum     0
Ville ikke dramatisere dette. Alle kan glemme. Ring firmaet og få dem til å fikse det.
   #3
 1,151     Akershus     0
Ring de å be de komme for å fikse det.
Ingen brannbombe dette, ved en feil ville sikringen tatt seg av problemet. Selvfølgelig klønete å glemme ting som dette men hvem har aldri glemt noe tidligere?
   #4
 21,481     Enebolig     0
Dette er en forglemmelse, og firmaet ordner nok opp uten å stille spørsmål. Normalt utgjør det ingen risiko, med mindre lederne stikker ut av boksen.
   #5
 227     0
hei.

Alle nye hustander og elektrisk generelt som blir lagt opp skal dokumenteres etter ferdig jobb.

Det skal foreligge sluttkontroll av anlegget(de 5 sikre..søk på goggle så ser du hva det innebærer)

-For meg virker det som det har skjedd en glipp under sluttkontrollen.
-Det er helt greit å glemme,men siden man har en sluttkontroll ved endt arbeid oppdages dette.

-få fikset den stikken og sjekk opp det med sluttkontrollen på din bolig. 
   #6
 762     Asker     0
>sluttkontroll.

Fint og flott det altså, men det er mange som praktiserer utfyllingen av dette skjemaet hjemme i sofaen etter at jobben er gjort og "glemmer" elegant og måle kontinuinet, isolasjon, kortsluttningsverdier og jordfeilbrytere.

Antageligvis så er dette bare en som har glemt å fullføre et punkt. Dette er noe som skjer alle i alle type arbeid.
Kontakt firmaet som har levert anlegget og forklar saken så vil de nok fikse dette for deg uten problem.
   #7
 131     0
Enig i det de andre skriver.  Dette er noe som kan skje i en travel hverdag. Kanskje var stikkontaken ikke merket på tegning eller det sto noe foran som skjulte den da elektriker var der. Ingen brannbombe men farlig mot berøring av små nysjerrige barnefingre om lederene skulle stukket ut av boksen. Dette ordner nok elektriker uten problem