13,387
15
3
Hvor stor effekt kan jeg ha på badstuovnen?
52
0
Vi har et 4 år gammelt hus, og har endelig tenkt på å installere en badstuovn, rommet er 10m3. Har sett på noen ovner som er 6,0 - 6,6 kW. Men vil den fungere med el-anlegget? Jeg har 230V, 6x2mm2 ledning, 23 m lengde, automatsikring type C m/jordfeilvern (Moeller Xpole).
Kommer bare til å bruke ovnen 1-2 timer av gangen. Elektrikeren har brukt samme sikring og ledningstversnitt på platetopp som er 6,3 kW. Lengden på denne kabelen er 18m.
Noen som har peiling på sånt?
Kommer bare til å bruke ovnen 1-2 timer av gangen. Elektrikeren har brukt samme sikring og ledningstversnitt på platetopp som er 6,3 kW. Lengden på denne kabelen er 18m.
Noen som har peiling på sånt?
Siste redigering: Sunday, September 9, 2012 2:25:14 PM av Sivilingeniøren
25 x 230 = 5750W = 5,75kW
Mao max 5,75kW ovn. Helst noe under også da en sikring ikke liker å bli pusha på grensa.
Grunnen til at det går fint på platetoppen er at du aldri bruker alle platene max hele tiden, kun kortere tidsrom.
Dette var produsenten Narvi sine anbefalinger.
Jeg anbefaler større kurs til ovnen og da selvsagt trefase.
Jeg er redd du får et anlegg du ikke blir fornøyd med hvis du velger ovn etter den automaten som sitter der nå.
Jeg har dårlig erfaring med ovner som ikke er riktig dimensjonert.
Lykke til.
Øh.. Nei? Er det kabelberegningen TS er ute etter? Om TS's elektriker skal bruke 2,5mm2 eller 240 AL på denne kursen er vel ikke spørsmålet.
Skjønner at spørsmålet er egentlig: Hvordan må jeg bygge om anlegget for å tillate større ovn? Ønsker en ovn som kan varme opp badstuen på maks en time. Veggene er vanlige tre-vegger med 10 eller 20 cm isolasjon. Pga noen feil byggmesteren gjorde har jeg nå dobbelt lag med panel på veggene. Golvet er fliser på betongpåstøp. Egentlig er rommet 8m3, men pga glassdør har jeg lagt til 2m3. Så nå sikter jeg mot 8-9 kW.
Inn til huset er det 400V, så da går det vel an å få lagt en 400V krets? Eller kan jeg få 230 V 3-fase? Har ikke peiling på sånt, håper dere har gode råd...
6mm2-kablene er ganske tykke, husker elektrikeren slet av et trekkerør når han skulle trekke den, så hvis jeg må ha ny kabel, så vil jeg få lagt opp en ny trasé som godt kan være synlig.
En normal badstu er akkurat så stor som TS sin.