9,404    22    0  

Stort forbruk, må eg ha nytt inntak?

 9     0
I fjøsen har eg kjøpt ein fylltømmer med ein 15 kW viftemotor. Når eg starter den så går hovedsikringane ganske ofte. Må gjerne ta ut både mjølketank og varmtvasstank for å få starta opp. Har i dag eit inntak med 63 Amp sikringer. Men etter det eg har lese og forstått her på forumet og andre plasser så burde dette holde til 25 kW forbruk.
Ligg ganske langt frå trafoen her og lurer på om det har betydning for kor mykje strøm eg får tilgang til??? Er ikkje elektriker, så dei som eventuelt kunne tenke seg å gje meg svar må snakke litt forståelig for uvitande folk, please.

   #1
 22,342     Akershus     0
Er sikringene dine av treg type? Det er nok nødvendig i ditt tilfelle.
   #2
 25,340     Akershus     0
Antar at du har det vanlige, gammeldagse 230V 3-fas. Da har du som du sier 25 kW. Det forutsetter at lasten er jevnt fordelt på alle tre faser.

Om du kan øke inntaket til f.eks. 80A må du ta med netteier.

Andre alternativ er f.eks å sette inn noe startautomatikk som slår av f.eks. varmtvannsbereder. Et annet alternativ kan være en mykstarter til vifta. En elektronisk koster endel. Enkleste mykstarter er en stjerne/trekantvender til vifta, gitt at den er trefas og at det er tilkoblingsklemmer for det på den. (Dersom det står 230V/400V på vifta, burde det være kurrant med slik vender)
Signatur
  (trådstarter)
   #3
 9     0
Har gammelt anlegg ja med 230 V 3-fas som KjellG skriver og gammeldagse sikringer. Er usikker på om det er spesiellt trege?
Har opplegg med eget skap på vifta der det er elktronisk mykstarter med forsenking på opptil 10s før 2.trinnet starter. Opplever at eg må "prøvestarte" i 4-5 s for så å slå av og på igjen for å få nok fart på oppstarten til at ikkje motorvernet skal slå ut når trinn 2 kommer, og då er det spennende om sikringane held...så det virker som det er stor belastning på anlegget. Motorverndingsen har ein skala opp til 45 eit eller anna, og eg har stillt den heilt opp.
   #4
 22,342     Akershus     0
Har du stilt den opp etterhvert? Hvis det fungerte fint før kan det ha blitt noe galt med utstyret ditt.
  (trådstarter)
   #5
 9     0
Nei det er ein ny installasjon av eit brukt anlegg, hadde ei vifte på 11kW tidligare og då måtte nettlevrandøren legge nye kabler fram til fjøsen, og dei nemde noko om at det var langt frå traffoen. Kanskje det har noko å sei, at dei ikkje leverer nok til meg??
   #6
 22,342     Akershus     0
Hvis spenningen blir/er så lav at motoren ikke får startet raskt kan det være et problem.
  (trådstarter)
   #7
 9     0
Måler 230V på inntaket meiner eg å huske.
Så dei fleste her meiner det skal være nok til å kjøyre vifta på det anlegget eg  har??

   #8
 279     Haugeby     0
Du må måle ved oppstart/belastning..Måle uten belastning har lite for seg...
Hva måler du når den går på trinn 1..
   #10
 25,340     Akershus     0
Trege skrusikringer er vel ikke vanlig butikkvare?

Vær oppmerksom på at en gammel 63A skrusikring tåler godt mer enn 63 A. Skifter du til moderene automater, så ligger grensen nærmere ned mot 63A.

Er det alltid samme sikring som ryker, eller er det tilfeldig?

Høres for meg ut til at en "trykknapp-utkobling" av andre storforbrukere under viftestart er den enkleste løsningen.
Signatur