1,062    15    8  

10A til 16A adapter med 10A sikring?

 20     0
Hei,

er det noen som vet om det finnes noe lignende på det norske markedet? Og om det i det hele tatt er lov?

Konseptet går ut på å kunne plugge enheter som potensielt kan trekke opp til 16A (15A på det australske produktet) inn i 10A kurser, med en sikring som ryker hvis enheten trekker mer enn 10A.

Er fullstendig klar over at det ikke er ideelt.

https://www.bunnings.com.au/ampfibian-mini-15a-to-10a-power-and-safety-indoor-adaptor_p7050104

10A til 16A adapter med 10A sikring? - e7040614-ac50-4420-9104-54650d8056d0.jpg - nle

   #1
 25,371     Akershus     1
Du har en slektning her:
http://elby.no/Stikkontakt/Problemloeseren/Nedtrappingsmodul-16A-for-stekovn-Problemloeseren

Finnes tilsvarende for lavstrøms uttak på skrivebordkanten. Innebygget sikring i kabelsneller er også i samme gata, så lov er det nok, men hva er formålet her?
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 20     0
Takk for svar!

Formålet er at jeg har fått en UPS (nødstrøm til datautstyr) som krever en 16A kurs, men kursen er kun 10A – og jeg kommer ikke til å koble nok utstyr på til å makse den 10A kursen.

UPSen er en Dell J727N, og her er manualen som inneholder alt av spesifikasjoner.
   #3
 7,686     Bærum     2
Skjønner ikke poenget. Har du en 10A kurs hjelper det ikke å putte en slik sak mellom. Du kan ikke trekke mer effekt enn sikringen tillater. Trekker utstyret ditt mer enn 10A må du oppgradere kursen.
  (trådstarter)
   #4
 20     0
Poenget er at UPSen potensielt kan trekke 15A ved maks belastning, men at den ikke vil bli belastet noe mer enn under 10A. For å sikre seg mot dette – foruten å oppgradere/trekke ny kurs – så hadde en slik enhet vært kjekk å ha.

Er også litt usikker på hvordan UPSen oppfører seg ved opplading av batteriene etter et strømutfall.
   #5
 25,371     Akershus     1
Her er det to forhold:

1- hva trekker UPS fra nettet, i alle driftstilstander.
2- hva kan UPS levere til last i alle driftstilstander, og hva sker ved overlast?

Om den trekker 16A under lading, må du ha en 16A kurs. Om du belaster den med mer enn den kan produsere og den ikke beskytter seg selv, må du ha sikringer på utgangen. Av utganskontaktmulighetene ser det ut til at den beskytter seg selv.
Signatur
   #6
 7,686     Bærum     1
Det er ingen forskjell på stikkontakter for 10 eller 16 A kurs i Norge. Det du i praksis gjør er å seriekoble to 10A sikringer. Ser fremdeles ikke poenget. I Australia har de tydeligvis forskjellige kontakter for 10 og 15A. Slik sett kan den ha noe for seg, men ikke i Norge.
   #7
 2,859     0
Dette er et produkt som ganske enkelt ikke behøves i Norge. Utstyr som er "designet for" mer enn 10A kan plugges inn i 10A-kurser uten videre om og men -men trekker det for mye, så går sikringen (i sikringsskapet, ikke i den unødvendige adapteren). Å plugge inn en ekstra dings imellom endrer ikke på det forholdet.

"Adaptere" fra 230V (eller for den del 400V, med 230V mellom fase og N) trefase 20/25/32A (eller høyere...) til 230V 16A enfase (schuko) derimot, og med innebygd 16A sikringer, det er det et visst marked for. Normalt kalt byggestrømsentraler. Eksemplet viser en med 32A inn og 13/16A sikringer/utganger (13A enfas og 16A trefas). Man kan tenke seg en kabeladapter med bare inngang/utgang og sikring på midten, men det er mindre utbredt...

https://www.carl-ras.dk/e-shop/elvvs/byggestroemtavler/byggestroemstavle32a/

  (trådstarter)
   #8
 20     0
Takk for svar folkens.

Jeg ser poenget med 10A sikring på en 10A kurs med sikring i sikringsskapet. Tanken var at en slik automatsikring ville gå før sikringen i sikringsskapet (skrusikring, gammelt anlegg) – og at det dermed ikke ville påvirke noe av det andre som var på kursen.

Enden på visa er nok at UPSen foreløpig blir en 40kg tung brevvekt, også får man se en dag i fremtiden om vi oppgraderer el-anlegget (noe vi bør på sikt) eller legger en ny kurs – eller rett og slett flytter. Hva det nå enn er som kommer først. Smile
   #9
 3,210     Vestlandet     0
Hvis du lader full upsen på en 16A kurs, kan du sikkert flytte den til en 10 A etterpå og ha den stående der.
   #10
 25,371     Akershus     0
Sjekk brukerveiledningen. Kanskje det finnes opsjoner for strøm inn/ut.
Signatur