21,260    23    0  

LED belysning i trapp

 79     0
Har for tiden veggen i trappeoppgangen åpen og vurderer om jeg skulle ordne meg led-lys som følger trappetrinnene oppover. Må jeg ha elektrker til dette? Eller kan jeg enkelt føre ledningene i rør for så og koble til via en stikk-kontakt, altså ikke en fast installasjon. Hva trenger jeg i så fall?

   #1
 930     Romerike     0
Siden du spør, så vil dette helt klart falle inn under den del som elektrikke
skal gjøre, men, dersom du finner en plugginn trafo, så er det egentlig
ingen som kan nekte deg å legge rørforlagt lavvolt....
Signatur
   #2
 21,481     Enebolig     0
Man kan selv installere 12v LED opptil 200VA, men kun på 12v siden av trafo. For 230v må man bruke elektriker. Det er ikke lov å bruke tilførsel via støpsel når det er skjult i vegg.
  (trådstarter)
   #3
 79     0
Ok. Takk for svar. Så det betyr at jeg kan legge rørene, trekke ledningene og installere led-lampene for så og la elektriker ta over koblingen med trafo og til el-anlegget.
   #4
 21,481     Enebolig     0
Inntil 200VA ja, og med LED vil det gå fint. Bare husk å følge produsentens anvisning. Og et passende sted for trafoen. Ofte er dette et problem ved rehad dersom man ikke skal bruke kasse bak lampene. Det kan godt hende du må ha kasse, sjekk med leverandør av lampene.
   #5
 385     Bergen     0
Jeg lurer på om det finnes noen veldig små led lykter som jeg kan felle inn i listen som ligger oppå trappevangen og dekker mellomrommet som er mellom vangen og veggen i trapperommet.

Dette er da et rehabprosjekt av en fæl gammel furutrapp fra 70tallet. Vi har fått fin farge på den med beislakk, men litt tøff belysning hadde vært prikken over ien.

Trappen er tett med et kott under, så tenkte at under her kan ledninger til lampene enkelt trekkes til en transformator.



Plan B er en form for ledbelysning som kan henge opp under trinnene og skinne ned på trinnet under.



Edit:
Lurer på om jeg fant noe:
https://www.elfaelektronikk.no/elfa3~no_no/elfa/init.do?item=33-639-47&toc=18792
Er slike ment for innfelling slik jeg tenker?

   #8
 10     stavanger     0
Jeg har tenkt å montere dem ca. 10 cm over hvert trinn, med "moon cover" slik at de kun lyser ned mot selve trinnet og ikke blender de som går i trappen. Har tenkt dette som nattebelysning mellom kjellerstue og 1.etg. Vi har nemlig soverom i begge etasjer. 
   #9
 431     0
Kunne også tenke meg å lyse opp trappen. Finnes det noe som går på batteri som bare kan stå på hele tiden? Vil vel lyse bra lenge før batteri må skiftes.
   #10
 385     Bergen     0

Jeg har tenkt å montere dem ca. 10 cm over hvert trinn, med "moon cover" slik at de kun lyser ned mot selve trinnet og ikke blender de som går i trappen. Har tenkt dette som nattebelysning mellom kjellerstue og 1.etg. Vi har nemlig soverom i begge etasjer. 


Blendingsdeksel for å være litt ekstra norsk? Høres ut som du har en god plan, men har du en link til slike deksler som kan brukes?