6,984    25    2  

Markisetrøbbel

 282     Rogaland     0
Vi har kjøpt nytt hus og totalrenovert, inkludert skiftet hele det elektriske anlegget. Vi har en svær markise, ca 5 meter bred, over en vinterhage. Denne virket fint før oppgradering, men etter at anlegget ble skiftet ut, kan ikke markisen over vinterhagen styres lengre. Dessverre bet jeg meg ikke merke i hva slags bryter som stod i ramma tidligere, men mener å huske den hadde pil opp/ned, så det var nok en Elko markisebryter. Elektrikeren byttet denne ut med en vanlig 2-polet bryter. Når man trykker på den og holder det inne, skjer det typisk ingenting. Dersom man gjør dette 15-20 ganger, hender det at den plutselig virker og markisen går da ca 50 cm og stopper. Deretter kan man gjerne trykke alt fra 10-100 ganger til, og det virker helt tilfeldig om det da skjer noe. Noen ganger får bryteren plutselig "kontakt" med markisen, og markisen ruller da motsatt vei, men kun 50 cm før den stopper. 

Elektrikeren min har gitt opp. Jeg har også kontaktet to ulike markisefirma, men er skeptisk til at de skal finne ut dette, for jeg synes det virker som et problem relatert til det elektriske anlegget..?!

Jeg er ikke elektriker, men kan litt likevel. Jeg har forsøkt å bytte til en helt ny Elko RS16 markisebryter, men akkurat det samme skjer. Helt random om markisen går eller ikke, og hvis den beveger seg, stopper den etter 50 cm. 

Neste hypotese var å koble markisen direkte til bryteren. Eletrikeren har lagt ut kabel fra bryteren til en utvendig koblingsboks, hvorfra det går en liten stubbe med PFXP til et utvendig stikk, hvor markisen er plugget i med støpsel. Jeg tenkte at dette kanskje hadde noe med saken å gjøre, og fjernet derfor stikkontakten, klippet av støpselet og koblet markisen direkte til bryteren, via boksen. Men... samme problem.

Noen som har noen ideer?

   #1
 38,299     Lillestrøm kommune     0
Hos mine foreldre hadde elektriker glemt å dra til den ene skruen i bryteren. Det fungerte i 15-år, under feilsøking begynte den å gå når jeg støttet meg i veggen når jeg klatret ned gardintrappen.

Dette burde ikke vært vanskelig for en ekektriker å feilsøke, jeg tok sikringen og målte at motoren var OK deretter prøvde jeg å finne ut hvorfor det ikke kom spenning til motoren. På meg virker det som en reklamasjon i ditt tilfelle.
  (trådstarter)
   #2
 282     Rogaland     0
Takk for innspill, men jeg jeg har tross alt koblet bryteren her flere ganger, samt byttet til markisebryter og tilbake til vanlig 2-pol igjen flere ganger under feilsøkingen. Og elektrikeren jeg har brukt er en nabo og venn, så det er heller ikke det at han ikke gidder eller har forsøkt. Hele anlegget er testet og godkjent og som sagt også helt nytt, så jeg tviler på at det er en direkte feil her. Forøvrig har han gitt opp.. det var han som foreslo å kontakte et markisefirma, men jeg ser ikke helt for meg hva de skal gjøre.
   #3
 25,368     Akershus     1
Her er skjema for elko markisebryter: http://proff.elko.no/getfile.php/produkter/doc/EKO05869/Kobl5869.gif

Det finnes markisemotorer som ikke! skal ha befatning med 230V, de er direkte koblet til motor som signalbryter. Se lenger ned.

Her får en inntrykk av at markisen ble styrt som skjemaet viser.

En ser at en topolet bryter ikke er egnet, rettere sagt, er helt ubrukelig. Den vil i beste fall kjøre markisen én vei, og dett var dett.

Av skjema ser du at bryteren fungerer som en slags dobbel topolet bryter. Trykker du "opp" vil motor få spenning inn på N og på terminal "opp". Ditto "ned" til terminal "ned". Bryteren er slik mekanisk forriglet at om du forsøker å trykke begge, så vil ikke motoren få strøm i det hele tatt.

Mao, det må være to ledere til bryter og tre videre til markise.


Dersom det derimot er en markise med signalbryter, så går det strøm direkte til motor. Deretter en ledning trolig tre-leder, tilbake til markisebryter. Her kjenner jeg ikke koblingen, men trolig en leder fra motor inn på "spenningssiden" på bryteren og retur fra henholdsvis "opp" og "ned" til motor.  Terminal N på bryter brukes da ikke. Roter du inn 230V her, vil systemet trolig ta kvelden!

Har du merke på motor?
Signatur
   #4
 5,856     OSLO     0
TS skriver; Sitat:
Neste hypotese var å koble markisen direkte til bryteren. Eletrikeren har lagt ut kabel fra bryteren til en utvendig koblingsboks, hvorfra det går en liten stubbe med PFXP til et utvendig stikk, hvor markisen er plugget i med støpsel.
sitat slutt


har markisen støpsel som var plugget i en stikkontakt??

da skal den ikke styres av en markise bryter, men en fjernkontroll....?


   #5
 25,368     Akershus     0
Eller med markisebryter i "signalmodus".Wink

Det utsagnet om ledning og støpsel antyder at dette kan være en signalversjon.

Tegn et skjema over hva en vet og hva som er forsøkt. (Ta ev et mobilbilde som scanner)
Signatur
  (trådstarter)
   #6
 282     Rogaland     0
Takk for innspill, begge to.

KjellG: Jeg er som nevnt ikke elektriker, så noe av dette går over hodet på meg, må jeg innrømme. Forøvrig er selve kabelen fra markisemotoren, som altså var koblet med støpsel, ikke treleder. Kun blå/brun/jord.

Markisebryteren får to ledere inn. I og med at markisen har vært koblet med støpsel til utestikk, går det også bare to ledere videre fra bryteren til koblingsboksen som utestikket er ledet videre fra.

Hva er signalmodus/signalversjon? Kan ta noen mobilbilder senere og poste..

alt_er_mulig: Ok?? Det var en bryter her som styrte markisen tidligere. Er 99,9% sikker på at elektrikeren her kun har skiftet ut den gamle, originale bryteren (som kanskje var en markisebryter, siden jeg tror jeg husker at den hadde pil opp/ned) med en topolet bryter.
   #7
 5,856     OSLO     0
Hvis markisen kun har Brun+Blå+Gul/grønn kan den ikke/skal den ikke styres med markisebryteren, men med fjernkontroll

Hva er merke på markise/motor? det kan du se i den enden hvor kabelen går inn i markise/motor
Ta gjerne et bilde av det

  (trådstarter)
   #8
 282     Rogaland     0
Okei... det var klartekst. For mørkt ute nå, men 1000 takk for svar.. Jeg skal finne ut av merket i morgen!

   #9
 5,856     OSLO     0
trengs egentlig ikke noen bryter i det hele tatt på en slik markise, siden den har støpsel (mulig og dra ut for vedlikehold etc)
men hvis den er direkte koblet (støpsel klipt av feks) i boks, kan det være greit med en 2polet bryter for og frakoble strømmen i tilfelle vedlikehold/bytte av motor etc. etc.
  (trådstarter)
   #10
 282     Rogaland     0
Hm.. Da må det ha vært en vanlig topolet bryter der av nettopp den hensikten. Elektrikeren har satt inn en topolet bryter med impulsfjær. Denne står i en trippelramme som var der fra før, så det VAR en bryter der tidligere, nemlig...

Dessverre kan jeg ikke huske om det fantes noen fjernkontroll da jeg kjøpte huset, men det hjelper nok å finne ut merket på markisen/motoren i morgen. Fikk håpet litt tilbake nå. Oppdaterer i morgen. Takk!