16,032
28
0
Mulig å sjekke om spiker har truffet pn kabel?
263
0
Er det mulig å kontrollere/måle om spiker har truffet k-rør og kanskje skadet isolasjonen på den? Er litt i tvil.. Det verste som kan skje er at en spiker kortslutter to kabler?
Det er ikke aktuelt/mulig å trekke ut igjen. 3x2.5 + 1x1.5 sitter helt fast...
Det er ikke aktuelt/mulig å trekke ut igjen. 3x2.5 + 1x1.5 sitter helt fast...
Har fått skjult anlegg noen steder i huset nå og da elektrikeren satt strøm på kursene virket alt. Han sa at dersom jeg hadde skrudd i ledningen ville vi ha merket det med det samme.Stemmer det?
Bruke ohming som du sier, hva går det ut på? Er det noe jeg skal betale elektrikeren for å gjøre?
Om man merker en feil med en gang strømmen slås på. I utgangspunktet ja. Men som nevnt, så finnes det tilfeller der marginen er så liten at et lite spark i veggen kan utgjøre forskjellen på jordfeil/kortslutning og et tilsynelatende friskt anlegg. Har også vært borti tilfeller der skruen er gått gjennom kun en leder og har halvert tverrsnittet. Dette vil medføre at lederen har mye dårligere strømføringsevne enn antatt.
Har du noen spes grunn til å tro at det er skrudd gjennom et rør?
Fordelen med testing med høyere spenning er at feil som ikke finnes ved nettspenning blir oppdaget.
Slår du en spiker i k-rør med pn er sansynligheten stor for at det kun er en leder som blir truffet. Da får man vanligvis ikke en jordfeil. Problemet er at man får en spiker som kan gi støt hvis man tar på den.
Det at du ikke får trukket i kablene er et dårlig tegn...
Ved vanlig ohming går det kun en lav spenning gjennom det du måler dette vil avdekke noen feil, men andre feil kan kun finnes ved høyere spenning. For å sjekke gjennomslag i isolasjon er det ikke nok med et par volt testspenning når kravet er at den skal tåle 750 volt...
Jeg antar at trådstarter har en grunn til å tro at det er skudd i et rør. Da bør man også prøve å trekke i kabelen i tillegg til å måle.
Nei jeg har ikke det, men skal snart ha en byggmester til å sette opp nytt kjøkken, har selvfølgelig merket av der hvor rørene går. Men det er fort gjort å gjøre en skikkelig kostbar feil
Lurte på hvilke teknikker som finnes for å sjekke. Om noe kan utføres med et multimeter.