5,391    12    6  

Teoretisk spørsmål, hvorfor N-N og L-L

 5     1

Hvorfor er det egentlig slik at nøytralleder og faseleder skal settes riktig på en stikkontakt?
Hvis det kommer to ledninger ut fra min vegg (N og L).
 
1.      Er det ikke slik med vekselstrøm, at strømmen går fram og tilbake så den er retnings uavhengig.   Spennings forskjellen mellom de 2 er 230V.
2.      En stikkontakt er vel bare en strømleder/bryter. 
 
Med disse 2 argumentene, vil ikke det bli samme resultat om du kobler N-L og L-N i stedet for N-N og L-L. Hvorfor må man koble riktig, spennings forskjellen vil jo alltid være der uansett hvordan man kobler.

   #1
 4,270     0
I praktisk bruk for akkurat den stikk-kontakten blir det som du sier ett fett, når du snur støpselet vil du jo få reversert polaritet uansett.

Derimot er det er stor fordel at N og L skilles konsekvent, sånn at man feks vet at N er blå hele veien. Dette gjør det feks enklere å utføre kontinuitetsmåling.
   #2
 25,365     Akershus     0
Inn på en stikkonttakt er det likegyldig, det fordi kontakten ikke er polarisert.
Imidlertid, det er en påminnelse om at i TN er det N og en linjeleder som skal kobles. Koble du to linjeledere, så får du 400V ut av kontakten!

Jordleder = gul/grønn. N-leder = blå er standardisert fra TN-nett ble vanlig ca fra 1995.
Signatur
   #3
 208     0
Inn på en stikkonttakt er det likegyldig, det fordi kontakten ikke er polarisert.
Imidlertid, det er en påminnelse om at i TN er det N og en linjeleder som skal kobles. Koble du to linjeledere, så får du 400V ut av kontakten!

Jordleder = gul/grønn. N-leder = blå er standardisert fra TN-nett ble vanlig ca fra 1995.


Hva mener du med 400 v? I hvilket scenario kan du få 400v i sikringskapet? Si du skal skjøte sikringer i sikringskapet og tar L1 L2 og L3 fra en sikringskinna. Også kobler du dette L1 L2 og L3 på neste sikringsskinne, vil du ikke da fortsatt bare ha 240 v? Gå utifra IT Nett.

Se illustrasjon for hva jeg mener:

Siste redigering: Monday, September 2, 2019 2:06:38 PM av Daniel Ciscolover
Teoretisk spørsmål, hvorfor N-N og L-L - forslag.png - Daniel Ciscolover
   #4
 2,857     0
Hva mener du med 400 v? I hvilket scenario kan du få 400v i sikringskapet? Si du skal skjøte sikringer i sikringskapet og tar L1 L2 og L3 fra en sikringskinna. Også kobler du dette L1 L2 og L3 på neste sikringsskinne, vil du ikke da fortsatt bare ha 240 v? Gå utifra IT Nett.

På IT-nett er det som du sier, 230V mellom alle faseledere(og ingen N-leder, selv om stikk og brytere er merket med L og N, og kablene som brukes har en blå leder), og umulig å få ut 400V med mindre man bruker egen trafo (som for enkelte elbil-lade-løsninger).

På TN-nett, derimot, har du 400V mellom faseledere, og 230V mellom vilkårlig faseleder og N-leder. Der er det en VELDIG dårlig ide å koble enfasekurser til to faseledere.
   #5
 25,365     Akershus     1
I IT er linjespenningen 230V og du får 230V mellom f.eks. L1-L2
I TN får du en linjespenning mellom L1 og L2 på 400V. Mellom L1 og N-leder får du fasespenning på 230V.

For å få 400V må du være i et TN-matet hus.
Signatur
   #6
 208     0
Skjønner litt mer. Smile Men kan overspenningsvernet gå i stykker pga torden også får man 300-380v i huset? Hvordan vet man om overspenningsvern er i orden? Lurer litt på om jeg burde ringe elektriker og få han til å sjekke dette ut hos meg. Det har lyna og slått ned mye her nå og enten så har jeg defekt multimeter eller så har jeg mellom 320v og 380v i huset. Har som sakt IT nett med L1 L2 og L3. På hovedsikringen så står det koblet til L1 L2 L3 og PE. Alt i huset funker som normalt og jeg spør egentlig for å "feilsøke" litt med dere. Er det mulig at alt jeg har i huset funker på 380v strøm som står "230v" på. Alt funker, kjøleskap, ladere osv. Og til info så var det 230-240v sist jeg sjekket en kontakt, for ca 4 uker siden. 

Regner med at jeg skal kunne teste multimeteret mellom L1 og L2, L1 og L3, L2 og L1, L2 og L3 uten av sikringen går?

Er vel dette jeg har i huset:

   #7
 1,649     Asker      0
Jeg synes du skal kontakte elektriker dersom du tror det kan være noe feil med anlegget ditt. Så vidt jeg vet er vanligste brannårsaken i Norge feil på el eller feilaktig bruk av el.
Signatur

   #8
 3,612     3
Hvis du benytter enpolede brytere, skal L-lederen brytes. Da blir hele sløyfa etter bryteren, gjennom apparatet og tilbake til N-lederen, liggende på jord-potensiale. Bryter du N-lederen, ligger sløyfa fra bryteren, gjennom apparatet og tilbake til L-lederen 240 V over jord-potensiale, og er berøringsfarlig.

Med en upolarisert Schuko-plugg, som kan vendes, har du ingen styring med hva som er "Live" og "Neutral", så har du en en-polet ledningsbryter kan det godt hende at det stadig står 240V over jordnivå på apparatet. Briter, som bruker polariserte kontakter (med noen store klodomser av noen plugger!) har en tendens til å møte vår upolariserte Schuko med hoderisting over hvordan vi tør å leve med noe så farlig.

Hadde jeg hatt TN-nett inn i huset, alle enpolede ledningsbrytere vært skiftet ut med topolede for mange år siden. Med IT-nett og enpolet bryter har du i prinsipp samme problemet uansett hvilken vei du vender støpselet. Apparatet ligger på 120 V over jord i begge tilfeller - men det er stor forskjell på 120V og 240V! Nå skal jeg skifte ut alle faste brytere, og alle stikk over kjøkkenbenk og utendørs skal få fast bryter med lys, slik at de normalt er slått av, og da blir det naturligvis topolet. (Hadde jeg hatt TN-nett ville i prinsipp enpolet, i "live"-lederen, vært tilstrekkelig.)
   #9
 208     0
Skjønner Smile

Jeg ser de tre vinduene på overspenningsvernet er litt lysegrønn, så regner med denne er intakt etter torden.
Er det mulig at strømleverandøren har skrudd opp spenningen til rundt 300V-380V en periode? Er det en god teori på hvorfor jeg evt kan ha 300-380V i huset mitt nå?
   #10
 4,480     1
Instrumentet ditt er feil. Ferdig snakka. Hadde du hatt 300 volt og høyere ville utstyret ditt gått dukken fort.
Det er imidlertid ikke dumt å få isolasjonsmålt anlegget ditt etter heftig torden. Statistikken viser at det er betydelig flere branner enn normalt i ukene etter torden.