7,348    21    1  

TV / pc skjerm i kald & uisolert garasje?

 187     Mosterøy     1
Hvordan går det med TV / pc skjerm i kald & uisolert garasje? 

Vil skjermen ta skade av kulden? Ønsker en 40" LCD skjerm. 
Signatur

   #1
 486     0
De fleste TVer er laget for minimum 10°c. Under dette kan skape problemer. Hvor kaldt blir det i garasjen din?
  (trådstarter)
   #2
 187     Mosterøy     0
Nå er det rundt 2grader(rett utenfor Stavanger). Garasjen er ikke isolert. 10grader er jo nesten hele året i Stavanger ^o^
Signatur
   #3
 372     Hedmark      0
Vil tro du kan få kondensproblemer.
Ville ikke prøvd med en ny, dyr tv ihvertfall!
   #4
 486     0
Lagring til under -20c burde ikke være ett problem. Sålenge du ikke bruker den når det er under 10c så burde det gå greit.
  (trådstarter)
   #5
 187     Mosterøy     0
Ok, kan jo bare varme opp garasjen når jeg skal bruke TV og garasjen da:-)
Ser på noen TVen at de oppgir ned til 0grader. Skal se om jeg finner linken igjen
Signatur
   #6
 486     0
Hvis pris ikke er ett tema får du selvsagt monitorer som fungerer i mange minusgrader også. Har sett de som fungerer ned i minus 40c.
   #7
 38,260     Lillestrøm kommune     0
Kondensen slår seg ned på TV når du går fra kaldt til varmt. Høres ut som en dårlig ide.

   #8
 3,608     0
Kondensen slår seg ned på TV når du går fra kaldt til varmt. Høres ut som en dårlig ide.

eeeh...

Kondensen slår seg ned på en flate som er kaldere enn luft som ligger inntil flaten. Når varm lufta som inneholder en del fuktighet kjøles ned så mye at relativ fuktighet i luftsjiktet nærmest flaten går mot 100%, da felles det ut dugg. Det skjer fordi denne lufta nedkjøles av flaten.

Så tar du en kald TV inn i ei varm stue, da vil det kunne dogge på TVen, fordi den er så kald at den kjøler ned lufta rundt seg. Men lar du TVen stå i den kalde lufta i garasjen, og det ikke dogger på veggene (dvs. den kalde garasjelufta har relativ fuktighet under 100%), og du slår på TVen slik at den blir varmere enn garasjelufta, da kan du være ganske sikker på at det ikke vil dugge på TVen! Det dugger på kalde flater, ikke på varme.

Har du brukt TVen og hatt masse aktivitet i garasjen, slik at den er blitt varmet opp, da kan lufta ha tatt opp så mye fuktighet (f.eks. fra utånding og svetting fra folk som har jobbet der) at selv om relativ fuktighet er et stykke under 100% så lenge lufta er varm, vil det øke når du avslutter for natta og garasjen igjen nedkjøles. Går relativ fuktighet mot 100%, får du kondens (dugg) på vegger, tak, bil, redskap og alt annet i garasjen, inklusive TVen, fordi alt nedkjøles. Det som holder lengst på varmen vi være det siste som dugger ned.

Det er mulig at du mente å si det samme som jeg prøver å forklare her, men i så fall sa du det på en måte som var lett å misforstå.
   #9
 3,608     0
Nå er det rundt 2grader(rett utenfor Stavanger). Garasjen er ikke isolert. 10grader er jo nesten hele året i Stavanger ^o^

Har du lyst til å røpe for oss hvordan du har tenkt å bruke en 40 tommers TV i en garasje med temperatur på 2 til 10 grader?

Det er liksom litt spesielt å sitte med topplue og votter og vinterjakke og forede støvler ute i en garasje for å se på Mammon eller noe sånt. Jeg kan tenke meg visse dystopiske filmer ("The Road", for å nevne en) der slike omgivelser ville styrket opplevelsen av filmen, men for en romantisk kjærlighetshistorie må det vel bli litt stilmessig konfklikt mellom film og omgivelser... Smile
  (trådstarter)
   #10
 187     Mosterøy     0
Hehe.
Ja har store planer med en pc i garasjen og da kommer det en skjerm / TV inn. For slippe å ha skjermen i nesen så putter jeg den på veggen og litt opp. Planer å ha skinner og stativ system slik jeg kan vinkle i fleste retninger.

Under en "how to" YouTube film(Polering, fresing av tre, reprasjoner av bil osv. så er det greit med en litt større skjerm og du kan "jobbe" på avstand Smile

Det blir IKKE noe romantiske filmer i garasjen kan du si
Signatur