1,253
18
2
Utendørs skjøteledning i ujordet stikkontakt?
398
0
Hei,
Da har jeg gått til innkjøp av en skjøteledning på 25 meter godkjent for utendørs bruk til den elektriske gressklipperen. Det dumme er at ledningen er så tung, og så må jeg ha klarhet i noe. Saken er at de fleste stikkontaktene jeg bruker når jeg skal klippe gresset er jordet, unntagen en (den jeg bruker mest).
Er det et problem?
Da har jeg gått til innkjøp av en skjøteledning på 25 meter godkjent for utendørs bruk til den elektriske gressklipperen. Det dumme er at ledningen er så tung, og så må jeg ha klarhet i noe. Saken er at de fleste stikkontaktene jeg bruker når jeg skal klippe gresset er jordet, unntagen en (den jeg bruker mest).
Er det et problem?
Signatur
Om gressklipperen har jordet kontakt er det nok ment at det skal være jordet hele veien.
Gammel rød ledning som ikke var godkjent for utendørs bruk. Var det fordi den var for tynn, for dårlig isolert mot støt? Kan jo ikke ha vært fordi den ikke var jordet.
Ny skjøteledning godkjent for utendørs bruk https://www.biltema.no/bygg/el/skjoteledning/skjoteledning-2000018270
Hva med to utendørs skjøteledninger koblet til hverandre, slik at jeg rekker fram til en jordet stikkontakt på den andre siden av huset? (Har jo hørt at dette ikke anbefales, men kanskje bedre enn jordet i ujordet stikkontakt?).
Eller må jeg få laget ny stikkontakt?
Faren er at du selv blir til jordledning om det skulle skje noe med ledningen, og det er ikke sunt.
Har aldri sett ujordet stikkontakt ute.
så i praksis er det ikke nøvendig med jord. men du må i det minste ha rett ende på kontakta. smart.. nei. men er da en løsning
Jordfeilautomat gir en viss sikkerhet selv uten jordet stikk
Burde hatt motordrevet gressklipper, men synes det holder med å starte snøfreser. Måtte uansett hatt elektrisk gressklipper i tillegg pga ulendt terreng.
Ikke jordet gressklipper? Nå forstår jeg enda mindre... Man kan ha jordet skjøteledning i den ujordete kontakten på gressklipperen?
Mitt neste spørsmål var om det hjalp med jordfeilautomater, som jeg fikk svar på nå. Skal innstallere det i løpet av noen uker. Har skrusikringer nå.
I den ujordete kontakten inne.
Mitt neste spørsmål er: hvis jeg kjøper en plug in jordfeilbryter og putter i den ujordete stikkontakten inne, kan jeg levere tilbake utendørs skjøteledningen til biltema og bruke den gamle, tynne, røde skjøteledningen?
Mulig jeg slipper å tenke mer nå, men vil gjerne forstå teorien. Hvis dette handler om fukt i kombinasjon med strøm, så befinner støpselet på gressklipperen seg i håndtaket og langt fra feks. fuktig gress/vann. Er det brudd i ledningen på bakken som er det farlige i kombinasjon med fukt. Og da er det best med tykk utendørs skjøtledning, fordi den er bedre isolert? Eller at jeg ikke må være våt på hendene når jeg setter i kontakten?
Det er den innendørs ujordete stikkontakten som er problemet. Og med plug in jordfeilbryter er problemet løst?