15,406    34    10  

Selger løy i egenerklæringsskjema - hvilke rettigheter har jeg?

 2     1
Hei!

Vi har nettopp kjøpt hus. Så en del feil og mangler på visning, men dette var ikke større enn at vi kunne rette opp selv og ved hjelp av fagutdannede.
Huset har 2 bad, et "hovedbad" og et vaskerom med både dusj, vask og toalett.
I egenerklæringsskjema har selger opplyst om at når disse er pusset opp og under punktet "er arbeidet utført av faglært, skal firma og eventuelt navn på håndverker opplyses". Her har selgere opplyst om rørlegger XXXXXXX, og nevnt at dette er en venn.
De har også krysset av at deler av arbeidet er utført av eier.
Samme rørlegger som er nevnt i egenerklæringsskjema skulle skifte ut dusjkabinett hos oss, og kommenterte her dårlig utført arbeid på bad og vaskerom. Jeg ble litt sjokkert, for jeg trodde jo det var han selv som hadde vært med på byggingen. Da jeg opplyste om at hans navn stod i egenerklæringsskjemaet ble han mildt sagt forbannet. Det eneste han hadde gjort for tidligere eier var å skifte et blandebatteri på kjøkkenet og ikke annet.

Nå lekker det fra den ene vasken, og røret bak er bare teipet sammen og silikonert. Dette var ting vi ikke kunne se på visning. I tillegg drypper det fra hovedkranen, og det var satt inn en skål som nå var fylt med vann inn sammen med hovedkranen. Denne kunne vi ikke se var der på visning, og vi var 3 stk som tittet inn.

Saken er utrolig frustrerende, om alt som er gjort er venstrehåndsarbeid kan det være store kostnader tilknyttet å rette det opp.
Rørlegger kunne også opplyse om mange feil og mangler - og at rørene som var satt inn kunne kjøpes av alle, så det er tydeligvis en hobbyrørlegger som har vært på ferde..

Hvilke rettigheter har vi i en slik sak? For oss var det jo greit at eier hadde gjort litt selv, da de kunne vise til at en faglært hadde gjort sin del.

Vi tenker i første omgang å få en rørlegger verken vi eller eier har noe tilknytning til, til å se på arbeidet.

På forhånd tusen takk for svar!

   #1
 5,570     0
Uten at jeg kan noe om jussen her, og jeg vet ikke hvilke rettigheter du har, men umiddelbart tenker jeg at dette kan og bør anmeldes. Dette etter å ha lest det du skriver, og med forbehold om at selger ikke har gjort dette ved en (ærlig) feil eller at dette kan tolkes på ulike måter.

Er du medlem av Huseiernes Landsforbund eller tilsvarende som gir deg gratis advokatbistand? Det kunne være verdt å ta en prat med en advokat, forklare situasjonen, og få noen råd.

Hvis det ikke er straffbart å skrive feil opplysninger på egenerklæringen, er den jo helt meningsløs.
   #2
 174     Stavanger     0
Det er ikke straffbart i den forstand psv021 peker til.
 Dersom du oppdager forhold ved boligen som ikke samsvarer med de opplysningene selger har gitt deg, foreligger det likevel en mangel etter avhendingsloven § 3-8. Kjøper skal kunne stole på at selger gir riktige og fullstendige opplysninger om faktiske og rettslige forhold av betydning. Dette gjelder også for opplysninger gitt i annonser, salgsprospekt eller annen markedsføring på vegne av selgeren.Bestemmelsen gjelder konkrete og i en viss utstrekning spesifiserte opplysninger som kjøperen må ha hatt grunn til å stole på. Det vil si at dersom selger har opplyst at det er varmekabler i gulvet eller membran på badet, så må kjøper kunne stole på at det stemmer. Dersom det senere viser seg at det ikke er varmekabler eller membran, har kjøper rett til å klage på dette.Opplysninger selgeren har gitt som viser seg å være feil kan altså gi deg rett til å kreve retting, prisavslag eller erstatning. Det gjelder selv om kjøpekontrakten sier at boligen er ”solgt som den er”. Det skyldes at loven bare beskytter en selger som har opptrådt lojalt. En selger som bevisst har forsøkt å lure kjøperen ved å pynte på sannheten, er det ikke grunn til å beskytte. Det spiller imidlertid liten rolle om selgeren har vært i god tro. Når han først har gitt opplysninger, skal kjøperen legge disse til grunn ved kjøpet.Det kreves at opplysningene må ha virket inn på kjøpet. Dersom det kan bevises at man ville ha kjøpt boligen til den samme prisen selv om man visste at opplysningene ikke stemte, er det ikke sikkert at en har krav på noe. Det må vurderes konkret i hvert tilfelle.


Sakset fra http://www.advokat.no/kompetanseomraader/eiendomsrett/mangler-ved-fast-eiendom/1133-2/
Signatur
   #3
 4,452     Vestlandet     0
Nå har selger opplyst at han har utført en del arbeid selv, så kanskje du burde ha undersøkt bedre hva konkret han faktisk hadde gjort selv? Rett og slett spurt han? Å "anta" at rørlegger har gjort x og eier y vil jeg tro kanskje ikke holder så mye ved en eventuell tvist...?
Signatur
   #4
 247     1
Det å anmelde til politiet, hjelper ingenting, det vil bli henlagt før man går ut.
Når det kommer til skader på brukt bolig, så har det vært flere rettsaker, der ca 10 % av kjøpesummen i skader før man i det hele tatt skal få erstatning.

Har man kjøpt bolig for 2 millioner så må det være skader for ca 200.000 kr.
Svært få får erstatting for mangler på brukt bolig. I de tilfellene man får erstatting så er det svært store skader. Selv da får man i de fleste tilfeller ikke nok erstatting for å rette opp skaden.

  (trådstarter)
   #5
 2     0
Tusen takk for svar.

Når det gjelder to bad og kjøpsum er 3,4 tror jeg 10% skulle være innenfor rammene.
I og med at det står at det er faglært arbeid som er utført må man jo kunne ta dette for god fisk. Men i dette caset har vi faktisk en rørlegger som sier at han ikke har gjort noe som helst i forhold til disse badene. Det eneste han har gjort for selger var å skifte blandebatteri på kjøkken.


Politianmeldelse blir det definitivt ikke. Men vi må nok hyre inn et firma til å se på omfanget, så heller gå på megler og boligkjøpsforsikring. Vi var jo villige til å betale det vi gjorde grunnet opplysninger i egenerklæringen og opplevd standard. Når egenerklæringen er løgn vil jeg si at vi ikke har fått det vi betalte for.
   #6
 3,412     Akershus     0
Rettspraksis er at kriteriet for hva som er en "vesentlig" mangel avhenger litt av hvilken tilstand og hvilket område huset er i. For et gammelt slitt hus er det omtrent 10 % av kjøpesummen, mens for nyere boliger i strøk der det er stor omsetning av boliger kan det være lavere. Her er en sak hvor 4.5 % var nok:
http://e24.no/privat/eiendom/fikk-120-000-kroner-for-mangelfullt-oppusset-bad/20323695
Signatur
   #7
 1,574     Trondheim     0
Må ikke blande epler og pærer her. Ved skjult mangel - hvor det ikke er grunn til å tro at tidligere eier kjente til mangelen, gjelder det såkalte vesentlighetskravet ( X antall prosent av kjøpesum).

Hvor det beviseilig er slik at eier har unnlatt å gi informasjon, gitt uriktige opplysninger med mer er vesentlighetskravet ikke nødvendig. Selger plikter å gi riktig informasjon.
Om det er anført at arbeid på bad er utført av firma uten at det er gjort er det i seg selv en vesentlig mangel.

Er det lagt rørleggerarbeid av en amatør som ikke er fagmessig godt nok (og selger har beviselig ment dette er gjennomført av fagmann i eierskifteerklæringen), MÅ du UTEN UGRUNNET OPPHOLD melde dette som en mangel til selger (ev eierskifteforsikringa hans).

Slike saker krever ofte mye fra kjøper, men i denne sak mener jeg du har rimelig god sak.

Lykke til
Signatur

   #8
 75     Trondheim     0
Det er viktig å klage raskt. Send umiddelbart en nøytral klage til selger og selgers eiendomsforsikring, nå før mandag. Skriv kun at du vil reklamere på kjøpet etter avhendingsloven, klagen trenger ikke inneholde noe begrunnelse. Så kan du begynne å samle informasjon. Be rørlegger uttale seg, osv. Det er riktig som hro sier. Vensentlighetskravet frafaller dersom det er holdt tilbake eller gitt uriktge opplysninger, men her er det du som må bevise at det er gitt uriktig informasjon. Selgers opplysningsplikt overgår kjøpers undersøkelsesplikt, om selger sier bad er utført av rørlegger, så har du ingen plikt til å undersøke om dette faktisk stemmer.
   #9
 80     0
Jeg opplevde også noe lignende når vi kjøpte huset vi bor i. Selger opplyste da i egenerklæringsskjemaet at begge badene var pusset opp at faglærte håndtverkere. Fikk etter ca 3mnd beskjed fra leieboer i kjeller om at det dryppet vann fra taket. Det viste seg at selger ikke hadde brukt faglærte håndtverkere. Han oppga selv til meg at han hadde brukt et lokalt rørleggerfirma til røropplegget. Det viste seg å være løgn da jeg tok kontakt med firmaet.
Retter krav til selger direkte (etter å ha tatt han i løgn) og mot protector som han hadde tegnet eierskifteforsikring hos. Etter mye frem og tilbake med takstmann og rørleggerbefaringer ble skaden estimert til 80 000-120 000kr før veggene ble åpnet.

Både selger og protector avslo alt av forsøk på å ordne opp i dette uten å lage for mye styr. Protector mente også at selger ikke hadde gjort noe galt selv om han løy i egeneklæringen!!
Etter å ha vært uten et funksjonelt bade i flere uker fant jeg ut av at jeg ikke orket styret (selv om jeg burde ha dratt det til retten om nødvendig) og fikset skaden selv.
Hadde rørlegger til rørarbeidet og gjorde resten selv.

Skaden kostet meg ca 30 000kr inkl takstmann og rørlegger.
Selger styrer unna hver gang jeg treffer på han så det er tydelig at han ikke har ren samvittighet.
   #10
 1,574     Trondheim     0
Til Kristian M: Du gjør som mange, da veien til et gjennomslag / forlik mot eierskifteselskapene er lang og krevende - dessverre. Folk flest avveier ulempen med å stå i en slik sak over lang tid mot det å gjennomføre det selv.

En ting er byråkratiet og treneringen, en annen er at du i prinsippet nektes å utbedre mangelen før eierskifteselskapet godkjenner det. I praksis vil det kunne medføre et ikke funksjonelt bad over lang tid.

Uansett: Til trådstarter - jeg mener ennå du bør prøve saken.
Signatur
   #11
 84     oslo     0
Husk at man har rettshjelpsforsikring i husforsikringen, du betaler kun 20% av utgiftene til advokat intill 100.000,- (vanligvis)
   #13
 1,574     Trondheim     0
Nei - det er ikke forfalskning av dokument. Det er uriktige opplysninger gitt av selger ved salget. Dokumentforfalskning er det først om selger viser frem faktura på utført arbeid som utfører ikke har utstedt.

Forøvrig - det er også krav om at mangelen er av slik art at det ville påvirket kjøpet om mangelen var kjent. Ikke vesentlighetskrav tilsvarende x % av omsetningsverdi, men vanligvis at mangelen(e) utgjør ca 50.000 eller mer.

Eksempel på sak hvor mangelen er positivt bekreftet og uriktig informasjon gitt, uten at eierskifteselskapet ville utbetale finner en omtalt her http://www.adressa.no/bolig/article537016.snd
Signatur
   #14
 6,426     tromsø     1
Hvis du kan fikse dette selv, ved å bruke 30 000,- på en rørlegger. Fiks det og se på det som vedlikehold. Når et hus er 25år og trenger vedlikehold, så ser en ikke feil, mangler og svakheter på visning. En merker alle feila gradvis. Som en gammel bil. Loven verner selger på alle måter. For å få 50 000 i erstatning kan dere bruke mange år og 100 000,- på advokat.Kristian M løste det smidig.
   #15
 38,260     Lillestrøm kommune     1
Har også vært borti en slik sak. Egentlig trodde jeg slikt skulle vært rett frem, eierskifteforsikringen betale oss og de får beløpet tilbake fra selger ved regress. Når det ikke er noe tvil om selger har gitt gal informasjon så burde det vært slik. Men, nei, selskapet startet "vindmøllen" sin som svarte på alle ting de fant på, istedenfor å ta tak i selve feilen fra selger. Vi valgte, som de håpet, å ikke svi av mange tusen for kanskje å få dem igjen.
   #16
 8,022     Bærum     0
Det som TS beskriver syns jeg man leser om jevnlig i media, ser på TV2-hjelper deg osv. At det lyves i egenerklæringsskjema er ikke noe nytt - stort sett alle gjør det.

Det skal være ekstremt store mangler før man får medhold hvis man løfter saken. Ting som TS beskriver vil stort sett alltid avfeies med at man selv burde undersøkt bedre på visning.

Jeg har funnet mange greier som er verre enn det TS beskriver etter at vi kjøpte gammelt hus. Det er bare å innse at sånn er det å kjøpe brukt bolig.

Drypping fra hovedkran og noen gamle rør som lekker litt under kjøkkenbenken er bagateller i den store sammenheng.
   #17
 2,297     Ski     0
Hvis man lyver i egenmeldingsskjema når man skal ha livsforiskring så får det konsekvenser hvis det oppdages. Hvorfor får det ingen konsekvenser i slike saker?
   #18
 919     Norge     0
Alle lyver ikke i egenerklæringen. Det har ikke falt meg inn å gjøre det og nekter å tro det er vanlig.
   #19
 10,486     Akershus     0
At det lyves i egenerklæringsskjema

...

Det er bare å innse at sånn er det å kjøpe brukt bolig.


Ikke enig. Man skal ikke "bare innse" , og godta at det lyves i egenerklæringsskjema.
Signatur
   #20
 8,022     Bærum     1
Det beste er selvsagt hvis slikt blir tatt tak i og at det kommer noen domfellelser som setter standarden.
Jeg har luftet like problemstillinger med jurister i familien på feil og mangler vi selv har avdekket - men fått vite at jeg aldri ville komme til å vinne frem i rettsapparet.
Har man overflod av energi, pågangsmot og økonomien til å ta eventuelle omkostninger ved tap av sak - så er det prisverdig hvis man setter i gang.

   #21
 106     1
Har inntrykk av at det faktisk er ganske vanlig, i alle fall med "små løgner".
Hos meg hadde selger skrevet i prospektet: "Vannlekkasje fra oppvaskmaskin i sokkelleilighet er utbedret av snekker i 2013".

Da jeg skulle pusse opp sokkelleiligheten før videre utleie i fjor høst fant jeg muggsopp bak gulvlist som første tegn på ugang. Måtte vel skifte 7-8m2 med gulv inkl. bærestruktur under gulvplater, samt 3-4m med vegg måtte delvis rives for å få skiftet bunnsvill osv. og fjernet gipsplater med mugg.

Jeg undersøkte med selger med en gang jeg oppdaget soppen på gulvlista, og betydningen av "utbedret av snekker" viste seg i etterkant å være en handy bekjent som hadde skjært ut litt av gulvet (oppunder et kjøkkenskap, så det var ikke synlig uten å fjerne dekklist) tatt ut litt isolasjon og satt på varmevifte. Deretter skrudd tilbake plate og skjøtet gulvbelegget.

Ble takstert til "kun" ca. 125000,- og fikk selvsagt avslag fra Protector på dette.

Argumenterte med at beløpsgrensa på 5% av kjøpesum ikke var relevant siden selger her i prospektet/takstrapporten faktisk gir inntrykk av at lekkasjen er profesjonellt utbedret, og derfor aktivt har tilbakeholdt vesentlig informasjon.

Men det var null håp å komme noen vei. Tok det faktisk til finansklagenemda også uten at det hjalp. Det var litt misfarging i gulvbelegget på en plass så jeg som amatør burde visst forstått at dette ikke var bra utført når jeg besiktiget leiligheten under visningen.

Så selv når selger eksplisitt farer med løgn eller tilbakeholder konkret informasjon, så ligger det normalt sett en eller annen diffus formulering på en bortgjemt plass i takstrapporten som dem kan bruke som motargumentasjon for å sno seg unna.
   #22
 8,022     Bærum     0
Alle lyver ikke i egenerklæringen. Det har ikke falt meg inn å gjøre det og nekter å tro det er vanlig.

Du har rett. Ikke _alle_ gjør det. Vi har vært på et hundretalls visninger i Oslo og Akershus det siste tiåret. Uten unntak har jeg alltid klart å ta selger i en hvit løgn i egenerklæringsskjemaet. Familie, venner og bekjente har opplevd det samme. Mitt inntrykk er at dette desverre er meget ubredt.
   #23
 5,570     0
Alle lyver ikke i egenerklæringen. Det har ikke falt meg inn å gjøre det og nekter å tro det er vanlig.
Du har rett. Ikke _alle_ gjør det. Vi har vært på et hundretalls visninger i Oslo og Akershus det siste tiåret. Uten unntak har jeg alltid klart å ta selger i en hvit løgn i egenerklæringsskjemaet. Familie, venner og bekjente har opplevd det samme. Mitt inntrykk er at dette desverre er meget ubredt.


Det overrasker meg (så var jeg vel litt naiv, igjen), og jeg blir litt forbanna (ref min første kommentar i denne tråden om at slikt burde anmeldes - det er jo dokumentforfalskning, man erklærer vel at man har skrevet etter beste kunnskap etc etc??).

Jeg kommer til å selge hus neste år, det kunne ikke falt meg inn å lyve på skjemaet. Uansett hvor vanlig det er i hovedstaden Smile
   #24
 3,412     Akershus     0
Min rettsoppfatning som legmann er at å lyve i egenerklæringsskjemaet er en type bedrageri, og burde derfor straffes som bedrageri.

Fra Wikipedia:
Bedrageri er en formuesforbrytelse som går ut på å skaffe seg selv eller andre en uberettiget vinning ved å lure eller forlede noen til å foreta en handling slik at de påføres et tap, eller det oppstår fare for at et tap vil oppstå. Det skiller seg fra andre typiske formuesforbrytelser, som ran og tyveri, ved at fornærmede selv spiller en aktiv rolle ved å bidra til at gjerningspersonen blir tilført vinningen det er snakk om. Innen avtaleretten brukes ofte begrepet svik for å betegne det samme forholdet (selv om innholdet av dette ikke nødvendigvis samsvarer helt med bedrageribegrepet). I dagligtale omtales bedrageri gjerne som svindel.


For eksempel må den som betaler markedspris for en to år gammel Mercedes forvente å få vite det av selgeren dersom bilen har omfattende og kostbare feil ved motoren (som ikke er umiddelbart synlige). Dersom selgeren unnlater å opplyse om dette har han ved en unnlatelse fremkalt en villfarelse, og vil etter omstendighetene kunne straffes for bedrageri.


Den alminnelige strafferammen for bedrageri er bøter eller fengsel inntil 3 år, se § 270 andre ledd. Ved grovt bedrageri er 6 år maksimumsstraffen,


Er utbyttet 100.000 kroner eller mer er dette som hovedregel tilstrekkelig for å anse bedrageriet som grovt.


http://no.wikipedia.org/wiki/Bedrageri

Det er trist at politi og rettsvesen ikke ser ut til å slå særlig hardt ned på egenerklæringsskjema-bedrageri.
Signatur
   #25
 247     0
Egenerklæring er ikke et bindende juridisk dokument.
Man skal skrive det man tror og hva som har blitt gjort på eiendommen i egenerklæringen, uten at man skal bli straffet for det.
En bolig er en bruksgjenstand med begrenset levetid om man ikke pusser opp og vedlikeholder hvert år.
Boliger selges som den står, på samme måte som en brukt bil.

Det mange glemmer er at når man kjøper så skal man som oftest selge en gang i framtiden. Man møter seg fort i døra den dagen man selger en brukt bolig.

Kjenner en som klagde med en gang han kjøpte bolig. Han brukte 2 år, fikk 30.000-35.000 kr for å utbedre vannskade på gulvene i boligen.
3 år etter solgte han boligen uten å ha utbedre skadene på gulvet.
En annen jeg kjenner brukte over 70.000 kr på advokat, fikk ingenting igjen. Det viste seg at skadene på boligen var på 40.000.
   #26
 106     1
Vel hvis man med overlegg presenterer direkte feil opplysninger, eller med overlegg unngår å opplyse om forhold som er avgjørende for salget, så er det jo helt hårreisende om man ikke må stå til rette for dette om det skulle bli en sak ut av det.
   #27
 3,412     Akershus     1
Egenerklæring er ikke et bindende juridisk dokument.

Man trenger ikke noe "bindende juridisk dokument" for at bedrageri skal være bedrageri. Definisjonen av bedrageri handler om å forlede noen, og om man gjør dette ved å skrive noe, si noe eller plystre noe er det ikke tatt stilling til i loven. Dog er det ofte lettere å bevise bedrageri hvis det finnes et dokument, for eksempel en egenerklæring.

Man skal skrive det man tror og hva som har blitt gjort på eiendommen i egenerklæringen, uten at man skal bli straffet for det.

Hvis noen bevisst lyver for å skaffe seg en vinning og derved påfører noen andre et tap, så skal man etter vanlig rettsoppfatning straffes for det. Det er tragisk at svindlere så sjelden straffes i slike tilfeller.

Kjenner en som klagde med en gang han kjøpte bolig. Han brukte 2 år, fikk 30.000-35.000 kr for å utbedre vannskade på gulvene i boligen.
3 år etter solgte han boligen uten å ha utbedre skadene på gulvet.


Ja. Og?

Det er fullstendig tillatt å selge en bolig med vannskader. Det som IKKE er (eller burde være) lov er å bevisst lyve om det ved å påstå at det IKKE er vannskader.
Signatur
   #28
 247     0
Problemet er at mange tror det å kjøpe en brukt bolig er det samme som en ny bolig uten feil og mangler.
Alle brukte boliger har feil, det er bare å lete lenge nok så finner man feil også på din bolig også.
Den dagen du selger din bolig kan den ha store skader, selv om du skriver i egenmeldingen at den ikke har skader.

Om skulle ta det til retten, hva skulle man dømme for?
Skjulte skader som man ikke viste noe om?
I en rett så må man ha bevis, ikke hva man trodde eieren skulle vite.

Hva som skjuler seg av skader i tak, vegger og gulv kan de færreste vite før man begynner å rive.

Det er ikke uten grunn til at det står at boliger selges som den står.

Selv om man bruker 400.000 kr på et bad, så har man bare 5 års garanti. Etter den tid gjelder ikke garantien. Er man riktig uheldig så står man med et bad som er ødelagt etter 5 år selv om et bad skal holde lengre en 5 år.
   #29
 3,412     Akershus     1
Problemet er at mange tror det å kjøpe en brukt bolig er det samme som en ny bolig uten feil og mangler.
.

Det er et problem for noen, men det er ikke det problemet vi diskuterer i denne tråden. Her diskuterer vi bevisst løgn i egenerklæringen.

Skjulte skader som man ikke viste noe om?

Det er ikke det vi diskuterer i denne tråden. Her diskuterer vi bevisst løgn i egenerklæringen.

Hva som skjuler seg av skader i tak, vegger og gulv kan de færreste vite før man begynner å rive.

Det er selvsagt et problem i mange tilfeller, men det er ikke det vi diskuterer i denne tråden. Her diskuterer vi noe selgeren VISSTE men LØY om i egenerklæringen.


Signatur
   #30
 247     0
Problemet er at mange tror det å kjøpe en brukt bolig er det samme som en ny bolig uten feil og mangler.
.

Det er et problem for noen, men det er ikke det problemet vi diskuterer i denne tråden. Her diskuterer vi bevisst løgn i egenerklæringen.

Skjulte skader som man ikke viste noe om?

Det er ikke det vi diskuterer i denne tråden. Her diskuterer vi bevisst løgn i egenerklæringen.

Hva som skjuler seg av skader i tak, vegger og gulv kan de færreste vite før man begynner å rive.

Det er selvsagt et problem i mange tilfeller, men det er ikke det vi diskuterer i denne tråden. Her diskuterer vi noe selgeren VISSTE men LØY om i egenerklæringen.




Vel om du ikke er enig i det jeg skriver får så være.
Men alt henger sammen enten du liker det eller ikke.

En selger kan juge, holde tilbake opplysninger eller krysse av at man ikke vet.
Uten at det får konsekvenser. Konsekvensene må som regel forsikringsselskapet ta seg av.
Det er den harde virklighet enten man vil eller ikke.

En av de 3 kommer du også til å gjøre den dagen du selger.
Du vil sikkert i god tro krysse av vet ikke. Dermed vil du være en løgner i selgerens øyne. Selv om du i god tro skrev under på at du ikke viste.
   #31
 75     Trondheim     0
Vel om du ikke er enig i det jeg skriver får så være.
Men alt henger sammen enten du liker det eller ikke.

En selger kan juge, holde tilbake opplysninger eller krysse av at man ikke vet.
Uten at det får konsekvenser. Konsekvensene må som regel forsikringsselskapet ta seg av.
Det er den harde virklighet enten man vil eller ikke.

En av de 3 kommer du også til å gjøre den dagen du selger.
Du vil sikkert i god tro krysse av vet ikke. Dermed vil du være en løgner i selgerens øyne. Selv om du i god tro skrev under på at du ikke viste.


En eiendom har etter avhendingsloven en mangel dersom det er forhold ved eiendomen som selger "...måtte kjenne til, og som kjøperen hadde til grunn å regne med å få" opplysning om. Dette gjelder selv om eiedom er "solgt som den er" etter § 3-9. Det holder ikke å bare krysse for "jeg vet ikke" om du burde vite.

viking77: Dersom du prøver deg på en av de andre 2 alternativene dine, kan det få konsekvenser. Du risikerer å møte en kjøper som av prinsipp ikke finner seg i å bli svindlet, som tar saken langt selv for "småbeløp", og så sitter du der i årevis uten å bli ferdig med salget og risikerer at forsikringselskap går til regress bare fordi du ville gjøre noen tusen ekstra på salget og synes det er greit a bedra kjøpere med god samvittighet fordi det er jo bare "en hvit løgn" og noe som "alle gjør".
   #32
 5,570     0
Høyesterett har prøvd dette, og funnet (såvidt jeg tolker) at det ER ulovlig å oppgi mangelfulle/uriktige opplysninger i egenerklæringen:

Kan du reklamere over et lekk tak dersom selger på forhånd har advart deg om lekkasjen? Det avhenger av ordvalget til selgeren og om beskrivelsen stemmer med virkeligheten.

(...)

I en nyere dom fra Høyesterett publisert i Rt. 2010 s 710 hadde selgeren i egenerklæringsskjemaet opplyst om at « minimal innsig er detektert ved pipe/loft/tak ved vind og mye regn ». Kjøperen fikk medhold i mangelskravet fordi retten fant det utvilsomt at det i den tid tidligere eier av huset hadde bodd der, hadde vært betydelig inntrengning av vann i leiligheten både i form av direkte lekkasjer og ved store fuktutslag i vegger og tak.

Retten så det som overveiende sannsynlig at de aktuelle problemene måtte ha vært merkbare også i selgers eiertid utover det hun hadde opplyst om. Retten konkluderte med at eiendommen hadde en alvorlig mangel mht. tetthet i forhold til vannlekkasje. Opplysningen i egenerklæringsskjemaet karakteriserte lagmannsretten som « en klart misvisende opplysning ».


Sitat fra: http://www.advokat.no/kompetanseomraader/eiendomsrett/mangler-ved-fast-eiendom/1133-2/
   #33
 6,426     tromsø     0
For å frigjør selger kan det stå enkelte ord i egenerklæring. Bygningsdel oppnådd forventet levealder eller fukt påvist. Å pynte på virkeligheten er vanlig ved hus salg. Ville ikke stolt på egenerklæring skjema. Selger trenger ikke å ha kompetanse på bygg. På inntaksrør ( kalt vann) kan det for eksempel komme kondens på varme dager. Når det er høy temperatur og høy luft fuktighet. Det kan se ut som lekkasje, men forsvinner når temperatur ute går ned.En vannskål kan løse dette og vannskålen vil bare inneholde vann om sommeren. Ved en ekte lekkasje på hovedkrane (inntaksledning) vil det ikke hjelpe med en skål. Se gjerne artikkel: http://www.groruddalen.no/index.php?page=vis_nyhet&NyhetID=14098     Klikk gjerne på bilde oppe til høyre.
Siste redigering: Tuesday, June 2, 2015 8:48:53 AM av jaf
   #34
 217     0
Tusen takk for svar.

Når det gjelder to bad og kjøpsum er 3,4 tror jeg 10% skulle være innenfor rammene.
I og med at det står at det er faglært arbeid som er utført må man jo kunne ta dette for god fisk. Men i dette caset har vi faktisk en rørlegger som sier at han ikke har gjort noe som helst i forhold til disse badene. Det eneste han har gjort for selger var å skifte blandebatteri på kjøkken.


Politianmeldelse blir det definitivt ikke. Men vi må nok hyre inn et firma til å se på omfanget, så heller gå på megler og boligkjøpsforsikring. Vi var jo villige til å betale det vi gjorde grunnet opplysninger i egenerklæringen og opplevd standard. Når egenerklæringen er løgn vil jeg si at vi ikke har fått det vi betalte for.


Nå har jeg ikke lest over alle kommentarene, men jeg kan opplyse om at 10% er helt feil.
Det er ikke noen faste rammer for dette, men rettspraksis har også vist rundt 5% - og sikker mindre også.
Avgjørelsen er en skjønsmessig vurdering det ikke er mulig å ta over nettet, og er gjerne med tanke på alder, kjøpesum og "forholdene ellers".

Det høres absolutt ut som om du har en mangel. Dersom du har boligkjøperforsikring vil jeg tatt kontakt med dem SNAREST.
En mangel mister sin gyldighet om det går over "rimelig tid" etter dere oppdaget den.
Om dere ikke har forsikringen, så i hvert fall send et brev/mail til selger (/event hans boligselgerforsikring) der dere påpeker at dere mener det foreligger en mangel, og hva avtalebruddet gjelder.
Signatur