17,641    10    0  

Garasje "på rot"

 10,486     Akershus     0
Jeg ser det stadig selges garasjer "på rot" , f.eks. DENNE (hvis noen vil ha den, så løp og kjøp).

Hvordan er det å ta noe sånt fra hverandre og bygge opp igjen? Det må vel nødvendigvis være ganske mye jobb å demontere? Er det bedre å kjøpe et skikkelig billig byggesett fra norgesgarasjene eller noe sånt i stedet?

Den aktuelle garasjen så ut som kunne blitt en grei "mekkegarasje".
Signatur

   #1
 1,382     Oppland     0
ser for meg det kan være vanskelig å ta den fra hverandre, og så bruke opp igjen alt av materiale.... ring og si du kan hente den gratis, og fjerne alt utenom grunnmuren.....
   #2
 2,265     0
Jeg ville foreslått å hente den gratis ja.
Reisverket kan sikkert brukes, takstoler og takstein er greit gjenbruk. Panel blir det værre med. Takrenner og tilbehør kan brukes, vinduer er ok. Alt i alt, har du mulighet for billig garasje, men det blir litt jobb.

Forslag: se om det er mulig å kople veggene fra hverandre i hjørnet, kanskje du kan frakte veggene hele, liggende på en lastebil. Da er det bare taket og porten som må demonteres. Men alt i alt, jeg tror det er mulig å få til, hvis du har tid, men lite penger.
   #3
 22,342     Akershus     0
Denne garasjen er plassbygd så da blir det litt værre, er det en modulgarasje blir det lettere. Taket må man uansett rive.

Jeg ser stadig slike garasjer som gisbort.
  (trådstarter)
   #4
 10,486     Akershus     0
Jeg har aldri vært borti sånt før, men det burde vel være mulig å ta den fra hverandre i hjørnene, så veggene kan transporteres hele? Taket er kanskje i grenseland for hva som kan transporteres, men kanskje det kan deles i 2-3 deler?
Skal alt demonteres til småbiter, så blir det jo latterlig mye jobb.
Signatur
   #5
 38,273     Lillestrøm kommune     0
Selv om den er plassbygd så er det ikke sikkert den er så vanskelig å dele.  Har en slik som skal på Finn.no etterhvert (i Trøndelag). Vår planlegger vi å kunne dele i veggfelter (2 lenger på hver side)  og så er det bare å sette den opp på en ny rad med lecablokker e.l. oppå en ny såle. Be om noen bilder eller ta en tur og se på den, det er heller ikke umulig å rive av BMF beslag uten å skade underlaget, en kryssfinerplate kan evt forsterke ting hvis det blir for mye skruehull ved oppsetting igjen.  Får du med en brukbar port også så er vel egentlg ikke prisen så ille heller. Hos meg så vil også portåpneren følge med  Smile.  For taket vil jeg nok vurdere å rive av takbordene og gjennbruke takstolene, er usikker på om takbordene vil egne seg til gjenbruk etter demonteringen.
  (trådstarter)
   #6
 10,486     Akershus     0
Takk for svar.

På sikt ønsker jeg meg en kurrant dobbeltgarasje til å parkere biler, grasklippere og sånt, og en litt mindre til å parkere meg og en grombil. Denne garasjen på Årnes hadde i grunn vært passelig størrelse til det siste.

Vil det være mye jobb å klargjøre en sånn for isolering? Panelen må vel rives av og vindsperre monteres? Huset har liggende panel, så på sikt er det kanskje uansett aktuelt å bytte til liggende også på garasjen hvis jeg skulle ende opp med denne.
Signatur
   #7
 1,062     Lindesnes     0
Min bror fikk en hytte på finn.no mot å fjerne den.
Han tok å fjernet det ene ytterbordet på kledningen, fjernet taktsein og takrenner.
Deretter tok han bare motorsaga og delte hel hytta i to deler.
Dette gjorde vi på et par tre timer, dagen etter kom en kranbil å kjørte den dit han vill ha den, (ca 4 mil unna) Dette kom på ca 5000,- i transport og løfting.
Han hadde da en helt grei hytte ferdig plasert på en ringmur av leca for under 15 lapper inkl diverse matrialer for å få den sammen igjen ;)

Måtte fjerne noen flere kledningsbord for å komme til å få skjøtet der vi hadde kappet.
skrudde fast et en 2x4 under gulvplatene på den ene delen før vi satte dem sammen og skrudde dette til etter at hytta var satt i sammen og la nytt laminatgulv til en billig penge.
Han har foreløpig bare en list i taket og på veggene der skjøtene er nå, men dette er jo til å leve med med tanke på hva den har kostet ;D
Signatur

  (trådstarter)
   #8
 10,486     Akershus     0
Jeg har såvidt snakket med selger nå, og det høres ut som en grei oppgave å flytte denne.


Hvis jeg flytter denne hjem til meg, da blir det vel et nytt bygg hos meg, og må oppfylle gjeldene krav til snølast og sånt? Dette kan jo ha vært lavere da garasjen ble bygget, så kanskje den ikke er godkjent etter dagens standard?

Det ligger visst ikke bord under steinene. Selger var ikke helt sikker på hvordan det var, men han mente det skulle være en grei jobb å plukke den fra hverandre.
Signatur
   #9
 5,741     0
Eg var med å flytta ein garasje på, rett nok liten og vi flytta den kun ca. 3 km.
Den var kun vel 3 m brei utvendig.
Kjørte ein traktortilhenger inn i garasjen, jekka opp under sperra slik at den var fri fra ringmuren, og gav gass.....tok mindre ein 2 timer til den var på plass.
  (trådstarter)
   #10
 10,486     Akershus     0
;D

Strøken løsning.

Med 4,7 meter bredde vil muligens det bli litt vanskelig med denne.
Signatur