6,951
8
0
Garasje av jackon mur
943
0
Vurderer å sette opp garasje med jackon, men hvordan blir det på innsiden, vil jo gjerne vannbeskytte isoporen ned mot gulvet, og skal ha epoxy på gulvet.
Noen anbefalinger hva jeg kan behandle isoporen med ? Kan det legges epoxy på denne også ? Eller kanskje lekte ut å legge panel eller lignende forruten nederste 5cm eller noe ?
Noen anbefalinger hva jeg kan behandle isoporen med ? Kan det legges epoxy på denne også ? Eller kanskje lekte ut å legge panel eller lignende forruten nederste 5cm eller noe ?
Jeg limte på sponplater på innsiden, som slutter ca 10 cm opp fra gulvet. Planen er å flislegge gulv og nederst på vegg etter hvert. Isopor tåler å stå ubeskyttet innvendig fint, men jeg ville ha mulighet til å enkelt henge opp ting, derav sponplater på vegg.
Spon tåler fukt dårlig, veggen består av 2x50mm lag med isopor, betong i kjerne, med knotteplast og drenering/grus etter boka på utsiden.
Mulig dette ikke gjelder garasje, men ville vel uansett gjort det. Isoporen blir stygg over tid..
Er mer enn 8 meter til noen naboer, så de var det ingen brannkrav fra kommunen.
De aller fleste garasjer er jo bygget som rene trebygg, det er jo ingen innvendig brannsikring da?
Ved bygging under 8 meter fra nabo kan det vel komme krav ut utvendig brannsikring tror jeg?
Jeg trodde Jackon (og tilsvarende produkter) var godkjent når gipsplaten eller annen godkjent tildekking er på plass. Jeg synes i allefall dette er den logiske måten å vurdere dette på selv om jeg skulle ta feil. Isoporveggen vil jo selv om den kanskje er tilsatt noe selvslukkende tilsats være en svært dårlig erstatning i forhold til f.eks. en enkel trevegg (hvis vi tenker en garasje uten brannkrav).
Hvorfor er det dårlig sammenlignet med treverk? Når treverk brenner opp, så kollapser det, når isoporen brenner, vil betongkjernen holde stand mye lenger, mest sannsynlig vil den stå igjen hel etter brannen. Et ankepunkt er farlige gasser når det brenner, men garasjen er ikke et oppholdsrom, eller soverom.