21,828
24
4
Kjeler til induksjonstopp
297
3
Finnes det noen gode kjeler til induksjonstopp? Ser at det finnes stekepanner som egner seg til induksjon, men ikke spesielle kjeler. Noen tips?
eks:
http://www.hoyangpolaris.no/web/hoyangpolariswww.nsf/no/kok_&_stek_all_steel
Jeg har hatt Høyang Polaris, og de er flotte de også, men de blir etter en stund varme i håndtakene. Polaris sier de ikke skal bli dette, men etter en stund blir alt metallet varmt uansett.
Var jeg deg ville jeg satt ned ett budsjett og en prioritert liste over egenskaper. Pris på master serien er forøvrig ca 500-900 avhengig av størrelse. Vi har belegg på alle våre.
Så å si alt som selges av gryter og kasseroller i dag går også til induksjon.
Stål
Tåler juling, fordeler varme dårligst
Belagt aluminium, aluminium fordeler varmen bedre enn stål, men tåler ikke like mye juling
Må ha en stålplate eller jernplate i bunn for å fungere på induksjon. Woll/Nowo som brukes på god morgen norge eller Tefal eller høyang med flere
Støpejern
Fordeler varmen bra og holder best på varmen. Er tung å jobbe med å rene jerngryter krever vedlikehold, må smøres inn for å ikke ruste. Men fins belagte jerngryter som ikke må smøres, som Le creuset etc.
3-lags, 3-ply, multi
Aluminiumskjerne med stållag både utvendig og innvendig, får varmefordelingsegenskapene til aluminium og slitestyrken til stål.både bunn og vegger.
Også har du kobber, men det er ikke så mange av i private hjem.
Hvis jeg skulle kjøpt alt nytt idag ville jeg kjøpt følgende i Woll belagte gryter med støpejernsbunn eller som billigere alternativ Tefal, men en serie med god bunn.
1x1,5l kasserolle, 2x 3l gryte, 1x5l gryte (1x8l gryte, her kan du velge en billigere gryte, da den ikke blir brukt like mye. Glasslokk til alle.
28cm stekepanne, 28cm sautepanne, en lettere stekepanne fra Tefal gjerne 26cm og en grillpanne i støpejern fra Le creuset.
Vi bruker mest belagte gryter. Hvis de blir brukt riktig og vasket godt med såpe etter bruk så holder de lenge, ikke oppbevar maten i grytene, og ikke tilsett salt i vannet før det koker. Gjelder forsåvidt alle gryter. Husk at med induksjon kommer du mye kjapper opp i høy temperatur så ikke sett platen på fullt og gå vekk
Trykkoker virker litt interessant. Hva bruker du denne til? Er det slik at poteter blir kokt på 5-6 minutter? Koker eller dampkoker du i denne?
Jeg er ellers veldig fornøyd med Le Creuset sine kjeler og stekepanner. Jeg har eid en IKEA-kjele en gang da jeg var student, men det kommer jeg aldri til å eie igjen. Man får mye fint og bra på IKEA, men kjelene deres er definitivt ikke blant dette.
Men det fins sikkert mer på markedet enn det jeg kjenner til.
Hvordan bruker du egentlig kjelene dine siden du blir så misfornøyd?
Det må være minst ti år siden jeg kjøpte kjeler sist, og de som står i skapet mitt er både 10, 20 og 30 år gamle. Både Ikea og Høyang og kanskje også andre ting. Stål og alu. Med normal bruk blir jo ikke disse slitt, kan knapt se at de er brukt.
Så når noen sier at noen kjeler har bedre kvalitet enn andre, hva legger dere i dette?
Slik jeg ser det er den største forskjellen på dyre og billige gryter og spesielt stekepanner, tykkelsen på bunn og vegger. Jo tykkere gods jo bedre holder det på varmen, for eksempel når du lager en gryterett med vann som base, varmer dette opp og tilsetter ingredienser, hvis du da heller kald melk på vil en tynn gryte bruke lenger tid på å varme det opp igjen enn en tykk gryte. Og tykkere gods har en jevn temperatur over hele bunnen, og holder maten varm lengre på bordet, mens en tynnbunnet vil variere og maten svis lettere. Samme på stekepanner, har du en tynnbunnet stekepanne har du kanskje opplevd at du må flytte maten rundt i pannen for å få alt stekt? På en tykkbunnet panne vil temperaturen være mer jevn på hele flaten. Man steker ikke biff i en pannekakepanne
Når vi flyttet inn i nytt hus, med induksjonstopp var disse for gamle og jeg måtte bytte de ut. Kjøpte da en ny liten kjele i samme serie men som funker for induksjon. Denne er av aluminium med et antall stålplugger i bunnen.
Jeg ble utrolig skuffet. Denne kjelen fungerer for induksjon, men utnytter ikke induksjonens fordeler.
Og koke 5dl vann tok 3 ganger så lang tid som en samme størrelse kjele fra serien høyang polaris all steel.
Kontaktet Høyang angående dette, men ikke fått svar.
Selv om det står induksjon på pakken, så betyr ikke det så mye.
Nema problema, til forskjell fra en sånn steikepanne til 50 kroner med 2 mm bunn som står i bue, "stekt" mye kjøttdeig i sånne...
Nei, kobberkjeler er gått ut av bruk dels av helsemessige grunner, og egner seg best til pynt. Kobber er moderat giftig. Litt kobber bør man ha i kroppen, men koker man i det hver dag, eller drikker mye vann som har stått stille i kobberør og gamle varmtvannstanker, kan det bl.a. gå ut over kvinners fruktbarhet, hørte jeg på skolen for mange år siden. Kobber dreper også algevekst på tak, båter, fiskegarn etc.
Så finnes det kobberkjeler som er fortinnet innvendig, men tinn er vist ikke sunt det heller.
Når man først er i gang: Aluminiumskjeler uten belegg var noe "alle" kokte i for 40 år siden. Men de mistet populariteten da man fant ut at man ble dement av aluminium. Nå brukes aluminium mest i kjeler og panner med Teflon og tilsvarende belegg.
Nå har vi nettopp begynt å bruke den, men at det ikke er mer brukt kan jeg ikke fatte, men det er vel fordi folk fortsatt tror det er farlig. Nye trykkokere er 100% sikre :-)
Man kan både dampe og koke, poteter tar 10-15min å koke. Dampe gulrøtter er helt utrolig godt, har dampet i vanlig kjele med rist, men smaken kan ikke sammenlignes. Man kan koke/dampe det meste. Lapskaus som tar 3 timer å putre i kjele tok 45min. Trykket gjør at vannet ikke koker før det er 120 grader.
Det er nok en ulempe man er villig til å leve med når man først har prøvd en.
Jo mer magnetisering i bunn og mot ytterkant, jo bedre.
Hovedregel om jeg husker riktig, at dersom magneten ikke fester seg - kommer det heller ikke varme.
Så dersom magneten kun sitter i midten, får du ikke full effekt av platene.
Skriver også i INTERIØRbloggen
Neste er muligens trykkoker.
http://www.obhnordica.no/supreme-steel---non-stick-598.aspx