4,396
16
7
Bore 40mm hull i armert betong
653
Norge
0
Jeg trenger å bore et ca 40mm hull i et armert betongdekke på ca 25cm (kan jo være heldig å unngå armeringen). Kan jeg bruke kjernebor på f.eks. en SDS+ borhammer, f.eks. med en adapter? Bør jeg heller bruke spiralbor, og får man det til SDS+ i 40mm? Er det andre løsninger jeg bør vurdere? Vil i utgangspunktet unngå å leie utstyr, da jeg av ulike årsaker må kunne ta dette litt på sparket, samt at jeg antagelig må lage noen flere tilsvarende hull på et senere tidspunkt. Jeg kan evt. kjøpe noe rimelig utstyr som jeg selger igjen når jeg er helt ferdig om dette ikke lar seg gjøre på en god måte med SDS+ borhammer.
Ellers kan du bore med slagbor og meisle også kutte armering med bajonettsag.
Sistnevnte er ett styr. Ø32 er det største sds maxslagborret jeg har sett i butikken. Men jeg handler sjeldent slike.
Hilsen kjerneborrer
http://www.circle.as/products/sds-max-betongbor-40x400-mm
Tekniker med verktøy.......Festool, Makita, Paslode
(gassverktøy med lav vekt), Millvaukee ....og litt til
Vil følgende utstyr evt. gjøre jobben?:
https://www.vidaxl.no/p/140215/handholdt-kjerneboremaskin
https://www.vidaxl.no/p/140220/44-mm-x-400-mm-vat-og-torr-diamant-kjernebor?gclid=CMnYmoDKnM0CFQr3cgodMwoNBw
Kan dette gjøres uten vann? Hadde vært greit å unngå for mye vannsøl på det første hullet jeg skal bore.
Hvis jeg skal bore 4 hull på ulike tidspunkt så blir prisen her under 500,- per hull (gitt at jeg ikke selger utstyret når jeg er ferdig). Det tenker jeg må være billigere enn å leie inn folk i 4 omganger, og antagelig enn å leie utstyr i 4 omganger. For ikke å snakke om langt mer fleksibelt
Det du linker til er noe billig skvip, men burde jo holde 4 hull.
Det går å tørrborre, men du må ta det veldig med ro og kjøle borret i ei bøtte vann. Kjør på laveste gir om maskinen har dette.
Om det blir billigere er avhengig om du knekker utstyret:D men i forhold til å leie utstyr eller folk blir det billigere. Kandu borre alle i samme omgang er det ikke så dyrt å leie proffer. Vi gjør slike jobber med minimalt med vannsøl. Utstyr og triks.
Det går helt sikkert med nok tid og tålmodighet.
Men mange av jobbene jeg blir sendt på er folk som ikke hadde tålmodighet nok.
Gikk på en halvtime, og det med en sliten biltemadrill.
Jeg har to borhammere, én DeWalt på batteri og én CoTech med ledning. Begge ser heldigvis ut til å banke på riktig innstilling. Tror det blir CoTech´en som får prøve seg. Det blir billigst om det skulle gå galt
Jeg har boret flere hull i betong med SDS+ og 35 mm kjernebor. Dette har gått helt fint, så vil tro 40mm er null problem. Har boret både tørt og vått. Borer du tørt tar det sin tid hvis du ikke vil risikere å ødelegge boret. Det blir også mye støv, så innendørs er det lurt å bruke støvmaske.
Jeg kjøpte overgang fra SDS+ til 1/2" (?) gjenger samt kjernebor hos Constec Scan diamant: http://www.constecscandiamant.no/kontakt/kontor/
Jeg endte med å kjøpe "skvipet" fra VidaXL, altså håndholdt kjernebormaskin og 44x400mm kjernebor, for ca 1800 tilsammen. Det ble levert på døra som avtalt i løpet av ca en uke.
Jeg boret tørt, men tok pauser og avkjølte boret i vann. Det kilte seg litt fast en gang ganske tidlig i prosessen, men bortsett fra det gikk det veldig greit. Betongdekket var 26cm, og jeg brukte tilsammen ca en time med litt pauser for å kjøle boret, fikling med å få ut deler av kjernen og at boret kilte seg fast en gang. Maks en halvtime aktiv boretid. Jeg la støvsuger inntil der jeg boret, og det støvet så og si ingenting. Var nok også heldig å unngikk armeringsjern på veien. Jeg kjørte på litt over middels hastighet. Så alt i alt en grei og vellykket jobb. Og nå har jeg utstyr for å bore tilsvarende hull senere når behovet dukker opp