8,853    16    0  

Fått tilbud grunnarbeider enebolig Oslo - Kan dette stemme?

 13     0
Hei.

Skal i gang å grave enl eneboligtomt i Oslo, hvor kjelleren er ca 200 kvm i grunnflate. Har fått et tilbud jeg har vedlagt, er det noen av postene som virker urimelig høye? Jeg har kontaktet et transportfirma og de fikk jeg forståelse av at kunne kjøre bort massene for ca 100 kroner m3, men det er kanskje ex opplasting, hva tar graveren for det i tilfelle? og når det står at mengdene er regulerbare er det å forstå at dette ikke er fastpris, så det kan bli mer? Og så det viktigste til slutt; hva mangler:)?

Alle svar og synspunkter blir veldig verdsatt, for her ligger det an til skikkelig budsjettsprekk...
Fått tilbud grunnarbeider enebolig Oslo - Kan dette stemme? - Tilbud Graving.png - nor303

   #1
 1,813     Sør-Trøndelag     0
Sprengte masser kan du faktisk selge da dette er salgbare varer - kontra leire og humus osv... Burde kunne påvirke prisen noe, om den ikke allerede er nedjustert med tanke på dette, kjenner ikke prisene på dette.
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 13     0
Takk for tips! Jeg har vært inne på denne tanken, men tilbakemeldinger fra grunn entreprenører osv er at i Oslo området er det generelt et masseoverskudd og at om man skal få solgt noe er det dagsavhengig. I tillegg er det ganske strenge krav til den massen som skal selges om man skal selge den... Så er ikke så greit dette, men mener uansett at det er noe hente på den posten.
   #3
 1,813     Sør-Trøndelag     0
Forstår godt at entreprenør ønsker å selge/bruke denne massen selv :)

Uansett syntes jeg det var uhyggelig dyrt, men jeg vet ikke hva som er gjeldende priser.

Hør med en som kaller seg Skage Ness her på forumet, han er en entreprenør selv.
Signatur
  (trådstarter)
   #4
 13     0
Ja det koster mer enn jeg trodde, men så er det nok mer omfattende grunnarbeider enn normalt også, så vidt jeg har skjønt. Ser ut til at man bare må finne noen som tar lavest mulig pris for å kjøre bort massen i tilfelle... Det spørs vel om jeg som privatperson klarer å selge massene, og om grunnentreprenør får solgt de hører jeg vel aldri noe om det tenker jeg:)
   #5
 481     Eide på Nordmøre     0
og når det står at mengdene er regulerbare er det å forstå at dette ikke er fastpris, så det kan bli mer?


Regulerbare mengder betyr at du må betale avtalt enhetspris for de faktiske mengdene som blir utført. For eksempel står det i posten for grøfter en pris for løsmassegrøft og en pris for fjellgrøft. Entreprenøren vet nok ikke på forhånd hvor mange meter av grøfta som eventuelt må sprenges, så dette reguleres med oppmåling etter utførelsen.

Det er også verdt å merke seg at i entreprisekontrakter så betyr ikke uttrykket "fastpris" at sluttsummen er låst. Det betyr at enhetsprisene er faste (ikke indeksreguleres). En kontrakt med låst sluttsum heter "fixsum" på entreprisespråket.

Generelt: skal du få til en innsparing som monner noe er det nok å se på mengden utsprengning og opplasting/utkjøring av sprengstein. Hvis du får redusert begge disse postene med 20-30% så merkes det på sluttsummen.
Signatur
Controller og IT-konsulent. Holder konstant på med oppussing av enebolig fra 50-tallet.
   #6
 325     0
Dette var kanskje litt dyrt ja, men prisene i Oslo er vel litt annerledes enn her på sørlandet vil jeg tro.

Jeg har fått planert og ordnet tomta mi på 3,5 mål for litt over 500.000 inkl. mva

Dette var med Energibrønn 200m med kollektorslange,
Vannbrønn på 93m med pumpe og alt som trengs.
Sprenging av 1000 m3 fjell.
60 m vei fra "hovedvei"
Alt av kloakkrør, rør til strøm og telefonlinje.
Nedgraving av Klaro renseanlegg.
Planering av garasjetomt og eneboligtomt
Tilbakefylling på garasje og hus

Jeg har fått bruk for all massen som er skutt vekk, og har bruk for enda mer masse, dumt du bor så langt unna Smile

Fullpris for masse er 2500-3000 kr. pr. lass, så det blir fort penger av det.

Jeg må da vente til entrepenøren får tak i overskuddsmasse et annet sted, så får jeg det for 300 kr. lasset. Betaler da bare for kost på lastebilen.
  (trådstarter)
   #7
 13     0
Takk for info ivarfj, var som jeg antok at dette ville bli regulert på sluttregningen. Er det noe særlig sannsynlig at grunnarbeidsentreprenøren "tar i" litt når man får sluttsummen? Evnt hvordan holder man best kontroll på mengder etc?

Ser ut til at det er litt andre priser her enn på "landet" ja... Men sånn er det nå en gang. pr3cis: Du har ikke tilfeldigvis enhetspriser på det arbeidet du har gjort? Hadde vært moro og sammenligne, og var det lenge siden du gjorde dette? Jeg har nemlig kontakt med en graver nedover kysten som kan være interessert.

   #8
 481     Eide på Nordmøre     0
Noen entreprenører leverer tilbud med lave anslag for å få kunden til å sette jobben i bestilling, og så kommer ei sluttregning med økte mengder som kan skremme fanden på flat mark. Andre entreprenører er reale og gir anslag som er etter beste skjønn, kanskje til og med "Worst case". Det beste er å sjekke med andre som har brukt denne entreprenøren om han er real eller sleip.

Skal du ha noen måte å kontrollere mengdene på bør du kreve at entreprenøren eller en 3.part dokumenterer mengdene med GPS-Rover. Mange entreprenører har dette selv, hvis ikke bør du selv engasjere et firma som kan profilere terrenget før sprengning og etter utplanering. Alternativt kan du telle antall lastebillass som kjøres ut. På en vanlig tippbil går det ca 9m3 sprengstein pr lass.
Signatur
Controller og IT-konsulent. Holder konstant på med oppussing av enebolig fra 50-tallet.
   #9
 325     0

Takk for info ivarfj, var som jeg antok at dette ville bli regulert på sluttregningen. Er det noe særlig sannsynlig at grunnarbeidsentreprenøren "tar i" litt når man får sluttsummen? Evnt hvordan holder man best kontroll på mengder etc?

Ser ut til at det er litt andre priser her enn på "landet" ja... Men sånn er det nå en gang. pr3cis: Du har ikke tilfeldigvis enhetspriser på det arbeidet du har gjort? Hadde vært moro og sammenligne, og var det lenge siden du gjorde dette? Jeg har nemlig kontakt med en graver nedover kysten som kan være interessert.


Det har jeg, skal finne det frem i morgen Smile
Arbeidet ble utført vinter/vår 2013
  (trådstarter)
   #10
 13     0
Takker så mye for svar. Jeg har fått en masseberegning som burde være rimelig presis, men ekspansjonsfaktoren er en liten joker her. Oppmåler bruker kun 1,4, jeg syns dette virker snaut. Normalt har jeg hørt at dette ligger på rundt 1,8. Nå fikk jeg inntrykk av at oppmåleren mente at dette var en "balansefaktor" altså at han hensyntar hvor mye av massene som brukes til tilbakefylling og etc. Derfor forsvarer han å bruke et mindre tall enn om alt skal kjøres vekk. Om dere har synspunkter på dette så er det bare å rope ut. Setter står pris på om du kan gi meg disse enhetsprisene pr3cis, godt å ha noen referansepkt utenfor Oslogryta:)
   #11
 1,076     1484     0
Når jeg ser sånne priser, forstår jeg at vår enebolig 2,8mil fra sinsenkrysset, med 2mål tomt og et helt greit, dog litt slitent hus, er verdt å jobbe litt for.

men nå synes jeg alt er dyrt da, tilogmed å betale "bare 2000kr " for å ha dekka på dekkhotell..... så jeg er vel ekskludert fra å mene noe som helst...
Signatur
Amatører bygde Noas Ark. Fagfolk derimot, bygde Titanic... !!
   #12
 325     0
Beklager, men det var ikke enhetspriser på det jeg har fått. Litt dumt da det er vanskelig å sammenlikne.
Sender den med likevel.

Det er jo eventuelt bare å ringe han å høre det? Tviler på at han tar jobber så langt unna, men det værste svaret man kan få er jo bare et nei Smile

Energibrønnen ble endret til 200 m, og det viste seg å være 1000m3 fjell tilsammen Smile
Pluss tilbakefylling..

   #13
 1,813     Sør-Trøndelag     0
Synes det er litt på kanten å legge ut denne. Her har man tross alt signaturen til fyren.

[hr]admin: TS er enig i dette og jeg har fjernet vedlegget i forrige innlegg
Signatur
   #14
 481     Eide på Nordmøre     0
Vedrørerende svellfaktor og balansefaktor:
Det er nok vanlig at fjellet sveller med en faktor på 1,6 eller mer. Det ser ut til at entreprenøren din har tatt hensyn til det i og med at det opereres med 1.000 m3 sprengning og 1.600 m3 opplasting og utkjøring.

Men for å få en korrekt mengde for opplasting og utkjøring må man også ta hensyn til undersprengning i byggegropa. Det er nok det oppmåleren din har gjort og kalkulert med 1,4 i balansefaktor.

Jeg skal prøve å forklare:
Tenk deg en flat fjelltopp der du skal grovplanere ei byggegrop på 100 m2 1 meter lavere enn fjelltoppen. Du borer og sprenger, ikke 1 men 2 meter ned fra fjelltoppen for å sikre at det ikke stikker opp knoller som kommer i konflikt med bunnledninger og sålegrøfter. Dette kalles undersprengning. Dermed blir det utsprengt 200 m3 fast fjell som sveller til ca 320-350 m3 sprengstein. Imidlertid skal 100m3 sprengstein ligge igjen i byggegropa for å få den på rett nivå. Dermed blir det 220-250 m3 til opplasting og utkjøring, det vil si en balansefaktor på 1,1-1,3 i dette tenkte tilfellet.

Kanskje vanskelig å forstå for de som ikke jobber innenfor bransjen, men jeg håper jeg fikk forklart sammenhengen mellom svellfaktor, undersprening og balansefaktor på en brukbar måte.
Signatur
Controller og IT-konsulent. Holder konstant på med oppussing av enebolig fra 50-tallet.
   #15
 813     Østfold     0

Jeg har nemlig kontakt med en graver nedover kysten som kan være interessert.


Her må du ikke glemme at det er hvor din tomt er som gjør at prisen blir som den blir, ikke om graveren kommer fra en del av landet det er billigere å få utført grunnarbeid på den plassen han kommer fra  ;D

At det er dyrere i oslo forklares ganske enkelt, MYE trafikk, små tomter med liten mulighet til å lagre noe masser som gjør at alt må kjøres vekk, samt lang transport vei til deponi hvor du står i kø 60% av kjøretiden.
Signatur
   #16
 813     Østfold     0

Takker så mye for svar. Jeg har fått en masseberegning som burde være rimelig presis, men ekspansjonsfaktoren er en liten joker her. Oppmåler bruker kun 1,4, jeg syns dette virker snaut. Normalt har jeg hørt at dette ligger på rundt 1,8. Nå fikk jeg inntrykk av at oppmåleren mente at dette var en "balansefaktor" altså at han hensyntar hvor mye av massene som brukes til tilbakefylling og etc. Derfor forsvarer han å bruke et mindre tall enn om alt skal kjøres vekk. Om dere har synspunkter på dette så er det bare å rope ut. Setter står pris på om du kan gi meg disse enhetsprisene pr3cis, godt å ha noen referansepkt utenfor Oslogryta:)


Det er en ting med dette regnestykket i forhold til estimerte masser kjørt vekk, det er at ettersom vi ikke har blitt opplyst størrelsen på tomten, så kan man anta at den er som alle andre tomter i oslo gryta, LITEN, noe som gjør mulighten for å lagre masser for tilbakefylling meget begrenset, dette gjør igjen at mere masser må kjøres ut, muligheten for mellomlagring i oslo er svært liten, så det må kjøres ut til deponi, om man velger en entreprenør som driver i oslo, er det mulig at kan kan bruke massen fra et annet prosjekt når det skal fylles inntil og dermed sjonglere massen litt, som gjør at han kan komme med en rimeligere pris på tilbakefylling enn en som ikke driver med jobber i oslo.
Signatur