5,560    20    2  

Fjerne og legge tilbake asfalt

 244     vigrestad     1
Jeg skal til å planlegge en rute for legging av fiberkabel til altibox til mitt hus, i forbindelse med dette må jeg igjennom mitt gårdsrom som er asfaltert. Tenke å skjære en kanal i asfalten som blir 10-20 cm bred og lurer på hva folk anbefaler meg å gjøre med denne kanalen i etterkant når fiber er lagt og kanalen igjennfylt?

Jeg ønsker helst å legge tilbake den asfalten jeg kapper vekk og prøve å fuge\sementere eller lignende for å tette helt igjen slik at det blir "fint" igjen.... hvordan kan jeg best løse dette uten at jeg må få asfaltert på nytt?
Signatur

   #2
 38,290     Lillestrøm kommune     0
Det fungerer ikke, men mulig de har et sverd som kan kutte trekkerøret ned i bakken uten å ta opp så stor bredde. Har du sett på alternativ trase ? De blåser fiberen inn så det betyr ikke noe om den ligger i sving utenom. Trekkerøret er normalt gratis (på hytta fikk vi 10kr/m rør vi selv la i bakken).

Tuvas svar er dessverre normalt ikke mulig. De bruker løsfiber de blåser inn i trekkerøret.
   #3
 1,459     Trondheim     0
Vinkelsliper med diamant skive kapper asfalt uten problem. Gir et par mm kutt og burde være mulig å legge asfalten tilbake.
Signatur
   #4
 5,251     Sørlandet     0
Skjære pent rett kutt, fjerne asfalten og banke nedi kaldasfalt etterpå.

Å ta vekk asfalten og legge denne tilbake hel trur jeg blir vanskelig.
   #5
 5,854     OSLO     0
Det fungerer ikke, men mulig de har et sverd som kan kutte trekkerøret ned i bakken uten å ta opp så stor bredde.  Har du sett på alternativ trase ? De blåser fiberen inn så det betyr ikke noe om den ligger i sving utenom. Trekkerøret er normalt gratis (på hytta fikk vi 10kr/m rør vi selv la i bakken).

Tuvas svar er dessverre normalt ikke mulig. De bruker løsfiber de blåser inn i trekkerøret.

hos oss, i oslo, trakk Altibox kabel i trekkerøret.
den var svart også, dvs ute-type, så hvis man henger opp en wire kan den nok stripses til den...

men det beste er jo og få den i bakken. jeg hadde gjort mye for og unngå og ødelegge asfalten.
den splitten i asfalten vil garantert ikke være pen om noen år....
   #6
 317     0
Uten at jeg har prøvd selv, men kunne det kanskje gå an dersom man varmer bitene som er fjernet med for eksempel en gassbrenner i kantene før de legges tilbake?
   #7
 38,290     Lillestrøm kommune     0
Nei, det vil ikke virke. Men traseen, gå halve hagen rundt for å komme inn et annet sted ?  På Jessheim vet jeg de gravde med et slikt grovt sverd som puttet kabel/evt kabelrør i bakken.

Skjære ut bredden eller 2x bredden til en granitt belegningsstein og legge den/de i betong i sprekken ? Da bør denne linjen legges på et fornuftig sted. Men jeg garanterer ikke noe.Edit: På gangvei så så jeg at de la slik betongstein med prikker for blinde ved fotgjengerovergang her kappet de hull i asfalt til slike.
Siste redigering: Wednesday, February 17, 2016 2:59:01 AM av HSt

   #8
 269     0
Usikker hva utstyret heter, men her "sagde" dem ett spor i asfalten og la trekkerør 25cm ned i bakken. Deretter fylte dem igjen med noe svart klissete greier som ligner asfalt. Når det tørket ble det heilt stivt, og knapt synlig.
   #9
 919     Norge     0
Ser de i gata sager et spor på ca 5 millimeter som de klarer å få ned kabel så fylles sporet m svart tjærelignende greier som blir hardt.
Ring og snakk m fiberleverandøren så får du vite hvordan de vanligvis gjør det.
   #10
 7,686     Bærum     0
Det heter microtrenching og benyttes som et alternativ til graving. Dette kan du ikke gjøre selv da det krever spesialutstyr. Hvis Alibox skal legge kabel i gaten utenfor så kan de kanskje ta din gårdsplass i samme slengen.
  (trådstarter)
   #11
 244     vigrestad     0
Tusen takk for alle svar, ser ut som jeg må replanlegge ruten til kabelen og heller ta en lenger rute for å unngå asfalt men skal høre med Lyse om hva det koster for å få dem til å fikse det
Signatur
   #12
 15     telemark     0
Heisann folks. Vekker opp denne litt aldrende tråden. Jeg er ute for nøyaktig samme utfordring. Inne på min tomt går det en asfaltert vei videre til tre husstander. Fiber er lagt frem til tomtegrense og jeg må under asfalten og videre gjennom blomsterbed og inn til husvegg. For min del finnes det ingen andre muligheter og jeg har derfor følgende tanke på hvordan jeg skal løse denne problemstillingen.

Jeg planlegger å leie en betongsag (LINK) og sage to rette kutt i asfalten med 4 cm avstand. Deretter bruker jeg en hakke for å få opp asfalten samt lage et spor 10-15 cm under toppen på dagens asfalt.

Jeg planlegger videre å legge et 32mm stålrør (LINK) ned i "grøfta" og fylle igjen med samme masse som jeg har hakket vekk og deretter kaldasfalt på toppen. Så trekker jeg det oransje trekkerøret fra altibox gjennom stålrøret og videre inn i blomsterbed. Dette for å unngå at trekkerøret til fiberen blir ødelagt på sikt av bruken av veien.

Høres dette ut som noe som er gjennomførtbart?
Kan jeg benytte andre typer rør enn stålrør?
Vil glatte PVC-rør fungere?


Blir happy for alle svar!
   #13
 38,290     Lillestrøm kommune     0
Vi brukte korrugert rør fra Biltema men de er ikke kjøresikre vi tredde inn et PE rør (vannrør) de er veldig sterke og siden de er glatte er det lett å tre inn fiberrøret.
   #14
 15     telemark     0
En annen mulighet er å legge det oransje fibertrekkerøret direkte i spalten jeg lager til og deretter legge kabelvernrør over denne. LINK

Dette bør vel være tilstrekkelig sikring for å ikke belaste fibertrekkerøret?
   #15
 38,290     Lillestrøm kommune     1
De nye trekkerørene er nå veldig tykkveggete så jeg tror de tåler mye, men kanskje de skrapeste steinene unngås.

Der vi la trekkerør gjorde vi det fordi de aldri fikk levert riktig trekkerør og vi måtte se å få ting i bakken før telen tok helt overhånd. (Drar du trekkerør inn i det korrugerte røret så trengs en trekketråd).
   #16
 95     Hordaland     0
Hos oss kutta de et ca 3cm kutt i asfalten, skrapre ut litt grus og la i fiberen,så noe gummistoff på toppen før de hadde litt asfalt oppå der igjen. Gummistoffet lignet litt på sikaflex, men var mykere og blåste seg litt opp.
   #17
 15     telemark     0
Ok. jeg skal undersøke nøyaktig hvilket trekkerør jeg får og så beslutte hva jeg gjør. Fordelen med å legge et stålrør direkte under asfalten er at jeg ikke trenger å grave så dypt, og så trenger jeg ikke tenke noe mer på det heller i tiden som kommer.

Men det er jo klart at dersom trekkerøret er kraftig nok til å kunne legges direkte under asfalten så sparer jeg jo meg for en del ekstraarbeid.
   #18
 3,277     I huset mitt     0
Er nok en fordel å legge fiber i godt farga/synlig rør, så den lett sees ved fremtidig arbeide. -Ulempen med å legge fiberkabelen veldig grunnt er jo at den nesten garantert blir kuttet ved alle enkle inngrep, eks re-asfaltering....

Mulighet får å grave den dypere og så re-asfaltere igjen der den krysser ev legge belegningsstein tvers over veier den den krysser? (naturlig fartsdump)
   #19
 15     telemark     0
Godt poeng det med reasfaltering. Jeg ser at jeg kan leie asfaltkutter som kutter ned mot 20cm. Selv om asfalten bare er ca 5cm tykk så får jeg jo røska greit opp i grusen som jeg skal spa / hakke ut etterpå. Stålrør vil uansett beskytte mer enn om jeg dropper det.

Selve veien fører bare til tre hus så det er ingen hovedfartsåre akkurat, og med 3,5m bredde er det ingen hastighet å snakke om heller.
   #20
 8,022     Bærum     0
Kuttet masse asfalt i fjor i forbindelse med drenering osv. Stor vinkelsliper med diamantblad fungerer helt fint. Vipp opp asfalten, og bruk en smal spade e.l for å grave ut dypere i subbus under.