5,340    3    0  

Fordeler og ulemper med fjelltomt

 9     Østlandet     0
Hei

Har funnet en flott tomt, men minuset er at den er av fjell. den er svakt skrånende...Betyr fjelltomt automatisk masse sprenging og greier og betyr det at feks arbeid med tomt og grunnmur da blir dyrt?! Type i forhold til å ha en tomt med løsmasser som er flat? Kan vi ha hus på plate på denne tomta eller hva?

   #1
 5,188     Østlandet     0
Ja, du kan ha plate, men jeg vil anbefale deg kjeller siden dette er skråtomt. Mange støper plate for å spare penger, men angrer etterpå når plassbehovet garantert øker.

Fordelen med fast fjell er at du ikke får setnings-problemer.
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 9     Østlandet     0
Men sprenging, graving, bortkjøring av masser OG opparbeiding av grunnmur med underetasje blir vel fort vekk 400.000?
   #3
 813     Østfold     0
Er tomten stor?
Noen åpenbare fordeler med fjelltomt er som nevnt over her, liten sannsynlighet for setningsskader om man komprimerer skikkelig. Det blir ikke mye leire og søl under og etter bygging, sprengsteinsfyllinger drenerer meget godt.
Om tomta er stor,og du må sprenge en del så kan du opparbeide tomta med steinen. har du en som er flink til  å sprenge,og du har en flink maskinfører og litt plass så kan du sortere masse såpass godt at behovet for å kjøpe masse nesten blir borte (stein er dyrt)
Ta min tomt som et eksempel:
Jeg sprengte masse, og passa på å sortere godt. Det ble ikke kjøpt noe ferdigmasse utenom 3 lass 20-60 for å rette av sprengsteien huset skulle stå på,og 7 lass singel til såla. Alt annet, vei+gårdsplass fundamentet til huset ble opparbeidet kun med massene fra sprengingen. Som bonus sorterte jeg også ut de mest firkanta steinene som ble brukt på et natursteinsmur prosjekt vi hadde samtidig noen mil unna, tok også ut en del stein som ble brukt til og opparbeide 70m vei samme sted som natursteinsmuren ble laget.

Se bilder opparbeidelese av tomt : http://www.byggebolig.no/index.php/topic,31925.0.html
Signatur