15,028
16
4
Hvordan få pen grunnmur? Male eller plater?
875
0
Har en grunnmur som ikke er noe pen. Tror det er støpt plate med noe thermo elementer!??
Kan jeg bruke silikon i alle sprekkene og så male over alt til slutt? Eller må det lektes ut og kle med plater?
Kan jeg bruke silikon i alle sprekkene og så male over alt til slutt? Eller må det lektes ut og kle med plater?
maler du den må den males på nytt etter et par år osv. med mindre du ikke kjøper en dyr og god maling ( sika sin silikat murmaling) slamming er et billig og greit alternativ
Finnes det ikke noe "maling" med steiner/klumper i som er beregnet for sånn grunnmur?
Leveres i plastspann som tilføres vann og blandes med visp.
Konsistensen blir som maling med sement i. Påføres med egnet kost. Har funnet den rimeligst hos Coop.
Mulig jeg tar feil, men har sett en del avflasset maling på tidligere Heydipåført mur.
Fikk ikke helt den strukturen jeg ønsket, så jeg endte opp med å pusse over den etterpå.
det blir faktisk veldig pent også
http://www.steni.com/article.asp?uid=30&CID=77
hvorfor gjøre det vanskelig når man kan gjøre det lett.
20 års erfaring.samme bedrift siden 1998.
JM Entreprenør jobber jeg
hvorfor gjøre det vanskelig når man kan gjøre det lett.
20 års erfaring.samme bedrift siden 1998.
JM Entreprenør jobber jeg
Slik det var gjort der jeg var på besøk hadde de bare satt platene mot hverandre i hjørnene.
det får jo ikke blitt pent det da
hvorfor gjøre det vanskelig når man kan gjøre det lett.
20 års erfaring.samme bedrift siden 1998.
JM Entreprenør jobber jeg
Valgte lyseste Steni-plate - nesten hvit. Hvite fugebånd og hvite alu-profiler på utvendige hjørner. De hvite hjørneprofilene gjør at hjørnene blir fine og skarpe. Det ser i grunnen ganske OK ut. Alle naboene skryter også og sier at det ser veldig bra ut, så da gjør det vel det :) Er i grunnen blitt et helt nytt hus, litt funkis-aktig.
Med hvite fugebånd og hvite plater er ikke skjøtene så veldig påfallende. Unntaket er seff når solen står litt skrått på, da blir det jo mer synlig. Men det kommer ihvertfall ikke mer fuktighet inn i muren, og fremtidig vedlikehold blir bare å høytrykkspyle år om annet.
Kan jo hende du bør slamme de store overgangene uansett, men murmal er kjempefin i toppstrøket også.
http://www.tjaralin.no/produkt.aspx?websidenr=13
Før murmaling kan du bruke noe som heter Seis. (Seis for Murmal er en fargeløs væske beregnet til forsterkning av gamle murfasader. Brukes som grunning på porøse underlag, samt underlag tidligere malt med kalkmaling, sementmaling og andre malinger som smitter. Gjør at murmalingen sitter bedre)
Det er det eneste som holder på lang sikt uten en masse vedlikehold.
En mur trenger å puste og da må en behandle den ofte, og nesten all murmaling som har blitt solgt de siste årene er alt for tett og puster ikke. Derfor flasser de aller fleste grunnmurer du ser rundt om kring.
Smakk på med plater og pent holdbart resultat uten vedlikeholdsarbeid (og det er viktig)
Var noe sånt jeg tenkte på også! Hm, noen som har erfaring med det?
Men jeg har jo bare ei støpt plate med sånne termo eklementer(tror jeg), er det fortsatt veldig viktig med lufting da?