18,125    4    4  

Pris for støp av terrasse/platting inkl grunnarbeider?

 88     Telemark     3
Vurderer å støpe terrasse/platting på ca 70 kvm men har ingen anelse om kostnader vedrørende dette. Huset ligger på flat tomt og det er treterasse der per dd. 

Er det noen som har anelse om kvm-pris/totalpris inkl graving og alt som må til?

   #1
 29     Gjøvik     1
Hei!

Siden du ikke har fått noen svar bidrar jeg med min erfaring med å gjøre dette selv..

Har totalt støpt 120kvm med platting rundt huset, med 25cm grov grus, 5 cm 0-8mm og isolasjon. Tykkelse 10-12 cm, C30 ferdigbetong. Tror det er ganske overkill, samtidig står det støtt til dommedag + noen uker Smile Et 4 cm lag med sølt betong var for hard kost for en 1.7tonns minigraver.

På 50kvm (støpte i flere deler) regner jeg med å ha brukt ca. 30.000 inkl armeringsjern og leie av maskiner og utstyr. Fra en håndverker som ikke er kjent for å være spesielt rimelig fikk jeg tilbud på "ca 20.000" for bare selve støpingen med glatting, og bestemte meg for å gjøre alt selv. Faren med det er selvfølgelig at man kan være uheldig og måtte slipe litt i etterkant hvis man er uerfaren eller er uheldig med vær eller betongleveranse. Man får ikke så mange forsøk med betong...

   #2
 234     0

Vurderer å støpe terrasse/platting på ca 70 kvm men har ingen anelse om kostnader vedrørende dette. Huset ligger på flat tomt og det er treterasse der per dd. 

Er det noen som har anelse om kvm-pris/totalpris inkl graving og alt som må til?


Gjør et forsøk på å gi deg en pekepinn.

2 dager med minigraver = 10,000,- (dels for å grave ned, dels for å flytte masser)
1 lass bortkjøring = 3500 ? (Med mindre du kan legge massene et annet sted på tomten)
18m3 pukk (muligens mer avhengig av hvor drenerende tomten din er) = 7500,-
1 dag leie kraftig hoppetusse (alternativt kjør over med gravemaskin noen ganger) = 1500 - 3500
70m x 4 x 2"4" forskaling : Aner ikke hva du får treverket for.  Gjetter på 4-5000 inkl skruer mv.
70m2 med isopor/XPS = 10000 ? (husker ærlig talt ikke m2 pris for XPS)
70m2 med armeringsnett/-stål + "knotter" til å legge disse i = 5-8000 ?
9m3 (dvs 10-11cm) med egnet betong = ~35-40.000 inkl. tilkjøring

Alt i alt :
Grunnarbeider mv : 20-25.000
Forskaling : 5.000
XPS, armering etc : 15-20.000
Betong : 40.000

Jeg ville gjettet på ca. 80.000.  I tillegg kommer naturligvis innleid arbeidskraft for evt. grunnarbeid / støp o.l.  Jeg gjorde alt selv - og hadde vel og merke *aldri* gjort noe tilsvarende før, og det gikk helt fint.  Forskalingen holdt bra (jeg støpte 15m2 såle til tilbygg + ca. 27m2 platting) men så hadde jeg også forsterket alle hjørner og spenn/strekk godt, og selv da var stort sett alle skruer strukket og skjeve når jeg skulle skru ned forskalingen.  Noe krevende å få fint fall + slett overflate, men det var ikke veldig vanskelig.  Jeg brukte 3 dager på å skru sammen forskalingen inkl. å forankre den (noe som var noe krevende i mitt tilfelle fordi jeg støpte såle til et tilbygg - måtte borre inn jern som ble støpt fast i forkant).  Ville tro at hvis tomten din er flat så bruker du ikke mer på 70m2.  Det tar litt, men ikke allverdens tid å legge ut XPS, disse knottene og armeringsjern mv, så jeg ville faktisk regnet 2 dager på det også.

Skal du ha noen til å gjøre alt for deg så blir det nok kjapt relativt dyrt.  Ville gjettet på 2-25000kr/m2 + mva. men det er helt ukvalifisert gjetning fra min side.

Lykke til!
   #3
 598     Vestlandet     0

Skal du ha noen til å gjøre alt for deg så blir det nok kjapt relativt dyrt.  Ville gjettet på 2-25000kr/m2 + mva. men det er helt ukvalifisert gjetning fra min side.


25k + mva pr m2 kun for arbeidet. holy crap  ;D ;D ;D ;D ;D
   #4
 234     0


Skal du ha noen til å gjøre alt for deg så blir det nok kjapt relativt dyrt.  Ville gjettet på 2-25000kr/m2 + mva. men det er helt ukvalifisert gjetning fra min side.


25k + mva pr m2 kun for arbeidet. holy crap  ;D ;D ;D ;D ;D


Da antok jeg vitterlig at alt var inkludert !!!! Dvs ca 170K for jobben.  Godt mulig at det er for høyt, men etter å ha sett på noen tilbud for diverse jobber så har jeg per definisjon endt opp med å gjøre mye selv.  Tilbudene ender enten i 1) totalt useriøse tilbud av selskaper ("selskaper") som har "eksistert" i ca. 3 timer (okeida, overdriver noe) ELLER 2) enterpriseselskaper som antar at hver jobb de gjør skal gi et signifikant hopp på Norges fastlands-BNP.  Se tråden min om å få lagt bruddskifer på 29m2 hvis du lurer på hvorfor du aner eimen av irritasjon ;-)