3,628    4    0  

Spørsmål vedr. Jackon ringmur til inngangsparti og ymse utfordringer.

 8     0
Jeg skal sette opp nytt inngangsparti og har i den anledning investert i 30 cm Jackon ringmur type R.

Jeg har aldri satt opp noen form for mur før, så jeg er veldig usikker på hvordan jeg begynner. Ingen av instruksjonene jeg har funnet dreier seg om mine spørsmål, for jeg lurer veldig på hva som kreves av grunnarbeid før jeg begynner. Det hele ble ikke bedre av at varene jeg fikk levert av Byggmakker ikke stod helt i stil med det jeg avtalte med selgeren. Jeg var i utgangspunktet innstilt på å legge såleblokk, men dette ble ikke levert. Etter å ha spurt litt rundt ser det ut til at såleblokk ikke er nødvendig for min del, så det er greit nok.

Men til spørsmålene mine: Kan ringmurselementene plasseres mer eller mindre på bakkenivå, uten å fylle på med spesielt mye masse rundt? Jeg må naturlig nok få toppen av elementene til å flukte med toppen på eksisterende mur, så jeg må jo grave litt ned. I tillegg har jeg forstått at jeg må legge ca 20 cm med pukk i bunn, før jeg legger på jackofoam for å hindre telehivskader. På innsiden av muren har jeg egentlig bare tenkt å la det være krypkjeller med isolert bjelkelag, siden jeg har hørt at sukkermaur kan bli et problem hvis man fyller "tomrommet" med isopor. Jeg er heller ikke særlig tilhenger av betonggulv, siden jeg liker gulv som knirker og beveger seg med årene.

Jeg har derfor sett for meg følgende: Jeg graver ~30-40 cm ned over hele grunnflaten (+ en halvmeter ekstra på utsiden av konstruksjonen) til påbygget og fyller hele "hølet" med pukk/grus som jeg avretter og legger Jackofoam-plater på. Så setter jeg ut elementene, legger på plass armeringen og fyller på med betong.


Men her møter jeg imidlertid på vanskeligheter. Jeg hadde sett for meg at elementene skulle være jevnt 30 cm høye på begge sider, men det er bare den ytre veggen av elementene som er 30 cm høy. På innsiden er elementene kun 15 cm høye. Det medfører altså at jeg må gjøre et eller annet merkelig(?) med bjelkelaget. Huset har jo et normalt bjelkelag oppå den gamle grunnmuren, og jeg hadde tenkt at bjelkelaget i det nye påbygget skulle flukte helt greit med det gamle, uten større utfordringer. Nå ser det imidlertid ut til at jeg må legge bjelkelaget 15 cm lavere enn toppen på grunnmuren, på grunn av utformingen av ringmurselementene. Det var ikke dette jeg hadde sett for meg i det hele tatt, og jeg lurer veldig på hvordan dette kommer til å se ut, for ikke å snakke om hvordan dette vil komme til å se ut mtp krypkjellerløsningen jeg opprinnelig hadde sett for meg... Et annet problem som melder seg er også mulighetene for god ventilering når jeg kun har 15 cm "bakkeklaring" å gå på innvendig.

Det er ikke beint fram å støpe dekke, heller, siden jeg har lagt opp til en åpen løsning inn mot eksisterende bjelkelag... Og siden jeg har tenkt at det skal være en krypkjeller er jo elementene dimensjonert for kaldt rom i tillegg. Hvis jeg da legger inn isopor og støper dekke risikerer jeg vel å få et veldig kaldt gulv, eller? Dekket vil uansett ligge på høyde med grunnmuren på huset, og vil gi en høydeforskjell på 17-18 cm mellom inngangspartiet og gulvet i rommet inenfor. Lite sugen på det!

Kan jeg eventuelt fylle opp med pukk og grus i "krypkjelleren", legge et tynt støp og deretter legge et bjelkelag direkte oppå dekket? Finnes det evt andre løsninger som hindrer fukt og råte og som gjør at jeg lett kommer opp på høyde med eksisterende bjelkelag? Høydeforskjell på gulvene er uaktuelt.

(Tidligere har det vært gjort en smått hårreisende løsning med å fylle opp med grus ca 20 cm opp på reisverket og til slutt støpe et dekke som kom på høyde med gulvet i rommet ved siden av. Dette har selvfølgelig ført til store råteskader som kom for en dag da jeg begynte rivningsarbeidet..)

Det ble visst en lang post, dette. Tar imot innspill og tips med takk. Bare spør om det er noe jeg ikke har redegjort godt nok for...

Hilsen en i villrede!

   #1
 38,487     Lillestrøm kommune     0
Se på nettet hos Jackon, du ser at kantelementene dine er beregnet for støpt såle på mark, dette er grunnet til at de er lavere på innsiden enn på utsiden.

Skal du ha bjelkelag så burde du trolig brukt Jackon 350 blokken. 

Visste Byggmakker at du skulle ha krypkjeller ?  (Krypkjellerløsningen er heller ikke anbefalt). Jeg ville gått for støpt såle på mark, du må ha radonduk og kan få denne i en "maursikker" utgave. Du skal ha mye isolasjon under gulvet så det skal ikke bli noen dårlig isolert løsning av dette.

Svaret klargjør problemstillingen, men bringer deg kanskje ikke nærmere målet.


  (trådstarter)
   #2
 8     0

Se på nettet hos Jackon, du ser at kantelementene dine er beregnet for støpt såle på mark, dette er grunnet til at de er lavere på innsiden enn på utsiden.

Skal du ha bjelkelag så burde du trolig brukt Jackon 350 blokken. 

Visste Byggmakker at du skulle ha krypkjeller ?  (Krypkjellerløsningen er heller ikke anbefalt). Jeg ville gått for støpt såle på mark, du må ha radonduk og kan få denne i en "maursikker" utgave. Du skal ha mye isolasjon under gulvet så det skal ikke bli noen dårlig isolert løsning av dette.

Svaret klargjør problemstillingen, men bringer deg kanskje ikke nærmere målet.


Hei, takk for svar.

Ja, jeg sa at jeg hadde tenkt å legge bjelkelag... Jeg vet at krypkjeller ikke er anbefalt, men slik jeg ser det vil det være det minste av to onder, gitt forutsetningene jeg begynte med.

Mener du at du ville støpt en såle og lagt bjelkelag oppå?
   #3
 38,487     Lillestrøm kommune     0
Jeg ville sløyfet bjelkelaget, det du har kjøpt er ringmurselementer som gir forskaling helt til topp av støpt dekke. Veggen starter da med en bunnsvill ned på dette (med svillemembran under). Du kan hvis du vil legge en grovstøp i bunn, legge isolasjon oppå og deretter støpe sålen flytende oppå dette, men det skulle holde med pukk,singel isolasjon , påstøp (og så må du plassere radonsperren ned i denne konstruksjonen også). Jeg har ikke tykkelser av isolasjon i hode med Tek-10 krever noe slik som 25-30cm isolasjon i gulv.

(Ellers er type R egentlig ikke beregnet på rom til beboelse pga trolig tynnere isolasjon enn det som kreves nå ..., ser dette når jeg gikk inn på Jackon's hjemmeside, kvaliteten på rådene du har fått fra Byggmakker er veldig dårlig.  Kanskje kan Jackon hjelpe deg med en skisse gitt de "gale" delene du hittil har fått levert.)
  (trådstarter)
   #4
 8     0
Har nå snakket med Byggmakker. De skal høre med Jackon om retur av elementene, noe som i grunn ikke burde være noe problem siden jeg ikke har noen spesialtilpasninger. Elementene er helt fint gjensalgbare for jackon, så jeg krysser fingrene for at dette går i orden.

Selgeren på byggmakker var ikke klar over at R-elementene ikke hadde opplegg for svill uten å støpe såle, så da har både han og jeg lært noe nytt.. :] Har jobbet i salgsbransjen selv, så jeg vet at slikt skjer. Fyrer meg ikke veldig opp over det. Det ideelle hadde vært om han visste det fra før, men av erfaring vet jeg at det er umulig å ha oversikt over absolutt alt i en slik jobb. Shit happens.

Ellers har jeg nå fått svar på de spørsmålene jeg hadde vedr. grunnarbeidet etc, så da er det bare å få levert de nye elementene og støpe i vei!  8)