6,149    4    1  

Støpe søyler til bod

 282     Rogaland     1
Vi bor i en såkalt enebolig i rekke, hvor husene er adskilt med carport. Vår carport er 3x10 meter med 6 meter takhøyde. Jeg skal bygge en snekkerbod i carporten. Boden skal være avlang, 2 x 5 meter, full takhøyde med flatt tak som skal være solid nok til å lagre ting oppå.

Jeg har tenkt å bygge denne på søyler. Har ikke begynt å grave enda, men jeg tror og håper at grunnen i carporten består av hardpakket pukk. Tenker å grave så langt jeg kommer, helst 60-70 cm og støpe i rør.

Da jeg nylig bygde markterrasse gravde jeg 70 cm hull for hånd og støpte i papprør. Har lest om litt andre løsninger nå og har noen spørsmål:

Ser at mange anbefaler jordbor. Jula selger et til 2000 kr med borediameter 15 cm. Da får jeg akkurat trykket ned et rør på 15 cm, men får jo ikke lagt verken pukk/stein eller støpt noe rundt røret?

Har også vurdert ferdigstøpte søyler med stolpesko. Stabiliserer man disse kun ved å fylle inntil med pukk og stein? Jeg ville helst støpt litt rundt dem også, men dersom jeg skal blande betong kan jeg jo like gjerne støpe hele røret selv..

Ser at noen også anbefaler å isolere med XPS under søylene. Hvor nødvendig er dette dersom jeg graver meg ned til frostfritt og dersom grunnen for det meste består av stein og pukk?

   #1
 81     Trondheim     0
Dette lurer jeg også på så løfter denne litt  :)

Føyer på ett spørsmål angående komprimering av masse om mann graver ett hull for hånd og støper søylen. Holder det å komprimere for hånd også?
Signatur
   #3
 1,231     Bergen     0

Ser at noen også anbefaler å isolere med XPS under søylene. Hvor nødvendig er dette dersom jeg graver meg ned til frostfritt og dersom grunnen for det meste består av stein og pukk?

Jeg klarer ikke skjønne noen grunn til dette. XPS lagt rundt toppen av søylen kan jeg skjønne, siden det hever nivået for frostfri dybde.
   #4
 633     0
Når du sier carport tenker jeg på en overbygd parkeringsplass, stemmer dette? I så fall, kan hende det holder med et lass pukk som du komprimerer og fundamenterer boden som en "flytende terrasse"?