16,127
18
4
Oljet eller lakket eikeparkett?
73
1
Vi har etter mye om og men bestemt oss for eikeparkett i hele første etasjen selv om vi har fire hunder. Men hva anbefaler dere av oljet eller lakket parkett? Hva krever minst vedlikehold?
Vi velger rett og slett en som mest sannsynlig kommer til å se litt "rustikk" ut når den slites... altså slites/eldes med stil.
Blir nok skraper i den, men vi bor liksom der...
Minst vedlikehold må vel bli lakkert vel...
Det er det jeg har blitt anbefalt ihvertfall...
Skal faktisk ha oljet gulv på badet og!
Når det er sagt: jeg har snakket med folk i ettertid som har hatt oljet gulv og sier de ALDRI skal ha det igjen. :-\
Jeg hadde ikke vært i tvil. Hvis du velger lakkert gulv, må du både slipe og lakkere gulvet når det blir stygt (og det blir det vel om du ikke er hard med klosaksa...).
Velger du oljet gulv, legger du på et nytt lag med olje. Det er utrolig mye enklere.
Som "svirre" så flott sier eldes et eikegulv med stil, men det gjør ikke lakken.
Det er jo en grunn til at de stort sett oljer tregulv i store offentlige bygg; mye mindre vedlikehold. Skal du ha et gulv det virkelig glanser av, må du vel lakke det. Men da må du vel også hive bikkjene på dør?... :P
Jeg har hatt oljet heltre-gulv i 4 år uten å legge på ny olje.
vasker du gulvet ofte med MYE såpe må du selvsagt olje oftere.
Støvsuger og tørrmopp gjør susen. Får du flekker tørker du opp med en fuktig klut.
Mvh
KM
Vask minst mulig, og aldri med annet enn et nøytralt vaskemiddel, så går det lang tid før du må ojle/vedlikeholde igjen.