1,515    8    0  

Bytte kjellerbod

 11     Oslo     0

HEI!

Jeg eier en leilighet i 4 mannsbolig, og jeg fikk kontaktet av en annen nabo som ønsker å bytte kjellerbod noe jeg får en mindre enn det jeg har nå. Boligen er selveiet og befinner seg i oslo. Hvordan skal dette vurderes/måles verdi av kvm på kjellerboden?

   #1
 1,519     Akershus     0
Dumt om en kjøper tenker at boden er for liten og finner noe annet. Jeg vil anta at det ikke er mulig å bygge ut bodene. Da må lagring skje i boligdelen. M2 prisen bør da kanskje ligne på resten av enheten. Vil han betale bare noen tusenlapper kan du jo spørre om du kan kjøpe hans bod også.
  (trådstarter)
   #2
 11     Oslo     0
Saken er at vedkommende ønsket å bytte til en annen bod rett under leiligheten deres (ligger 1. etg), slik at de vil benytte den muligheten til å danne trapp ned og gjøre kjellebod om til et ekstra rom. Dette betyr blant annet at de får enda mye verdistigning på leiligheten når de innfører et ekstra rom i kjeller. Leiligheten min ligger i 2. etg, gjør at jeg ikke har noe nytte av å få til et ekstra rom med direkte tilgang til leiligheten.

Det er en situasjon gjør at de får mange fordeler og ikke jeg. Jeg finner ikke referanser/kilder hvordan man måler verdi av arealet, slik at jeg burde få igjen av et slikt bytte.
   #3
 25,400     Akershus     0
Før en går videre bør det avklares om dette er greit med sameiet. Hva sier kommunen til innredning av oppholdsrom? Videre brannseksjonering og rømming fra ev nytt rom i kjeller.

Hyggelig om du vil være behjelpelig, men kan bli endel styr for utbygger.
Signatur
   #4
 15,540     0
Brann seksjonering er det første som må sjekkes. Er det nyere bygg er det sikkert betong tak. Da kan eier i 1 etg glemme å ta hull i dette. Var borti brann i fellesarealer i hus fra ca 1988 og her ble alt utbrent inkl. strøm, telefon og kabeltv som var ført i taket. Men heldigvis var branntetting OK slik at det var bare litt røyk i trapp og alle kunne flytte inn igjen samme kveld men uten strøm etc.
Hvis eier i 1 etg får boligareal av dette skal sameierbrøken for denne seksjonen økes.
  (trådstarter)
   #5
 11     Oslo     0
Det finnes allerede kjelleraeral hos en annen seksjon som er gjort om til boareal i samme bygg, og regner med at dette ikke skulle by problemer for å dem å innrede boareal nede i kjeller - så fremt de får grønt lys av sameiet. Poenget mitt er at jeg ikke ønsker å "selge" meg blllig ved å bytte bort kjellerbod, da de kan få hundretusener verdiøkning av boligen hvis de innreder kjelleren til boligformål. Hva og hvordan kan jeg kreve av en annen seksjonseier, slik at jeg får en del igjen?
   #6
 971     Krikaveien     0
Tja, det er jo regnestykket baklengs.

De vil øke verdien på sin bolig med x kroner. For å gjøre det må de bytte (kjøpe) boden din, og de må koble seg til og oppgradere. Da får de 10-15-20m2 til en verdi av feks 30.000,- pr m2. Det koster nok minst 10.000,- pr m2. Differansen er da 30-10=20.000,- pr m2.

   #7
 5,337     Tromsø     0
Bodplass er gull verdt, jeg ville aldri gått med på bytte til en mindre bod uansett hva jeg fikk betalt.

Jeg ville heller ikke "hjulpet" andre til å gjøre om kjellerbod i et leilighetsbygg til oppholdsrom. De vil sannsynligvis selv få lite eller ingen bodplass om de gjør dette, og da risikerer man fort at de begynner å lagre sine bildekk, skibokser, sykler etc i fellesarealer til ulempe for andre beboere.
I tillegg er det gjerne ganske omfattende og dyre tiltak som som skal til for å få laget oppholdsrom i kjeller som tilfredsstiller bygningsteknisk forskrift og har godt inneklima, utsyn og rømningsvei. Trapp vil også spise areal i begge etasjene. Naboene som ønsker å gjøre dette er sannsynligvis bedre tjent med å investere pengene de vil bruke på bytte og ombygging av bod i å flytte til en større bolig.
Signatur

   #8
 918     OSLO     0
Hvor stor er boden du gir opp, og hvor stor er den nye du får? Og hvor stor er leiligheten din? Ikke at dette har så mye å si for selve spørsmålet ditt, men slik diskusjonen har utviklet seg her synes jeg det er relevant.

Normalt prises slikt bodareal til et sted mellom 3000-10000 innenfor ring 3 i Oslo, mao blir du neppe rik på å selge, men kanskje det finnes annet dere kan ta med i forhandlingen? Har dere flere boder? Trappeboder? Parkering?