667
6
2
Erklæring om ansvarsrett - juridisk avtale?
5
2
Hei,
Vi har akkurat levert byggesøknad til kommunen, men har ønske om å bytte entreprenør for grunnarbeid. Vi lurer på om dette er uproblematisk, eller om vi nå har forpliktet oss til valget av entreprenør, og om dette gjelder som en bindende avtale, og entreprenøren kan søke om økonomisk kompensasjon for tapt arbeid etc.
Vi søker som privatperson og selvbygger med innleide foretak.
Vi forsøker å finne informasjon i Bustadoppføringslova, men blir ikke helt kloke...![Sad](/assets/plugins/sceditor/emoticons/sad.png)
https://lovdata.no/dokument/NL/lov/1997-06-13-43?q=bustadoppf%C3%B8ring
Håper noen har svaret:)
Vi har akkurat levert byggesøknad til kommunen, men har ønske om å bytte entreprenør for grunnarbeid. Vi lurer på om dette er uproblematisk, eller om vi nå har forpliktet oss til valget av entreprenør, og om dette gjelder som en bindende avtale, og entreprenøren kan søke om økonomisk kompensasjon for tapt arbeid etc.
Vi søker som privatperson og selvbygger med innleide foretak.
Vi forsøker å finne informasjon i Bustadoppføringslova, men blir ikke helt kloke...
![Sad](/assets/plugins/sceditor/emoticons/sad.png)
https://lovdata.no/dokument/NL/lov/1997-06-13-43?q=bustadoppf%C3%B8ring
Håper noen har svaret:)
Siste redigering: Tuesday, December 13, 2016 5:20:21 PM av nytthus2017
Endring av ansvarsrett kan gjøres når som helst i byggesaken (via ansvarlig søker). Byggesaksforskriften (SAK10) setter visse vilkår ved slik endring, som at tiltaket må godtgjøre at de eventuelt utførte arbeid er ihht forskrift og at det er klart hvilket foretak som har ansvar for hva (grensesnitt mellom ansvarsrettene/foretakene), se SAK 10 § 12-6.
Autorisert takstingeniør (MNT), Bygg- og tømrermester, Sentralt godkjent for Ansvarsrett og Godkjent Våtromsbedrift (FFV)
Tjenester:
Verdivurdering, tilstandsanalyse, våtrom, uavhengig kontroll, prosjektering/tegning, byggeledelse.
Hjemmeside
I tillegg kommer jo eventuelle privatrettslige avtaler/kontrakter dere har inngått med ulike entreprenører, og adgangen til å avslutte disse. Det er vel heller her det kan skorte for dere og dere må sette dere nøye inn i det.
Hei,
takk for svar!
Vi har ingen avtale/kontrakt enda. Vi har foreløpig bare gitt beskjed om at tilbudet som ble oversendt var aktuelt. Videre har vi hatt kontakt på telefon i forbindelse med behandling av byggesøknad og oppstart. Vi ønskte også et nytt møte for å diskutere detaljer, budsjett og lage en framdriftsplan, men det har entreprenøren ikke tatt seg tid til enda.
Grunnen til at vi nå vil skifte entreprenør på grunnarbeid, er at en annen entreprenør, som vi hadde tenkt å bruke i utgangspunktet, nå har tid alikavel.
Er det flere som har innspill i denne saken?
Så, utført arbeide må du nok betale. Erstatning for tapt framtidig inntekt for entreprenøren: Sannsynligvis ikke.
Med et visst forbehold: Jeg har brent meg på at en løs forespørsel har blitt tolket som en bestilling, så nå (så sent som i dag!) skriver jeg eksplisitt i mine forespørsler: "NB - dette er ikke en bestilling, kun en foreløpig forespørsel". Det kan hende at du har brukt formuleringer som entreprenøren har vært i sin fulle rett til å forstå som en bindende avtale. Men det avhenger helt av den nøyaktige ordlyden. Og har det kun vært muntlig/telefon kontakt kan neppe entreprenøren legge fram annet enn løse minner om hva som ble sagt, og det holder neppe i en konflikt.
Her ser det ut som det er slik som keal skriv og at det kjem an på kva og korleis avtalen er gjort. Om noko er avtalt i det heile. Eg tyder lova slik at om det føreligg ein avtale vert det avtalebrot som det kan krevjast erstatning for.