25    1    0  

Systemair SAVE VSR 300 temperatur problemer

 1     0
Jeg fikk for 1 år siden installert helt nytt balansert ventilasjon i huset vårt fra 1980-tallet.
Type Systemair SAVE VSR 300

Kan noen forklare hvorfor det er så stor forskjell i temperaturer som ventilasjonens følere viser, og det som jeg faktisk måler ut/inn med eget termometer?
Spesielt nå som det er så kaldt ute.

Aggregatet står på et kaldt loft, som i dag holdt +3 grader C.
Alle kanaler er på samme kalde loft, og er isolerte.

I dag tidlig var det -10 ute (målt like ved inntaket), mens aggregatet sin føler for utetemperatur (OAT) viste -1.
Hvorfor denne store forskjellen? Måles ikke denne temperaturen med en gang luften kommer inn fra inntaket, og burde være nær -10?
Kanalen fra ventil til aggregatet er her kort, rundt 3 meter, og isolert.

Tilsvarende ser jeg også på tilluften. (Som er det viktigste problemet)
Jeg har stilt inn tilluften på 22 grader, og føler tilluft (SAT) viser som oftes 20-22 grader.
Allikevel måler jeg luften som kommer ut av ventilene til 12-15 grader.
Er dette normalt?
Jeg måler omtrent samme temperatur i stuen (~5 meter kanal) som på ytterste soverom (~20 meter kanal)
Hele huset føles kaldere enn før nå på vinteren, og virker å kreve mere oppvarming etter at vi fikk installert dette!

Inbuilt temperatur (EAT) virker mere korrekt, da den ofte viser 18-20+ grader, alt etter varmen i huset.

Merker meg også at føler overoppheting (OHT) ofte er høy, 35-40+ grader. Er dette normalt?

Har også "pratet" med ChatGPT om dette, som mener at dette trolig skyldes bypass-ventil eller lekasjer, men kan ikke helt stole på dette.

Er det andre her som har peiling på om dette er normalt, eller om det kan være noe feil på mitt anlegg?





Systemair SAVE VSR 300 temperatur problemer - 20260125_165323.jpg - fantonsen

   #1
 3     0
Har samme anlegg og kan bekrefte noe off målinger på faktisk ute temp og hva anlegget rapporterer. Jeg har antatt at innsug og utblås er så tett på hverandre at det kan påvirke målt temp i anlegget og et utetermometer som står et stykke unna huset. Så kan jo i verste fall være tegn på lekasje eller smitte mellom ut og inn. Dette kan du nok måle ved å sjekke eks co2 i luften som kommer inn. Er den nevneverdig over 500 ppm så vil jeg tro du har smitte. Vi er 5 i huset og utkastet måler ca 7-800 ppm nr alle er hjemme.