22,481
30
2
Forskrift som tilsier at man skal ha pipe i nye hus?
9
Vevelstad
0
Har hørt mye snakk om dette, og vet faktisk ikke om jeg må ha pipe i huset?
Eneste oppvarmingskilden som er påtenkt for øyeblikket er varmekabler i alt unntatt soverom. Må jeg da ha pipe grunnet jeg ikke har noen annen form for oppvarming (varmepumpe etc)?
Eneste oppvarmingskilden som er påtenkt for øyeblikket er varmekabler i alt unntatt soverom. Må jeg da ha pipe grunnet jeg ikke har noen annen form for oppvarming (varmepumpe etc)?
Fra:
http://forbrukerportalen.no/temaer/bolig/ofte_stilte_sporsmal/ekspertbesvarelser/line/nye_tekniske_forskrifter
et rimelig alternativ er kun luft-luft varmepumpe
Har du en av disse alternativene så slipper du også bygge med pipe.
Luft/luft varmepumper er ikke godkjente da de ikke er effektive nok og er kun å anse som tilskudd og ikke hovedvarmekilde. Så ikke tro at en luft/luft kan erstatte en pipe eller noen av de alternativene overfor, da går du på en smell for å si det slik....
Lekehusbloggen min
Terassebyggebloggen
260m2 bta trehus etter TEK07, Thermia Optimum G2 8kw i serie med 200ltr OZO Super. 180m energihull. Roth vannbåren varme.
EDIT; Ett kjapt søk på google ga meg svaret.
Ser ut som jeg må ha pipe da siden jeg kun har varmekabler.
Men, som du sikkert har funnet ut ved å søke, så er det like dyrt/billig å legge vannbåren varme som elektriske kabler.
Fordelen med vannbåren varme er at du da senere kan oppgradere med bergvarme, jordvarme, sjøvarme, solvarme, pellets, sentralfyr, luftvarme hvis du vil og har råd.
Med elektriske kabler så kan du ikke oppgradere, uten å rive opp gulv, legge nytt plattformgulv, pigge opp betong osv.... tipper du ser hvordan dette arter seg til at man egentlig ikke oppgraderer og du er låst for evig tid....
Dette kan, jeg sier "kan" være uheldig ved evt fremdtidig salg og verdivurderinger, særlig fordi man i fremtiden ser for seg at vannbåren varme blir mer og mer standardkrav.
Lekehusbloggen min
Terassebyggebloggen
260m2 bta trehus etter TEK07, Thermia Optimum G2 8kw i serie med 200ltr OZO Super. 180m energihull. Roth vannbåren varme.
Tenk etter: hva hvis strømmen blir borte i 14 dager, midt på vinteren? Hvilke muligheter har en for å kjøre huset på sparebluss slik at en "overlever" og at frosten ikke tar vanninntaket?
Ett alternativ kan være kombinasjon av varmepumpe og aggregat, et annet er vedovn og en 1/2 favn i beredskap.
Ellers som byggebob sier: vurder vannbåren varme, ev med kun el.kassett.
Et annet, og kanskje viktigere aspekt for deg, er den direkte økonomiske situasjonen. Hva koster det å bygge pipe? Hvorvidt du ønsker å ha en ovn i stuen, er ditt valg. Det er lett å fjerne den etter ferdigstillelse.
Det norske folk liker fremdeles å kunne fyre med ved, mange har tilgang på ved som gjør det til en økonomisk oppvarmingsform. Jeg tror et hus uten pipe vil bli mindre verdsatt en en med pipe. For min egen del kan jeg si at jeg aldri ville kjøpt et hus uten pipe - og jeg tror mange er som meg.
Vi søkte om å anvende gassovn som erstatning for pipe. Det ble ikke godkjent uten at det var et fast anlegg. Man kan være enig uenig i hvorvodt det utgjør noen stor forskjell kontra et par mobile gassovner rent varmemessig, men fordelen med fast installasjon er jo utlufting via hull i veggen. I tillegg til pris selvsagt.
Så gass som fast installasjon (gassanlegg til ovn) er også godkjent til erstaning for pipe.
Akkurat den der med pipe i hus eller ikke er nok veldig individuelt. Bor vel par millioner mennesker i ulike byer i norge som aldri har hatt og aldri vil få pipe der de bor.
Kommentar:
Mine barn, som kun kjenner til den jevne varmen av et velregulert vbv anlegg med bergvarmepumpe, antar jeg ikke vil savne den ujevne varmen av vedovn og alt arbeidet med ved når de en gang skal bygge hus om 20-30 år. De kjenner jo ikke til annet... ;)
Lekehusbloggen min
Terassebyggebloggen
260m2 bta trehus etter TEK07, Thermia Optimum G2 8kw i serie med 200ltr OZO Super. 180m energihull. Roth vannbåren varme.
Utlufting på en gassovn er jo ikke store griene i forhold til pipe, er jo ikke mere enn en vifte i veggen.
Mobile gassovner avgir en del fukt og lukt en ikke ønsker å ha i huset, derfor krav til fastmontering og utlufting
Mesterbrev i synsing med lokalt mesterskap i pissprat og ellers verdensmester i alt som har med alt å gjøre
Kommentar:
Mine barn som har sittet på bestafars kne, vet alt om "hvor fælt det var under krigen". De vil komme til å insistere på mulighet for strømløs nødoppvarming. Her snakker vi om å bygge nytt, da burde det være mulig å innpasse en pipe/ildsted, just in case. I mitt deilige elektisk oppvarmede hsu ble det kaldt - veldig fort - da det ble krøll med strømforsyningen, og det tok bare 2,5 t fra +21 til +11 inne. Det var like før jeg måtte begynne å fyre i stedet for å ordne strøm. ;D
Gassovn inne uten pipe hadde jeg ikke turd. jfr alle som blir kvalt i campingvogner og hytter.
Klarer ikke helt å se at dette argumentet skal ha noen avgjørende betydning for om en skal velge gass eller ikke.
I en bolig skal det jo være utført etter forskrifter og godkjenes, i en campingvogn er det lite kontroll og det er nok mange som bygger seg campinbusser og annet som selv legger opp slikt selv uten å ha peiling på hva dem driver med, pluss at i en campingvogn er det ikke noe vifte som suger ut utslipp fra gassovner og kjøleskap.
Har selv ett par campingvogner og er da langt fra redd for å fyre i dem mens jeg sover. men har jo selvsagt gassalarm, dette er jo og fult mulig å ha i en bolig om en skulle være bekymret for lekasje og utslipp, da slår gassen seg av automatisk, eller at det går en alarm ved lekasje.
I en bolig er det jo i tillegg ventilasjonsanlegg i hele huset, samt at i en campingvogn er det ikke noe vifte som suger ut utslipp fra gassovner og kjøleskap.
Mesterbrev i synsing med lokalt mesterskap i pissprat og ellers verdensmester i alt som har med alt å gjøre
Men det bør jo være fult mulig med en backupløsning for å sikre seg om strømmen skulle gå.
Men det finnes garantert noen med mere peil på dette en jeg som kan svare på hvordan dette fungerer ved strømbrudd
Mesterbrev i synsing med lokalt mesterskap i pissprat og ellers verdensmester i alt som har med alt å gjøre
Er vel mer fra pengepungen sitt standpunkt jeg ser på dette. Planen var jo å skifte varmekabler med vedovnen i budsjettet på lånet, men om jeg må ha pipe, så må jeg jo det :p
Kan jo gå til innkjøp av stålpipe (eller hva det kalles). Det er vel forsåvidt rimelig og enkelt, såfremt jeg kommer såpass under lånets grense at jeg faktisk har råd til det.
Men er det folk fra kommunen selv som godkjenner dette, eller er det utenforstående folk som skal inn og godkjenne?
I tillegg er du er nødt til å ha peisen der pipa er og du er dermed låst til å ha varmekilden din på samme plass for resten av husets levetid.
Jeg skal ikke ha pipe når jeg skal til med nybygg, bruker heller pengene på en gasspeis som jeg selv kan velge hvor jeg skal plassere, og skulle jeg ønske å bygge om en gang så er det ikke store jobben å flytte varmekilden.
Pipe er noe dritt etter min mening, alle forhåndsregler en må ta på grunn av pipa og brennbart matriale mot den, folk klager ofte over at nye huser er så varme, hva er da vitsen med en svær sinna ovn?
De få gangene strømmen går så skal jeg overleve med gasspeis.
Mesterbrev i synsing med lokalt mesterskap i pissprat og ellers verdensmester i alt som har med alt å gjøre
Men nå til dags må det vel rør ut gjennom veggen uansett for lufting og lignende fra peisen?
Er vel mer tvilsomt at jeg kommer til å bruke disse ovnene så mye, mtp at bygger man nytt nå, så lever man jo mer eller mindre i en dunge med Glava.
Etter hva jeg har hørt og lest så er det lovlig og godkjent med gasspeis som sekundær oppvarmingskilde
Vet det har vært opp her på forumet før, søk litt på gasspeis her inne så finner du nok noen regler og forskrifter anngående dette.
Mesterbrev i synsing med lokalt mesterskap i pissprat og ellers verdensmester i alt som har med alt å gjøre
Huset er i tillegg tenkt med vannbåren varme og gassuttak i alle etasjer. Vi hadde tenkt gassovn, men det ble i forhåndskobferanse med kommunen anbefalt å la være.
1. Det er krav til at minst 40% av oppvarmingsbehovet skal komme fra annen energiforsyning enn elektrisitet og / eller fossilt brenstoff.
2. Man kan unntas for kravet i punkt 1 dersom bygningen har særlig lavt varmebehov (slik jeg har forstått det så betyr det under 17000 kwh i året). Men da er det krav til skorstein og lukket ildsted.
3. Man kan også unntas fra kravet i punkt 1 dersom det vil medføre en urimelig høy kostnad å installere i forhold til hva man får igjen for det. Dette blir jo et mer skjønnsmessig punkt og er kanskje mer vanskelig å få gjennomslag for i praksis.
Konklusjonen er basert på lovtekst (forskrift) og konklusjon fra tekniske konsulenter.
Her er utdrag fra byggeforskriften av 2010.
§ 14-7. Energiforsyning
(1) Det er ikke tillatt å installere oljekjel for fossilt brensel til grunnlast.
(2) Bygning over 500 m2 oppvarmet BRA skal prosjekteres og utføres slik at minimum 60 % av netto varmebehov kan dekkes med annen energiforsyning enn direktevirkende elektrisitet eller fossile brensler hos sluttbruker.
(3) Bygning inntil 500 m2 oppvarmet BRA skal prosjekteres og utføres slik at minimum 40 % av netto varmebehov kan dekkes med annen energiforsyning enn direktevirkende elektrisitet eller fossile brensler hos sluttbruker.
(4) Kravet til energiforsyning etter annet og tredje ledd gjelder ikke dersom det dokumenteres at naturforhold gjør det praktisk umulig å tilfredsstille kravet. For boligbygning gjelder kravet til energiforsyning heller ikke dersom netto varmebehov beregnes til mindre enn 15 000 kWh/år eller kravet fører til merkostnader over boligbygningens livsløp.
(5) Boligbygning som etter fjerde ledd er unntatt fra krav om energiforsyning skal ha skorstein og lukket ildsted for bruk av biobrensel. Dette gjelder likevel ikke boenhet under 50 m2 oppvarmet BRA eller bolig som tilfredsstiller passivhusnivå.
0 Tilføyd ved forskrift 11 mai 2010 nr. 683 (i kraft 1 juli 2010).
Lekehusbloggen min
Terassebyggebloggen
260m2 bta trehus etter TEK07, Thermia Optimum G2 8kw i serie med 200ltr OZO Super. 180m energihull. Roth vannbåren varme.
http://hjemme.enova.no/sitepageview.aspx?articleID=3258
Jeg har i tillegg snakket med Enova og fått det bekreftet:)
Ja, skal gå greit. Eg bygger dobbel garasje til meg sjølv + en ledig, så blir det relativt stort tun som kan nyttes ev. til den andre. Er det krav til en parkering pr. hybel på lik linje med en leilighet...uansett størrelse?