#643
 18     0
Ser ut for at det kom desember 2013, men er som indikert et nokså dyrt alternativ, ca 80 euro på eibmarkt http://katalog.gira.de/en/datenblatt.html?id=482608

Jeg ser også på løsningen med Gira sine røkvarslere og lurer litt på det med strømtilkoblingen, ser at det ikke er lagt opp til noen jordingskabel, skal det ikke være med på dette anlegget?
Slik jeg forstår opplegget her så er det det puls symbolet som må kobles for å koble i sammen røkvarslerene, strømmen kan komme i fra forskjellige kurser til forskjellige røkvarslere regner jeg med eller må også strømmen "seriekobles"?

   #646
 646     Ølen     0
Ok. jeg vil ikke ha batteri i hver enkelt, men heller et sentralt for alle.
Slipper skifte så mange da. Med ups eller en sentral med batteri kan en også enkelt sjekke levetid på batteriet.
   #647
 646     Ølen     0
Sitter nå og kikker på Gira sine touch brytere. Ønsker slike av typen med display.
Disse fungerer som romtermostat?
Hvordan er det med gulvsensor til disse?

Og hva mer trenger jeg enn selve bryteren?
Må ha et deksel og en buskobler? Noen som vet hvor jeg finner?

   #648
 1,596     0
Er det tastsensor du tenker på?

Dette er ikke touch, men "vanlige" knapper. Den kan styre både lys, varme og ventilasjon .
Har innebygd tempsensor, men kan også ha en gulvsensor. Dette krever en buskobler med tilkoblingsmuligher for gulvsensor. Man kan da vekte de to inngangene etter eget ønske.

Tastsensor 3 har en rekke funksjoner; Google it! Smile
   #649
 646     Ølen     0
Er nok den jeg mener. Enda bedre om det er brytere ogbikke touch;)
Har googla og lest litt ja, men tenkte på hvor på eibmarkt jeg finner buskobler til den? Og ramme?
   #650
 1,596     0
Se også side [20] i denne store KNX-tråden. :-)

For en romkontroller med Gira Tastsensor 3, trenger du følgende deler:
(med forbehold om at jeg ikke har bommet på noe her.)

Da har jeg kopiert delenummer fra mine egne bestillinger, hvor man har en Tastsensor 3 med Espirit White Glass C ramme og hvite knapper. Her er det jo opp til hver enkelt å bestemme seg for hvor "store" brytere man ønsker/trenger, og farger/design man liker.

- Remote sensor 149300
[url=http://Bus coupler for bus system 200800]- Bus coupler for bus system 200800[/url]
- Touch rocker for bus system white 214503
- Touch sensor for bus system 6-fold 514500

Knappene oppleves som svært responsive og solide, og det hele ser meget solid og ordentlig ut. Gir ikke noe typisk "Redor Felgen" inntrykk - som så mye annet smarthusapparatur gjør.

For å få en total oversikt over alle funksjonene, vil jeg anbefale å importere produktet i ETS og se gjennom produktapp'en som åpnes der. Det er svært mye detaljer...

Det eneste jeg kan trekke litt for, er at displayet kanskje er litt lite - og er LCD. I 2014 kunne man kanskje ønske seg en liten OLED skjerm, eller noe i den dur. Og det finnes nok helst sikkert også apparatur som har dette; men jeg har valgt å sette streken ved å bruke "standard" komponentert som man kan få tak i her til lands; nettopp for at ikke hele smarthusinstallasjonen skal bli for "Harry." Smile