1,128
21
0
KNX: ABB Dali kontroller husker ikke scener
3,674
Hordaland
0
Jeg har en KNX dali gatway type ABB DLRS-8.16.1
Denne har 64 dali adresser og 16 dali grupper.
Kan med ABB sin programvare sy sammen egne scener som setter hver dali-gruppe til sitt nivå.
Dette fungerer forsåvidt greit, foreløpig bruker jeg bare 4 scener.
Scene 1 stiller 7-8 daligrupper til 0%
Scene 2 stiller 7-8 daligrupper til 100%
Scene 3 stiller 7-8 daligrupper til 6%
Scene 4 stiller 1-2 daligrupper til 6% og 5-6 daligrupper til 0%
Når jeg har programert daligateway fungerer dette utmerket, jeg kaller de 4 scenene med 4 brytere på veggen.
Iblandt hvis spenningen har vert borte fra knx busen så virker ikke scene 4 lengre som programert, de andre fungerer. Jeg kan på ny laste opp programeringen og det hele virker igjen, men så kan scene 4 endres av seg selv igjen.
Hva kan dette skyldes?
Denne har 64 dali adresser og 16 dali grupper.
Kan med ABB sin programvare sy sammen egne scener som setter hver dali-gruppe til sitt nivå.
Dette fungerer forsåvidt greit, foreløpig bruker jeg bare 4 scener.
Scene 1 stiller 7-8 daligrupper til 0%
Scene 2 stiller 7-8 daligrupper til 100%
Scene 3 stiller 7-8 daligrupper til 6%
Scene 4 stiller 1-2 daligrupper til 6% og 5-6 daligrupper til 0%
Når jeg har programert daligateway fungerer dette utmerket, jeg kaller de 4 scenene med 4 brytere på veggen.
Iblandt hvis spenningen har vert borte fra knx busen så virker ikke scene 4 lengre som programert, de andre fungerer. Jeg kan på ny laste opp programeringen og det hele virker igjen, men så kan scene 4 endres av seg selv igjen.
Hva kan dette skyldes?
Min antagelse er uheldig kombinasjon mellom DALI master og DALI slaver som gjør at grupper kan begynne å tulle seg.
Ved strømbrudd vil en del DALI slaver kunne rapportere om feil. DALI slaver kan også rapportere om en rekke andre tilstander, som defekt lyskilde, driftstimer, osv osv. Så er det en rekke DALI mastere som begynner å rote når armaturer grupperes. Dersom en armatur rapporterer en feilkode, så kan det medføre at hele gruppen blir deaktivert eller begynner å tulle seg.
Spørsmålet er da hvordan du har organisert gruppene, siden scene 1-3 fungerer, mens scene 4 er gruppert på en annen måte. En del DALI mastere tolker feilkoder ulikt, og utfører ulike handlinger, alt avhengig av hva produsenten har konfigurert i firmwaren.
Det beste er å kommunisere med DALI slaver individuelt når man møter slike utfordringer som du støter på nå. Dersom en armatur rapporterer om feil, så vil kun den ene armaturen bli rammet av "feilen". Slik blir det også enklere å avdekke hvor feilene ligger.
Det kan selvsagt være helt andre årsaker til at DALI gruppene ikke fungerer som du forventer. Problemstillingen over er én av årsakene som jeg har vært ute for hvor grupper begynner å tulle seg.
Jeg tviler på at det er dali adressene som rapporterer feil for dali-gatewayen min styrer kun dali-grupper og ikke adressene direkte. Jeg bruker ett abb program for å definere opp hvilke dali adresser som hører til hvilke grupper.
Jeg skal kort forklare hvordan jeg har gruppert lysene mine:
-stue består av 4 grupper, de er inndelt i to soner som igjen består av to grupper. I hver sone er ene gruppen hovedbelysning mens den andre gruppen er dekor-belysning, eksempelvis over peis.
-spiseplassen består også av 2 soner, en dekor og en for de andre.
-kjøkken består av 2 soner også, over benkeplater og langs høyskap.
Grunnen til at jeg har delt inn alle sonene i 2 er at jeg da kan sy sammen scener med kun punktbelysning, altså en "rødvins-scene". Det er nettopp dette Scene 4 skal gjør, slå av alle lysene mens alle dekor-lysene i hver sone lyser svakt. Rent programerginsmessig betyr det at 4 grupper dimmes til 0% og 4 grupper dimmes til 6%. Dette fungerer fint, men etter en stund faller 3 av 4 grupper ut og kun lysene langs kjøkkenhøyskapene dimmes til 6% mens resten er 0%. Laster jeg opp konfigurasjonen til dali-gatwayen så virker scene 4 igjen som normalt. De andre 3 scenene virker alltid, eneste forskjellen på de 3 andre scenene er at de styrer alle valgte gruppene til samme styrke.
Hvorvidt konfigurasjonen er forandret seg er jeg usikker på, har ikke forsøkt å hente opp konfigurasjonen fra dali-gatwayen.
Det er akkurat her jeg har møtt en del utfordringer tidligere, som har gjort meg mange erfaringer rikere.
Dersom en adresse internt i en gruppe rapporterer en feilkode til DALI master, så vil ikke gruppen fungere. Du kan sende så mange KNX telegrammer du ønsker til DALI gateway, men gateway'en sender ikke kommandoer videre til DALI slaver pga gruppen står i feiltilstand.
Denne problemstillingen kan dukke opp med noen DALI mastere / DALI gateways. Dersom du splitter opp gruppen og lar DALI gatewayen kommunisere med armaturene på adressenivå så er det godt mulig det fungerer slik du ønsker.
At det er idiotisk, skal jeg være helt enig i.
Hvordan har du konfigurert DALI armaturene til å reagere ved feil på DALI linjen?
Standard DALI konfigurasjon er at DALI slaver vil gå til 100% lys dersom DALI bussen faller ut, eller ved kommunikasjonsfeil mot DALI master. Når du kobler ut DALI gatewayen skal all belysning altså dimmes opp til 100%.
Dersom DALI gruppene du har problemer med slås av når du kobler til DALI gatway igjen, så er du inne på problemet jeg skisser. DALI gatewayen mottar feil-telegrammer fra enhetene i gruppene, og DALI gatewayen vil automatisk be DALI slavene om å slå av lyskilden. Visst armaturene oppfører seg slik når du tester, så vil jeg anta å tro at problemet ligger i feilkoder og gruppeadressering, i kombinasjon med en litt uheldig DALI master.
Jeg kan lese av dali enheter som feiler med abb programvaren selv om jeg ikke kan påstå å ha svar på slik testing akkurat nå. Det jeg derimot mener er at en dali-slave ikke burde reagere på noen scener mens de ikke reagerer på andre scener. Det gjelder jo 3 av 4 grupper dette så at alle 3 får feil på samme tidspunkt er vel ikke sansynlig? Når jeg reprogramerer gatewayen så brytes ikke strømmen. Men det kan jo være det sendes ut en eller annen reset på dali-busen.
-første test var å sjekke med abb programvare at gruppene kunne styres hver for seg, dette fungerte fint via programvare. Hver lyskilde kunne også styres individuelt i abb programvaren (dette tror jeg ikke støttes på knx nivå på denne aktuatoren).
-det neste som ble testet var å koble fra dali-busen fra gatewayen. Gatwayen kom tidlig opp med alarm på hver gruppe (lysdioder på selve aktuatoren). Ved innkobling av dalibusen igjen forsvant ett og ett alarmlys til alt var tilbake til normalt.
-tredje test var å koble fra 220v, både gateway og laster mistet da 220v. Merk at gatewayen drives av knx busen.
-fjerde test var å koble bort knx busen fra gatewayen, lysene kunne da ikke styres før gatewayen var ferdigstartet (tar rundt ett minutt).
-siste test var å fjerne både knx-bus og 220v.
Ingen av disse testene førte altså til at scene 4 ble normal. Jeg vil poengtere at alle lysgruppene blir endret når man aktiverer scene 4, men det er kun 1 av 4 daligrupper som kommer lys på, altså 1 av totalt 8 grupper hvor det var 4 som skulle lyse.
-til slutt lastet jeg opp parametrene på ny i gatewayen og nå virker scene 4 som normalt.
Nå som alt var tilbake til normalt var det tid for å forsøke å fremprovosere feilen igjen.
-jeg tok 220V fra gateway og dali laster og knx bus fra gateway. Etter oppstart var svineriet tilbake og kun 1 av gruppene lyser. Jeg har fortsatt tro på at det er dali-interfacet som er problemet!