9,688
6
5
Dimensjon garasjetak
176
Kongsberg
4
Skal bygge garasje. 7,8meter lang og 6 meter bred.
Skal ha flatt tak med terrasse på taket av garasjen.
Jeg tenkte å bygge bjelkelaget med 48*198 bjelker. CC 60.
Vil det holde på ett slikt spenn?
Skal ha flatt tak med terrasse på taket av garasjen.
Jeg tenkte å bygge bjelkelaget med 48*198 bjelker. CC 60.
Vil det holde på ett slikt spenn?
Detta går bra... hvis du skal bygge trampoline.
Legg inn en limtredrager på tvers midt på, så du er nede på 3 meter, så begynner det å ligne noe.
Men som sagt, snølast i området setter litt utgangspunktet.
Ja det har jeg, og enda lengre. De bestiller du med limt fingerskjøt, trenger selvsagt midtopplagring som du nevner men gjøres for å slippe omlegg samt bedre stivheten i bjelkelaget.
Nei, det vil det garantert ikke. Du bor i Kongsberg som har en karakteristisk snølast på flat mark lik 500kg/m2.
For å dimensjonere taket slik du beskriver, må du for å ta hensyn til snølast, bruke minimum limtredragere i fashetsklasse gl32c. Dimensjon 48mmx320mm og vinkel mellom 0-30grader, da er største lysåpning på denne dimensjonen 6,1m ved cc600. Alternativt kan du I-bjelker, men da må du bestille dem og du må sannsynligvis opp i 450mm. Alternativt gjøre som storfe sier, legge inn bæring i midten, men dette kan vel gi deg en utfordring over porten? Og du må få lastberegnet dimensjonen på denne. Vil i så fall anbefale stål H-bjelke på grunn av høyden.
Hvorfor ikke vurdere leca byggeplank? http://www.weber-norge.no/lecareg-byggeplank.html
Da er du i mål med en gang.....
Tabellen sier at ved ingen tilført egenlast, er nyttelasten på spennvidde 6080mm ca 500kg.
http://www.weber-norge.no/fileadmin/user_upload/Brosjyrerer/Tillegg_byggeplankProff.pdf
Hva tror dere er maks lengde for 48x198 da? Jeg kan evt ha ståldrager på midten men da må jeg ha over garasjeporten også. Blir mye ekstra arbeide.. hehe
Smart
Tenkte å benytte 25 cm leca blokk
http://www.weber-norge.no/lecareg-blokk/produkter/leca-blokker/ordinaere-blokker/lecareg-blokk.html