598    6    0  

Hyllesystem i kjellerrom

 5     0
Hei.
Har sett litt på ulike hyllesystemer og ønsker å bygge noe selv. Har et kjellerrom der det er lavt under taket. Å kjøpe ferdige hylle sett og sette dem sammen vil medføre jeg må sage av litt i toppen på dem. Og så koster dem litt. Derfor tenkte jeg å bygge selv.

Noen anbefalinger ang. dimmensjoner?

   #1
 6,705     Akershus     0
Jeg har selv Gorm-hyller fra IKEA fulle av alt mulig rart som til sammen veier ganske mye, og det er jo bare plankebord på kanskje 15 mm. satt i system. Skulle jeg ha bygget noe selv ville jeg gått for 30*48 eller 48*48 som "reisverk" og brukt billigste sort terassebord som hylleplan.
  (trådstarter)
   #4
 5     0
Hvordan fester jeg dem sammen enklest?
Skruer eller spiker?
   #5
 2,044     0
Har noen 40-50 år gamle hyller i kjelleren som jeg lagrer vertøy i. Dimensjonene som er brukt er faktisk bare 40x23 og hyllene er 15mm rupanel. Hyllebærerne er av samme dimensjon, lagt på flatt og litt innfelt i de stående lektene. Hyllebærerne er så spikret fast med et par spiker fra utsida av de stående lektene. Det er saget ut hakk i rupanelen slik at de flukter med yttersiden av de stående lektene.
Det er sikkert ikke av veien å bruke en klatt lim og skruer i sammenføyningene.
48mmx23mm er forøvrig det nærmeste du kommer til standard mål i dag.
   #6
 25,384     Akershus     0
Har flere hyller. Stigene er laget av 18*36. "Trinnene" er 36*36. Trinnene er spikret med to spiker rett inn. Dvs det er bare 4 spikerne som bærer hver hylle. De nederste hyllene har en 12*36 på innsiden av stigestender. Her er mao stigetrinnene understøttet jfr innfelling.

Der det er hylle fra vegg til vegg med tre stiger ble midtstigen skjøvet til ene side mens hyllebordene ble tredd inn.
Signatur