Indusert spenning jordledning
13
0
Jeg utførte en kontinuitetstest på en kurs til utestikk og glemte å koble til jordleder til jordskinne i sikringsskapet før jeg strømsatte. Ved måling på utestikk målte jeg 115 volt mellom fase og jord og reagerte på at dette var litt lavt. Oppdaget at jordledningen ikke var tilkoblet, koblet til og målte deretter 135 V (som forventet). Så da lurer jeg veldig på hvordan det er mulig å måle 115 volt mellom fase og ikke-tilkoblet jordleder? Det er snakk om en PR-kabel 2x2,5 + jord. Kursen er 10-15 meter, men det høres allikevel høyt ut?
For å få troverdige resultat må en Ohme mellom sikringsskap eller hovedjord og det punktet som skal verifiseres.
Å måle spenning er alt for dårlig og gir altfor stor sjanse for målefeil.
Ikke mål spenning mellom fase og jord hvis du ikke har litt kunnskap.
Og med kunnskap mener jeg kunnskap om nettsystem og hvilke spenninger du burde måle og hvilke målefeil du kan få med digitale måleinstrument.
Ellers er jeg enig i at en skal ha oversikt over hva en driver med. Å måle 115V mot jord fra linjeleder kan være helt ok. I et IT nett «svever" linjelederne fritt over jord. IT betyr Isolated Terra, mao sentertappen i generatoren er ikke koblet tll jord, hele det spenningsførende linjeledernettet svever fritt uten referanse. Spenningen en måler påvirkes av linjelengder, last osv i nettet. Når en ender opp med ca 132V, så skyldes dette kapasitiv kobling mellom linjeledere og jord. Så lenge linjene er symmetriske blir spenningene like. Tidvis kan en se at linjene i sterkstrømsnettet kastes om slik at ale linjeledere over tid får lik kobling til jord
Hvordan har du målt kontinuitet hvis du har fått mindre enn en Ohm ved den målinga og ikke har tilkoblet jordleder til jordskinna?
Måler du først selve ledningene og kobler dem til etterpå?
Edit: kobler til jord igjen etterpå ja. Vil anta at ved å koble fra jord først så er man garantert å kun måle på riktige ledninger, men jeg skjønner at det strengt tatt ikke er nødvendig 😊