12,502
29
11
Stikkontakter med 230V og USB porter. Finnes det?
336
Oslo
0
Dette har man altså tilgjenglig i 110V land: http://coolmaterial.com/home/usb-wall-outlet/
Finnes det tilsvarende for 230V og europeiske kontakter? Jeg har ikke sett det. Altså kombinerte kontakter. Finnes det kanskje bestemmelser eller begrensninger som forhindrer at man kan produsere og selge slikt materiell og å få det godkjent?
Finnes det tilsvarende for 230V og europeiske kontakter? Jeg har ikke sett det. Altså kombinerte kontakter. Finnes det kanskje bestemmelser eller begrensninger som forhindrer at man kan produsere og selge slikt materiell og å få det godkjent?
Signatur
Elektroingeniør fra NTH, men har glemt mye da jeg utvikler programvare dagen lang.
Du kan kjøpe en dobbeltramme fra elko f.eks, hvor du har jordet støpsel i den ene modulen og usb plugg i den andre (dobbel).
+1
Det tror eg hadde sett jælla bra ut
Elektroingeniør fra NTH, men har glemt mye da jeg utvikler programvare dagen lang.
Mener du at vi selvfølgelig ikke får tak i disse i norden fordi det er 110v og annen fasong på stikk og støpsel i USA eller sier du at det er pga el-systemet i norden at det ikke går an å ha en usb-enhet integrert i et normalt stikk-deksel?
USBen er for stor til å trøkkes inn i en pinnehull for 230v, så det skulle vel være trygt nok.
Du kan jo også ha to bokser i veggen, en boks for vanlig stikk. og en for usb.
Utrolig dårlig design på alle stikkontakter og brytere jeg har sett. Elektrobransjen er konservativ og ofte utdatert med dagens trender. Selv ELKO+ serien har store mangler. (teknikk og design)
Utstyret er ikke tilpasset dagen idag. F.eks har ELKO kommet med radio/lydsystem for fast installasjon. FM radio og mulighet for å stikke inn en USB penn med mp3 filer på.
Hallo? Vi lever ikke på 90 tallet.
Idag kan man glemme usb pennen, nesten alle har Iphone/ipad/Ipod med airplay (trådløs musikkoverfåring). Selvsagt mye enklere enn å rote med minnepenner.
Videre er FM radio snart utdatert, dvs det skal stenges om noen få år.
Lurer på hvilke ingeniører de egentlig har hos ELKO ::)
http://www.elko.no/elko2_nor/frontend/files//Nyhetsbrev%20Eliaden.pdf
Elektroingeniør fra NTH, men har glemt mye da jeg utvikler programvare dagen lang.
Vel. USB er en internasjonal, 15 år gammel standard man ikke trenger å lisensiere fra noen. Det andre du sikter til er en kontakt og en protokoll Apple har patentert og nå straks forandrer. Igjen. Noe så grunnleggende som fastmontert elektromateriell bør ikke være offer for motesprell og skiftende trender. Det produserer bare søppel i forbindelse med oppussingen du gjør om fem år.
Grunnen til at du kan plugge en moderne hårføner i en stikkontakt fra 1948 er at elektrobransjen er konservativ, noe jeg derfor syns er helt OK. Det er ikke alle som har som mål for huset sitt å få det som midtsideoppslag i Bonytt og få klapp på ryggen fra allverdens ny-hipstere og trendnisser.